Nervus – į konservus?

Nors požiūris į agresiją paprastai yra neigiamas, specialistai tikina, kad negatyvių jausmų protrūkis žmogui yra reikalingas. Jis leidžia išsikrauti ir atsikratyti susikaupusių neigiamų emocijų ir energijos. Svarbiausia išmokti susivaldyti ir nukreipti pyktį tinkama linkme. Štai keli būdai, kurie padės jums išsilieti ir nesusigadinti santykių su aplinkiniais.
 
„Pykčio kambarys“
 
Užgniaužta agresija gali turėti itin nemalonių pasekmių – privesti prie konfliktų, neapgalvotų žodžių ir veiksmų. Geriau sau duoti valią specialioje patalpoje (kambaryje, sandėliuke, garaže ir pan.). Suprantama, ji turi būti tam pritaikyta. Surinkite čia viską, ko nebūtų gaila sudaužyti ar sugadinti.
 
Tokį metodą pripažįsta netgi psichologai. „Pykčio kambariai“ Europoje populiarėja – juk juose lazda arba plaktuku galima ramia sąžine viską daužyti į šipuliukus, ir tai tikrai veiksmingas būdas greitai nusiraminti. Tiesa, yra vienas „bet“: negalima naudotis tokia patalpa dažnai – antraip prie to priprasite.
 
„Žaibolaidžiai“
 
Išlieti agresiją nekenkiant kitiems, nuraminti nervus ir susiimti galima naudojant „atpirkimo ožius“ ir „žaibolaidžius“ – silikoninius kamuoliukus, tampyklę, bokso kriaušę, kitus smūgiams atsparius daiktus. Psichologų teigimu, įvairioms raumenų grupėms tenkantis fizinis krūvis (beje, užtenka apkrauti ir vien tik riešą) padeda nukreipti dėmesį nuo problemos ir susifokusuoti į paprastesnius dalykus. Tiesa, toks metodas nepašalina pačios problemos – jis padeda kovoti tik su simptomais.
 
Išganinga monotonija

 
Įrodyta, kad pasikartojantys veiksmai, atliekami tam tikrą laiko tarpą, padeda gana greitai nusiraminti. Tai gali būti schemų braižymas, pakuotės burbuliukų spaudymas, daiktų perdėliojimas ir pan.
 
Sportas
 
Bėgiojimas, vaikščiojimas, boksas ir t.t. – rinkitės tokią fizinės veiklos rūšį, kuri jums patinka labiausiai. Sportas padeda atsikratyti nuoskaudos ir „nuleisti garą“ jau po 10-15 minučių. Pavyzdžiui, boksuojant kriaušę galima įsivaizduoti nemalonią situaciją, ir taip išlieti savo agresiją ir negatyvą nekenkiant kitiems. Paprasta ir efektyvu.
 
Dienynas
 
Jeigu tarp išvardintų būdų nerandate tokio, kuris jums padėtų kovoti su pykčio protrūkiais, pasitelkite blaivų protą ir analizę. Pradėkite pildyti dienyną ir po „audros“ fiksuokite jame viską, kas susiję su jūsų pykčiu: kur tai nutiko, dėl ko, kas būtent sukėlė pyktį ir susierzinimą ir pan.
 
Po to išanalizuokite savo užrašus ir išsiaiškinkite, kokie veiksniai jus provokuoja labiausiai. Tada galėsite lengvai jų išvengti.
 
Savo pyktį išlieti labai svarbu. Nustatyta, kad dar dvi valandas po konflikto širdies priepuolio rizika yra didesnė nei paprastai net 5 kartus, o insulto – 3 kartus. Esmė ta, kas širdies ir kraujagyslių sistema agresiją priima kaip signalą, kad reikia duoti atkirtį. Jeigu emocijos išliejamos, viskas po truputį grįžta į savas vėžes. Slopinti negatyvių emocijų nepatartina – tai ypač neigiamai veikia širdį, antinksčius ir imuninę sistemą apskritai.

» Rašyti komentarą