Mes neretai galvojame, kad jeigu kažkas mus stipriai myli, ta meilė savaime turėtų išspręsti ar palengvinti ne vieną problemą. Pastebime kitus, kurie, atrodo, turi daug draugų ir gerbiantį partnerį, ir manome, kad jie vien dėl to jaučiasi geidžiami, priimti ir todėl patenkinti savo vieta pasaulyje. Visgi niekada negali nuspėti, kas vyksta svetimo žmogaus širdyje, kada jis jaučiasi vienišas, o ir lygindami save su kitais, kurių laimingus paveikslus ir lengvus gyvenimus nupaišome tik savo mintyse ir fantazijose, jaučiamės dar vienišesni ir vargingesni.
Visuomenėje masiškai kuriamas toks įspūdis, jog pradedame tikėti, kad jei turėsime tam tikrą pinigų sumą, tam tikrą statusą ar atitinkamai elgsimės, mes turėsime visą pasaulį po kojomis, jausimės pilnavertiški. Tačiau neįmanoma visko turėti, o bandymas žūtbūt atitikti visas normas, dažnam sukelia išsekimą ir nusivylimą. Žmogus kartais pamiršta, kad didelė galia slypi jame pačiame, jog jis gali jaustis gerai ir neatitikdamas tam tikrų kriterijų, neturėdamas begalės draugų, būdamas vienas.
Be abejo, per daug atsiriboti nuo aplinkos, ypač siekiant išvengti nemalonių situacijų ar atstūmimo, vienišumo jausmo minioje, taip pat nėra protingas pasirinkimas, nes kai kuriuos dalykus galime išmokti ir padaryti tik būdami tarp kitų visuomenės narių. Žemiau pateikiami penki būdai, kaip galite lengviau išgyventi patiriamą vienišumo jausmą:
1. Išmokite branginti savo laiką, būdami vieni. Žinoma žmogus nėra sutvertas taip, kad galėtų išgyventi visiškai vienas ir atsiribojęs nuo visuomenės, tačiau tai nereiškia, kad mūsų pačių asmeninis laikas nėra gyvybiškai svarbus patirti. Jei pastebite, kad pradedate piktintis, o ne džiaugtis, tuo, kaip leidžiate ir planuojate savo laiką, kuomet būnate vieni, pats metas pasidomėti, kodėl taip yra. Galbūt jūs praradote pusiausvyrą tarp socialinio gyvenimo ir žinojimo, kiek ir kada reikia atsiriboti ir skirti dėmesio tik sau, nebeturite reikiamų įgūdžių, kurie leistų savarankiškai mąstyti ir būti nepriklausomam nuo kitų nuomonės ir įvertinimų. Praleisdami kokybiškai laiką būdami vienumoje, suteikiame sau galimybę ugdyti pasitikėjimą savo jėgomis, auginame tikrą meilę sau, kurios kartais taip desperatiškai ieškome aplinkoje. Buvimas vienumoje – taip pat puikus laikas apmąstymams, poilsiui ir jėgų atstatymui.
2. Aktyviau įsitraukite į socialines grupes. Yra daug būdų, kaip galite atrasti naujų ir įdomių pažinčių. Svarbiausia yra užmegzti ryšį su tinkamais žmonėmis, kurie darytų teigiamą įtaką, skatintų tapti geresniu žmogumi, taip pat palaikyti glaudų ryšį su bendraminčiais. Atminkite, kad kiekis neprilygsta kokybei ir kad neteisinga kompanija gali priversti jus pasijusti atstumtu ir vienišesniu, negu kad jūs jausitės būdami vienumoje. Pagalvokite apie tai, kas jums patinka, kokie jūsų hobiai, ir ieškokite naujų, kokybiškų pažinčių būtent tose srityse.
3. Išeikite iš komforto zonos. Jeigu dažnai kovojate su vienišumo jausmu, yra tikimybė, kad jūs jau sukūrėte tam tikrus pagrindinius ir žalingus gyvenimo būdo ir mąstymo modelius, kurie jus izoliuotų. Dėl tam tikro klaidingo mąstymo galite būti kambaryje, kuriame pilna žmonių, ir vis tiek jaustis vieniši. Pavyzdžiui, pats save nuo kitų atstumsite, jei galvosite: „Manęs niekas neužkalbina, nes aš neįdomus, esu nevykėlis.“ Pirmiausia turite nutraukti šį minčių srautą, suprasdami, kad esate vertas pokalbio, ir pirmas jį pradėti, pasirinkęs norimą pašnekovą. Kiekvienas žmogus gali duoti šiam pasauliui kažką nuostabaus, tačiau pirmiausiai reikia užginčyti savo ydingus įpročius, mąstyseną ir baimę būti kitų atstumtam.
4. Nustokite save lyginti su kitais. Palyginimas su kažkuo kitu yra greičiausias būdas siekiant sunaikinti džiaugsmo ir laimės jausmus. Lygiai taip pat mus smukdo ir klaidingas suvokimas, kad jeigu mums nepritars dauguma, tai reiškia, kad negerai pasielgėme, pasakėme, pasirinkome – ne visuomet minia teisi ir išmintinga. Šis negatyvas ypač sustiprėja, kuomet jaučiamės vieniši, dėl to krenta pasitikėjimas savimi. Geriausia, apnikus niūrioms mintis ir norui kapstytis po kitų neva sėkmingus gyvenimus, nustoti išvis galvoti, eiti pailsėti, pamiegoti, kol nurimsite.
5. Susigrąžinkite tikslo turėjimo jausmą. Tikslo turėjimo pojūtis mums ne tik suteikia kryptį, kuriame judame ir tobulėjame, bet ir gilios vidinės ramybės, kurios niekas kitas mums negali suteikti. Kai turime tikslą dirbti ar aistrą savomis jėgomis kažką pasiekti – visa tai mūsų nerimastingą protą laiko užimtą vienišumo metu, padeda nukreipti mintis teigiama linkme. Kai į kažkokio tikslo siekimą sutelkiame dėmesį, tai leidžia mums pasijusti kontroliuojantiems savo gyvenimą, suteikia tvirtumo ir neretai laimės jausmą. Tai daug veiksmingiau ir stabiliau nei kliautis, kad kažkas kitas yra atsakingas už mūsų pilnatvę ar netgi yra vienintelė mūsų laimės bei ne vienišumo priežastis.
Straipsnio autorė: Laima Brazauskaitė.