Kodėl jums niekas nebeteikia malonumo?

@Shutterstock

Jūs turite gerai apmokamą darbą, butą miesto centre, mylintį sutuoktinį, tačiau niekas neteikia jums malonumo, visą laiką esate blogos nuotaikos. Kodėl?
 
Jūs nevertinate to, ką turite
 
Dauguma žmonių mano, kad bloga nuotaika – tai kokio nors negatyvaus įvykio pasekmė: viskam grįžus į savas vėžes turėtų pasitaisyti ir nuotaika. Iš tikrųjų taip būna ne visada. Jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad gyvenimas klostosi sėkmingai, greičiausiai vidinis nepasitenkinimas kaupėsi labai ilgą laiką.
 
Paprastai dėl to būna kaltas savęs ir savo pasiekimų nuvertinimas, t.y. žmogus nemoka vertinti to, ką turi. Gali būti, kad prie to prisidėjo tėvai, kurie daugiau dėmesio skyrė atžalos nesėkmėms, o ne pergalėms. Visus vaiko pasiekimus jie laikė savaime suprantamu dalyku (gavai gerą pažymį – tai natūralu, taip ir turi būti), o mažiausia klaida buvo vertinama kaip priežastis dar labiau stengtis (gavai dvejetą – mėnesį pasimokysi papildomai). Iš tikrųjų kiekvienas geras pažymys – tai vaiko ilgalaikio darbo rezultatas. Jei neįvertinsite to kaip pridera, vaikas nustos savo pasiekimus laikyti svarbiais, reikšmingais.
 
Dar viena plačiai paplitusi situacija – kai vaikas nori padėti, tačiau tėvai jo pagalbos atsisako, manydami, kad patys susidoros geriau ir greičiau. Šiuo atveju vaikas taip pat supranta, kad jo pastangos niekam nereikalingos, ir jaučiasi nieko vertas.
 
Niekur nevedančios laimės paieškos
 
Neteisingas auklėjimas vaikystėje daro įtaką net ir suaugus, todėl žmogus nevertina to, ką turi, ir mano, kad viskas (prestižinis darbas, stipri šeima ir pan.) yra duotybė. Tada apima jausmas, kad iš tikrųjų neturima nieko – o tai gana skausminga.
 
Neretai tokiais atvejais imama siekti kažkokio susigalvoto tikslo. Pavyzdžiui, gali atrodyti, kad iki visiškos laimės trūksta priedo prie algos. Iš tikrųjų tai ne visada yra tai, ko žmogui reikia – pasiekus tikslą apima nusivylimas, nes žmogus nepriprato vertinti tai, ką turi. Šios nesibaigiančios lenktynės ir nepasiekiamos laimės paieškos metams bėgant virsta nuolatiniu nepasitenkinimu.

 
Jūs pamirštate problemos esmę
 
Bandydami įveikti nuolatinį nepasitenkinimą ir nusivylimo jausmą daugelis žmonių stengiasi susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą kokiais nors trumpalaikiais malonumais: jie griebiasi to, kas kažkada jiems buvo malonu – ima dažnai susitikinėti su draugais, kiekvieną savaitgalį leidžiasi į keliones ir pan. Tačiau visa tai problemos neišsprendžia, todėl nepasitenkinimas tik auga. Ne, tai nereiškia, kad reikia užsidaryti tarp keturių sienų – tiesiog būtina įsiklausyti į save ir suprasti, kad savo gyvenime turite ką vertinti ir šiandien.
 
Pakeisti nusistovėjusias pažiūras nėra lengva – elgesio šablonas, kurio laikėtės nuo vaikystės, tampa gyvenimo būdu. Jaunystėje permainos vyksta greičiau, brandžiame amžiuje gali prireikti ir psichologo pagalbos.
 
Kažkas jums daro meškos paslaugą
 
Neretai artimieji, norėdami padrąsinti ir palaikyti jiems brangų žmogų, patys to nenorėdami tik dar labiau pablogina situaciją: įrodinėjimai, kad jis viską išsigalvoja, tarytum nuvertina jo problemą. Galima sakyti, kad taip kalbantys užima tėvų, kurie kažkada nekreipė dėmesio į savo vaiko pasiekimus, vietą. Žmogus kenčia ir toliau, o jo artimieji vadina jo išgyvenimus pramanais, niekais.
 
Neskubėkite švaistytis patarimais, kaip tuojau pat pasikelti nuotaiką. Geriau išreikškite užuojautą ir parodykite, kad suprantate jums artimą žmogų.
 
Kaip sau padėti
 
Pirmiausia – pripažinkite, kad jaučiatės nusivylę ir esate blogos nuotaikos. Jeigu sutiksite su tuo, kad ši problema egzistuoja, atsiras ir vidinių išteklių su ja susidoroti.
 

  • Mokykitės vertinti tai, ko pasiekėte. Kasdien analizuokite, ką jums šiandien pavyko nuveikti, už ką galima save pagirti.
  • Nereikalaukite iš savęs, kad permainos įvyktų tuojau pat. Jums reikės laiko, kad pakeistumėte požiūrį į save ir savo gyvenimą. Bet kokie bandymai save paskubinti baigsis stresu ir naujais nusivylimais.
  • Nesistenkite visada būti įvykių centre. Sustokite ir pamąstykite, ko jums iš tikrųjų reikia. Gal geriau, kad išvykos būtų retesnės, tačiau iš tikrųjų teiktų jums džiaugsmą?
  • Išsikelkite realius tikslus. Jei norite išmokti naujos užsienio kalbos, neverta eiti į kursus su pažengusia grupe, tikintis, kad ją pasivysite – antraip rizikuojate nusivilti savimi dar labiau.
  • Jeigu jums sunku susidoroti su savo problemomis patiems, nebijokite kreiptis pagalbos į psichologą.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Svajunas
2023-05-08 09:28
Nu tai ką dabar pas mane tragiška užburtas ratas išeiti išeiti supranti kad neįmanoma, lengva pasakyti patarinėti padaryti begalo sunku O mano atveju ir neįmanoma.