Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose pradėta teikti ir emocinė pagalba

Emocinę krizę patyrusiems, bandžiusiems pasitraukti iš gyvenimo žmonėms ligoninių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose pradėta teikti emocinė pagalba. Tai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokama nauja paslauga – paciento būklės psichodiagnostinis įvertinimas. Ją teikia gydytojas psichiatras ar gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras.
 
Pasak specialistų, nuo balandžio pradžios pradėta teikti svarbi naujovė yra ypač laukta paslauga. Ji leis pacientui neatidėliotinai suteikti reikalingą emocinę pagalbą, skirti tinkamą gydymą, nukreipti jį tolesnei konsultacijai į psichikos sveikatos centrą. Na, o gydymo įstaigoms tai finansinė paskata – gauti apmokėjimą už paslaugą, kuri iki šiol atskirai apmokama nebuvo. Tiesa, dažnoje įstaigoje nebuvo ir šios srities specialistų, todėl tikimasi, kad ši naujovė paskatins gydymo įstaigų vadovus juos įdarbinti.
 
„Būtent priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose dirbantys medikai yra vieni iš pirmųjų, kurie gali pastebėti pacientų psichines sveikatos problemas. Tokias įtarus, reikalinga psichiatro pagalba, kuri nuo šiol ir bus teikiama kuo anksčiau, t. y. tik atvykus į ligoninę ir vėliau, iš jos išėjus", – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas.
 

Specialistai taip pat primena, kad mūsų šalies gyventojai kelių psichikos sveikatos specialistų ambulatorinę pagalbą gali gauti iš karto vienoje vietoje – psichikos sveikatos centruose. Juose dirba įvairių sričių specialistai: gydytojai psichiatrai, vaikų ir paauglių psichiatrai, psichikos sveikatos slaugytojai, socialiniai darbuotojai ir medicinos psichologai.
 
„Primename, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti žmonės turi galimybę pasirinkti ne tik polikliniką ir joje dirbantį šeimos gydytoją. Atskirai galima pasirinkti ir psichikos sveikatos centrą. Svarbu, kad pasirinktos įstaigos, prie kurių pacientas prisiregistruoja, turėtų licenciją šioms paslaugoms teikti ir būtų sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa. Kai kreipiamasi į psichikos sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios žmogus yra prisirašęs, joks siuntimas nereikalingas, tereikia tik iš anksto užsiregistruoti",– teigia V. Zaksas.
 
Statistika rodo, kad Lietuva vis dar pirmauja Europoje pagal savižudybių skaičių. 100 tūkst. gyventojų teko 29,1 savižudybių – tai tris kartu daugiau nei kitose Europos Sąjungos šalyse. „Tikimės, kad neatidėliotina psichiatro pagalba ligoninių priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose bus dar viena priemone, siekiant užkirsti kelią tolimesniems bandymams nusižudyti", – sako V. Zaksas.
 
VLK specialistai primena, kad dėl reikiamos psichologinės pagalbos gyventojai gali kreiptis nemokamomis telefonų linijomis, internetu ar atvykus pas specialistus. Daugiau informacijos https://sam.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/psichologine-pagalba.

» Rašyti komentarą