5 būdai užkirsti kelią pavasarinei depresijai

@ Shutterstock

Nors žiema traukiasi nenoriai, tikrasis pavasaris – jau ne už kalnų. Ką daryti keičiantis metų laikui, kad neužkluptų pavasarinė depresija, pataria gyd. psichoterapeutė Gražina Sidorovienė.
 

  • Pasitikrinkite vit. D kiekį kraujyje. Įrodyta, kad Lietuvoje net 40 proc. turi žymų jo nepakankamumą, o dar 40 proc. – vidutinį. Nustačius vit. D trūkumą – pasitarkite su šeimos gydytoju, kaip jį kompensuoti. Yra įrodyta, kad vit. D trūkumas tiesiogiai susijęs su nuotaikos svyravimu ir depresija.   
  • Saulėtomis dienomis ne mažiau nei 15 minučių pabūkite saulėje. Arba nueikite į soliariumą, arba pasinaudokite šviesos terapijos lempomis. Įrodyta, kad tiesioginiai saulės (šviesos) spinduliai veikia tiek vit. D gamybą (apie 80 proc. vit. D pasigamina veikiant saulės spinduliams), tiek serotonino, melatonino ir kitų smegenis veikiančių mediatorių apykaitą.
  • Pasidarykite kažką malonaus ir gražaus. Apsilankykite grožio salone, nusipirkite kokį norimą daiktą. Dažnai bėgdami ir rūpindamiesi kitais, save pamirštame.
  • Imkitės fizinės veiklos. Įrodyta, kad ne mažiau nei 15 minučių kasdien trunkanti fizinė veikla (arba 2 valandos per savaitę), aktyvina raumenyse esančius receptorius bei neuromediatorių gamybą, kurie veikia smegenų centrus. Fizinė veikla šiuo atveju tinka bet kokia – bėgiojimas, vaikščiojimas, šokiai, aerobika. Paprasčiausias būdas – jei galite kažkokį atstumą nueiti, o ne nuvažiuoti – jį nueikite.
  • Susitikite su artimu draugu. Nuoširdus ir atviras pokalbis leidžia pasijausti ne vienam, būti suprastam, būti priimtam tokiu, koks esi. Žmogus yra vienintelė sociali būtybė, kuriai reikia bendrystės su kitais žmonėmis. Jei tokio draugo neturite – apsilankykite pas psichologą ar psichoterapeutą. Nebūtina turėti „rimtą problemą“, kad pas jį apsilankytumėte. Nebūkite vieniši.
» Rašyti komentarą