Kaip veikia antidepresantai
Dauguma antidepresantų pakeičia galvos smegenų cheminių medžiagų balansą, dar vadinamą “neuromediatoriais” arba “neurotransmiteriais”. Neuromediatoriai perduoda elektrinius signalus iš vienos nervinės ląstelės kitai. Neuromediatorių trūkumas gali sukelti emocinius sutrikimus, pavyzdžiui depresiją. Antidepresantai padeda neuromediatoriams lengviau pasiekti smegenų ląsteles. Antidepresantai veikia ne iš karto – įprastai jiems prireikia 2-4 savaičių iki veikimo pradžios.
Ko tikėtis iš antidepresantų?
Antidepresantai – labai veiksmingi vaistai, jei vartojami kartu su terapija. Šis derinys yra pripažintas kaip veiksmingiausias depresijos gydymo metodas. Dauguma žmonių, vartojančių antidepresantus, pripažįsta, kad tokie simptomai kaip liūdesys, apatija, bevilitškumo jausmas – gerokai sumažėjo. Tačiau reikia prisiminti, kad antidepresantai pradeda veikti tik po kurio laiko.
Jei antidepresantai neveikia
Jei 3 savaičių laikotarpyje depresijos simptomai nesumažėjo, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Gali būti, kad jums paskirti vaistai netinka arba tiesiog reikia pakeisti vaistų dozavimą. Tai normali praktika: dažnai pirmieji išrašyti vaistai pacientams nepadeda. Depresijos gydymas – ilgas ir kruopštus darbas, todėl neskubėkite ir nelaukite greitų rezultatų. Po 3 mėnesių turėtų būti visiškai aišku, ar liga traukiasi ir antidepresantai padėjo.
Brangūs ar pigesni?
JAV maisto ir vaistų administracijos tarnybos skaičiavimais, brangūs antidepresantai savo veiksmingumu ir kokybe nesiskiria nuo pigesnių. Tačiau kai kurie tyrimai rodo kitokius rezultatus. Žinoma, į visų tyrimų rezultatus reikėtų žiūrėti atsargiai, nes prie tyrimų atlikimo neretai prisideda patys vaistų gamintojai, kurie yra suinteresuoti gauti jiems palankius rezultatus. Jei abejojate dėl vaistų veiksmingumo ir kainos santykio – pasikonsultuokite su gydytoju, kuriuo pasitikite.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai (13)