Kaip įveikti savo iracionalų pavydą?

@ Shutterstock

Pavydas – ne itin malonus jausmas, kurį lydi dirglumas, savo vertės jausmo praradimas, nuoskaudos ir kitos negatyvios emocijos. Ką daryti?
 
Jaučiate pavydą? Jūs tokie ne vieni!
 
Sociologiniai tyrimai rodo, kad pavydo jausmas būdingas visiems žmonėms – nepriklausomai nuo tautybės, temperamento, lyties ar išsilavinimo. Labiausiai jis pasireiškia jauniems žmonėms, o maždaug apie 60-uosius gyvenimo metus susilpnėja.
 
Kad sėkmingai įveiktumėte pavydą, būtina išmokti atskirti jį nuo kitų panašių jausmų, pavyzdžiui: palyginimo (aš lyginu save su kitu) ar konkurencijos (aš noriu pasiekti to paties, ko pasiekė mano bendradarbis ir pan.). Pavydas – tai aistringas troškimas turėti tai, ką turi kitas, arba būti kažkuo kitu.
Šis jausmas paradoksalus ir iracionalus. Žmogus dažnai trokšta turėti tai, ko negali pasiekti ar sau leisti: brangų automobilį iš reklamos, modelio išvaizdą ir pan. Iracionalumas kyla iš to, kad pavydas atsiranda tada, kai žmogus nežino, kaip įgyvendinti savo troškimą, arba dėl kažkokių priežasčių negali to padaryti.
 
Pavydas ne visada kyla iš smukusios savivertės – kartais jį jaučia netgi tie, kurie vertina save adekvačiai, pavyzdžiui: žmogus, kuris pasitiki savimi ir kelia sau tam tikrus reikalavimus bei tikslus, lipa karjeros laiptais, tačiau atsiranda bendradarbis, kuriam viskas sekasi greitai ir lengvai. Žiūrėdamas į jį, žmogus ima jausti pavydą: kodėl bendradarbiui viskas taip paprasta, o aš, kad pasiekčiau tų pačių rezultatų, turiu taip stengtis?
 
Pavydas gali kilti ir iš įpročio lyginti save su kitais. Tai daryti kategoriškai draudžiama: visų žmonių galimybės skiriasi – tiek biologinės (gabumai, atmintis), tiek fiziologinės (sveikata, jėga, ištvermė), tiek psichologinės (atsparumas stresui, emocionalumas), tiek materialinės. Deja, televizija, internetas ir spauda daro didelį spaudimą, įteigia, kad turite uždirbti tiek ir tiek, kokį automobilį vairuoti, kokį butą pirkti ir t.t. Tokioje dirvoje pavydo daigai želia stebėtinai greitai – žmonės trokšta turėti savo svajonių objektą, net jei tokių galimybių ir neturi.
 
Kai kada pavydas gali motyvuoti žmogų kažko siekti (jeigu mano draugui pavyko, vadinasi, pavyks ir man) – tokiu atveju jis pereina į sveiką konkurenciją, praranda savo destruktyvią galią. Vis dėlto daug dažniau rankos tiesiog nusvyra, apima irzlumas ir piktumas. Visos jėgos iššvaistomos negatyvioms emocijoms, o pasiekti tai, ko trokštama, neišeina.
 
Kad išmoktumėte nepavydėti kitiems ar atsikratytumėte pavydo jausmo, galite išbandyti kelias technikas.

 
Pirmas pratimas: pasikelkite savivertę
 
Padalinkite popieriaus lapą į dvi lygias dalis. Kairėje pusėje stulpeliu surašykite, ko jūs pavydite konkrečiam asmeniui, o dešinėje – prie kiekvieno punkto pažymėkite po tris savo privalumus ar pasiekimus, kuriais didžiuojatės. Viskas turėtų atrodyti maždaug taip: aš pavydžiu Petrui to ir to, bet turiu tris kartus daugiau – tai, tai ir tai. Toks pratimas padeda pasikelti savivertę ir sumažinti pavydo jausmą.
 
Antras pratimas: pozityvus sąrašas
 
Pagalvokite apie tai, ko kiti galėtų jums pavydėti. Gal draugės pavydi jūsų gražių plaukų? O gal jūs geriau už savo bendradarbius darote prezentacijas, baigiate darbus? Gal sode auginate nuostabias rožes, turite mylimą antrąją pusę ir pulkelį vaikučių? Sudarykite dalykų, kurių kiti galėtų jums pavydėti, sąrašą – jis padės jums pasijusti idealu, kuriam pavydite jūs patys.
 
Trečias pratimas: atsikratykite pavydo jausmo pažįstamam žmogui
 
Kai paūmėja pavydas pažįstamam žmogui (pavyzdžiui, jis iškeliauja atostogauti į egzotiškas šalis), nusiraminti ir išgyventi pavydo priepuolį padeda toks pratimas: patogiai atsisėskite, giliai įkvėpkite, atsipalaiduokite ir užsimerkite. Įsivaizduokite, kad esate ten, kur jums gera (prie jūros, miške, kalnuose, sode, tėviškėje ir pan.) Pasistenkite pajusti tuos malonius jausmus ir juos užfiksuoti. Po to pagalvokite apie malonius dalykus – apie tai, ką jau turite ir ką dar turėsite. Pasitelkite vizualizacijos metodą: įsivaizduokite tai, ką norite turėti, - tai padės  „perprogramuoti“ smegenis ir lengviau pasiekti savo svajonių.
 
Pavydas – tai nuoskauda, kad likimas jus nuskriaudė. Žmogus ima naikinti save iš vidaus, pridaro klaidų ir dar labiau komplikuoja savo gyvenimą. Kad ištrūktumėte iš šio užburto rato, liaukitės galvoję apie kitų sėkmę – geriau mintyse padėkokite likimui už tuos gerus dalykus, kuriuos turite: sveikatą, darbą, laisvę, vaikus, pomėgius ir t.t.
 
Ketvirtas pratimas: atsikratykite pavydo jausmo nepažįstamam žmogui
 
Pavydą galima jausti ne tik savo artimiesiems ar bendradarbiams, bet ir visai nepažįstamiems žmonėms (aktoriams, sportininkams ir pan.). Kartais jis pereina į patologiją – žmogus ima nuolat save lyginti su savo „dievuku“, pavydi jo sėkmės, išvaizdos, turtų... Ką daryti? Kaskart, kai šis jausmas paūmės ar išaugs susidomėjimas jūsų idealo pasiekimais, paaukokite gana apčiuopiamą sumą – tokią, kurią tikrai pajustumėte – kokiai nors organizacijai, fondui (pavyzdžiui, gyvūnų prieglaudai). Tokia „bausmė“ labai greitai atpratina nuo pavyduliavimo.

» Rašyti komentarą