Stiprus skausmas pilve: ar tai - apendicitas?

Stirpus skausmas pilvo srityje, bendri negalavimai, pykinimas, vėmimas... Ir negerėjanti būklė. Visai tikėtina, kad tai – ūminis apendicitas, pasireiškiantis maždaug kas 220-250 žmogui. Ūmus apendicitas pasireiškia staiga, visiškai netikėtai, o jį sukelia bakterijos, iki kirmėlinės ataugos atkeliavusios iš žarnyno ar su krauju patekusios iš kitų pūlingų židinių, pavyzdžiui kaulų ar tonzilių. Apendicitą gali sukelti ir kitos priežastys: žarnyno veiklos sutrikimai ar svetimkūniai, patekę į kirmėlinės ataugos spindį.

Ūmaus apendicito požymiai

 

  • Stiprus skausmas viršutinėje pilvo dalyje arba aplink bambą;
  • Pykinimas ir vėmimas (išsivėmus sveikata nepagerėja);
  • Pakilusi kūno temperatūra (37,5 - 38 laipsniai);
  • Skausmas pereinantis į dešinę pilvo pusę (šioje vietoje yra akloji  žarna ir kirmėlinė atauga);
  • Išsipūtęs pilvas (susilaiko dujos ir išmatos).

 

Apendicito vystymasis

Ne visais atvejais į kirmėlinę ataugą patekusios bakterijos sukelia apendicitą. Pasitaiko, kad bakterijos sukelia uždegimą, kuris praeina savaime. Paprastasis uždegimas būna tuo atveju, jei bakterijos pažeidžia tik kirmėlinės ataugos gleivinę.

Apie apendicitą sklando galybė gandų: dauguma žmonių yra neteisingai įsitikinę, kad apendicito nebūtina operuoti ištikus pirmajam priepuoliui. Deja, 99 procentų atvejų pirminis uždegimas, kuris dažniausiai praeina savaime, niekur nedingsta ir lėtai progresuoja, apimdamas visus kirmėlinės ataugos sluoksnius: gleivinės, raumeninį ir serozinį. Kirmėlinė atauga prisipildo pūlių, o uždegiminis procesas ir toliau progresuoja: kirmėlinės ataugos kraujagyslės užsikemša, o sienelės apmiršta. Trumpai tariant, iš paprasto uždegimo išsivysto pūlinis (flegmoninis) apendicitas, kuris laiku negydomas pereina į pavojingiausią apendicito formą – gangreninį apendicitą.

Gangreninis apendicitas – tai itin sunki ligonio būklė, nes praplyšus kirmėlinės ataugos sienelei susikaupę pūliai, kuriuose gausu bakterijų, išsilieja į pilvo ertmę, taip sukeldami ūmų peritonitą (pilvaplėvės uždegimą).

Ar apendicito operacija pavojinga?

Dauguma ligonių, kuriems prasidėjo apendicitas, dažnai nustemba, kuomet atvykusi greitoji pagalba iš karto išgabena į ligoninę, kurioje atliekama skubi operacija. Kad nekiltų komplikacijų, apendicitą patariama operuoti pirmosiomis ligos valandomis. Operacija nėra sudėtinga ir įprastai po savaitės ligoniai išrašomi namo, o jau po mėnesio gali gyventi visiškai įprastą gyvenimą.

Dažnai prasidėjus staigiems pilvo skausmams ligoniai bando gydytis patys, taip sukeldami dar daugiau problemų: jie geria vidurius laisvinančius vaistus, bando organizmą pravalyti klizmos pagalba, skausmą malšina įvairiais vaistais ir t.t. Ūmaus apendicito atveju būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą, o ligonį reikia paguldyti, ant pilvo uždėti šaltą pūslę su vandeniu (jokiu būdu ne šiltą, kaip įprasta, norint nuraminti skausmą) ir neduoti jam nei gerti, nei valgyti.

Specifinė apendicito eiga

Ne visais atvejais apendicito požymiai būna tokie ryškūs. Ypatingai tai aktualu senyvo amžiaus žmonėms, vaikams ir nėščiosioms. Įprastai sergantys vaikai skundžiasi labai aukšta (39 – 40 laispnių) temperatūra ir skausmais viso pilvo srityje, o senyvi žmonės stiprių skausmų džniausiai nejaučia. Nėščios moterys skausmus jaučia tik viršutinėje pilvo dalyje, nes dėl padidėjusios gimdos visi pilvo ertmės organai pasislenka į viršų.

Ko negalima daryti?

 

  • Negalima statyti klizmos. Esant pūliniam uždegimui kirmėlinės ataugos sienelė išsitempia, todėl gali lengvai plyšti. Klizma dirgina žarnyną, o šis sudirgimas skatina uždegimą progresuoti ir plisti. Klizmos pagalba suleistas vanduo kartu su išmatomis gali prasiskverbti į akląją žarną, taip sukeldamas sunkias komplikacijas – peritonitą.
  • Negalima gerti vidurius laisvinančių vaistų. Vidurius laisvinantys vaistai taip pat sudirgins žarnyną, taigi infekcija dar labiau paūmės ir kils komplikacijų grėsmė.
  • Negalima šildyti pilvo. Šiluma skatina infekcijos plitimą, todėl skausmas ne tik neatlėgsta, bet ir dar labiau padidėja. Sparčiau plintanti infekcija silpnina kirmėlinės ataugos sienelę, taigi ji gali plyšti.
  • Negalima gerti skausmą malšinančių vaistų. Skausmas – tai organizmo signalas apie prastėjančią būklę, todėl tai, kad vaistų pagalba numalšinsite skausmą, nieko gero neduos. Skausmas gal ir dings, tačiau uždegiminis procesas vystysis toliau.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
asta
2012-01-24 20:33
man operavo apendicita, bet as is to skausmo nualpau ir atsibudau jau greitukej
vaidas
2012-01-24 20:31
tas kas turejo ependicito priepuoli patvirtins, kad skausmas tikrai ishskirtinis ir jo su iprastu nepalyginsi