Kaip teisingai pyktis?

Kiekvienas žmogus turi savitą charakterį, savo asmeninę nuomonę bei požiūrį į vertybes, poreikius ir interesus, todėl visai nenuostabu, kad mes pykstame vieni ant kitų. Kas nuolatos kartoja, jog „viskas bus gerai“, ar mano, kad reikia galvoti pozityviai, norint išspręsti iškilusias problemas – smarkiai klysta. Tiesiog svarbu mokėti teisingai išreikšti susikaupusį negatyvą.

Pyktis – tai emocija, kuri kyla kliudant patenkinti savo poreikį ar norą. Psichologai teigia, kad pyktį gali sukelti įvairūs išgyvenimai, konfliktai, grėsmė, neteisybė, melagystė, pažeminimas, išdaystė, išsiskyrimas... Jo užgniaužimas neigiamai veikia žmogaus būseną ir organizmą t. y. emocinės įtampos metu kraujyje sumažėja cheminių medžiagų, padedančių baltiesiems kraujo kūneliams kovoti su ligomis, tad žmogų lengviau puola infekcijos. Pyktį paslėpti ypač įpratusios moterys: tai gali sukelti psichines ligas, sutrikdyti įprastą mitybą. Žmonės, kurie vis užgniaužia pyktį, praranda savo tapatumą, pasitikėjimą savimi, jie labai taikosi prie kitų žmonių ir aplinkos sąlygų.


Bet atsikratyti pykčio taip pat nėra lengva. Jau nuo pat kūdikystės mes girdime, kad „pykti negerai“, „pykti negalima/negražu“, tačiau daugelis taip ir nesugeba atskirti tinkamo ir netinkamo pykčio. Yra keletas nenaudingų pykčio išraiškos būdų – tai agresija, išstūmimas, autoagresija (kuomet pykčio atveju imama kaltinti ir žaloti save) bei pykčio jausmo neatpažinimas. Sveikas pyktis – naudinga įtampa, kuri paskatina spręsti problemas, įtvirtinti ir apginti savo teises, kai būtina tai parodyti. Jis niekada nepaskatins elgtis asocialiai, smurtauti ir nesukels noro įbauginti kitus. O nesveikas – nenaudingas įniršis ir neapykanta; dažnai gali sutrikdyti tarpusavio santykius, sukelti problemų darbovietėje, sutrikdyti fizinę ir emocinę būseną. Vyrai dažniausiai pykčio metu nori ką nors sulaužyti, o moterims – viską išlieti žodžiais. Kad ir koks smarkus būtų jūsų įsiūtis, jį reikia tarsi „išlaisvinti“ racionaliomis mintimis ar racionaliais veiksmais. Pykčio priepuolio metu skaičiuodami iki 4 įkvėpkite, ir iki 2 – iškvėpkite. Tai patartina kartoti kelis kartus.

Nuolatinis pyktis slopina kitas emocijas ir galimybes tobulėti kaip asmenybei, nevadomas – peraugti į nuolatinį. Emociškai pajėgūs žmonės ir tie, kurie moka sveikai pykti, sugeba labiau mėgautis gyvenimu bei lengviau įveikia sunkumus. Atminkite, kad pykti tik dėl to, jog pasaulis nesisuka taip, kaip norėtųsi, tiesiog nėra prasmės.

» Rašyti komentarą