Kiek trunka apsauga nuo erkių?

Dažnas vaistinių lankytojas, norėdamas apsisaugoti nuo vabzdžių įkandimų, teiraujasi priemonių, atbaidančių tiek uodus, tiek erkes. Sveikatos specialistai sako, kad tokių priemonių (repelentų) yra, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į sudėtį ir pasikonsultuoti su vaistininku.

Vabzdžius baidantys repelentai yra skirstomi į dvi grupes – veikiantys nuo 2 iki 4 valandų ir tie, kurie veikia dvigubai ilgiau (nuo 4 iki 8 val.). Poveikis priklauso ir nuo to, ar konkrečią priemonę naudoja vaikas, ar suaugęs žmogus. Kiekvieno repelento apsauga vaikui trunka ilgesnį laiką.

Pasak užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medicinos entomologės Mildos Žygutienės, įsigyjant apsaugines priemones nuo vabzdžių svarbu pasikonsultuoti su specialistu arba bent jau ant pakuotės perskaityti informacinį lapelį.

„Erkėms, kitaip nei uodams, reikalinga didesnė veikliosios medžiagos – DEET – koncentracija produkte. Ši medžiaga yra kur kas stipresnė ir ji, mano nuomone, yra efektyvi, atbaidant erkes. Jeigu uodą gali atbaidyti citrinos kvapas ar tiesiog eteriniai aliejai, tai erkė į kvapą nėra linkusi reaguoti. Jai reikia žymiai stipresnio repelento“, - pabrėžia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė.

Vaistininkė Laura Vanagaitė priduria, kad ant visų pakuočių yra pateikta išsami informacija, tačiau jei repelentas yra stipresnis, jis nėra tinkamas vaikams.


„Stipresni repelentai gali sudirginti vaikų odą, nes vaiko odelė yra daug plonesnė, o repelentai su DEET medžiaga yra aitresni ir stipresni. Tokiu atveju galima repelentus purkšti ne ant grynos odos ir tik keliose specialiose vietose, pavyzdžiui, už ausų, ant rankų ir čiurnų. Purškimą pakartoti derėtų kelis kartus, ypatingai jei vaikas maudosi vandens telkinyje“, - pataria vaistininkė.

Pasak jos, stiprios koncentracijos repelentų negalima purkšti ir ant nudegusios odos, nes gali pasireikšti labai stipri alergija. Geriau purkšti ant rūbų, tokiu būdu apsauga vis tiek išliks.

„Populiariausios šiais metais apsauginės priemonės nuo vabzdžių – tepami pieštukai, naujausias produktas – apyrankė, kurią prižiūrint galima naudoti mėnesį. Ji skleidžia citrinų kvapą, bet dėl specialaus pagaminimo būdo odos nedirgina“, - teigia farmacininkė Laura Vanagaitė.

Vaistininkė primena, jog visi repelentai turi savo galiojimo laiką, todėl jei ketinama naudoti praėjusiais metais pirktas priemones, derėtų patikrinti galiojimo trukmę. „Purškalai turi būti kuo šviežesni. Jei naudojote aerozolius karštą dieną, prisiminkite, kad negalima jų laikyti kaitrioje saulėje. Juose gali atsirasti visokiausių pakitimų ir pats flakonėlis gali sprogti“, - perspėja vaistininkė.

Pasak gydytojos entomologės, norintys būti tikri dėl apsaugos nuo erkių, turėtų rinktis skiepus.

„Neabejotinai tinkamiausias metas skiepams – žiema. Tokiu atveju, pavasarį žmogus jau gali jaustis saugus. Gavus antrąją injekciją, dar po dviejų savaičių jau susiformuoja imunitetas“, - sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovė.

» Rašyti komentarą