Nors dauguma Lietuvos gyventojų jau pasiskiepiją Covid-19 vakcina, tačiau socialiniuose tinkluose vis dar sklando nuogąstavimai apie vakcinos šalutinius poveikius ir sudedamąsias dalis. Pasak specialistų, toks nerimas dažniausiai yra nepagrįstas, o internete sklandantys gandai – neturi jokio mokslinio pagrindo. Atrinkome dažniausiai užduodamus klausimus apie Covid-19 vakciną ir mokslininkų atsakymus į juos.
Kaip veikia Covid-19 vakcinos?
Skirtingų rūšių vakcinos veikia skirtingai, tačiau visų veikimo principas yra toks pat – sukelti imuninį atsaką, padedant organizmui pasigaminti atminties imuninių ląstelių ir apsauginių antikūnų. Covid-19 užsikrėtimo atveju, paskiepyto žmogaus imuninė sistema geba atpažinti ir įveikti virusą taip apsaugodama nuo susirgimo Covid-19 infekcija.
Kuri Covid-19 vakcina yra geriausia?
· „Pfizer“ vakcina nuo simptominės Covid-19 infekcijos organizmą apsaugo 91,3 proc. Remiantis „Pfizer“ paskelbtais tyrimais, ši vakcina yra 100 proc. veiksminga užkertant kelią sunkiai ligos eigai.
· 2021 m. balandžio mėnesį bendrovė „Moderna“ paskelbė tyrimus, įrodančius, kad „Moderna“ vakcina taip pat yra labai veiksminga. Teigiama, kad ji turi didesnį nei 90% veiksmingumą apsaugant nuo Covid-19 viruso ir didesnį nei 95% veiksmingumą apsaugant nuo sunkios Covid-19 ligos eigos.
· Jeilio medicinos žurnale teigiama, kad „Johnson & Johnson“ vakcinos bendras veiksmingumas yra 72 proc., o nuo vidutinio sunkumo ir sunkių susirgimų ši vakcina apsaugo 86%.
Kokie šalutiniai simptomai gali pasireikšti?
Tyrimų duomenimis, trumpalaikius šalutinius poveikius, tokius kaip silpnumas, pakilusi temperatūra, galvos skausmas, ištinusi ranka junta dauguma pasiskiepijusių. Tuo tarpu ilgalaikiai poveikiai yra ypatingai reti, o jų gydymui dažniausiai neprireikia medikų įsikišimo ir negalavimai praeina savaime.
Ar saugu skiepytis besilaukiančioms moterims?
Amerikos akušerių ir ginekologų asociacija (ACOG), Motinos ir vaisiaus medicinos organizacija (SMFM) ir CDC nėščiosioms skiepytis rekomenduoja. Pasak specialistų, tyrimai rodo, kad Covid-19 vakcinos yra saugios ir nekenkia nei motinai, nei mažyliui. Tuo tarpu nepasiskiepijus, gali grėsti baisūs padariniai – Covid-19 infekcija yra labai pavojinga ir būsimajai motinai, ir mažyliui.
Ar Covid-19 skiepas gali sukelti nevaisingumą?
Mitas, kad Covid-19 skiepas sukelia nevaisingumą yra labai plačiai paplitęs ir gąsdina ne vieną mažylio susilaukti norinčią šeimą. Pasak ginekologų, nerimauti tikrai nėra pagrindo. Covid-19 vakcina niekaip neveikia vaisingumo ir neturi įtakos nei kiaušialąsčių, nei spermatozoidų kokybei ir gyvybingumui. Vienintelis negalavimas, kurį Covid-19 vakcina gali sukelti, tai menstruacijų ciklo sutrikimas. Specialistai tvirtina, kad dėl to taip pat nerimauti nereikėtų, tokį pat šalutinį efektą sukelia ir vakcinos nuo gripo, o po 2-4 mėnesių ciklas sugrįžta į senąsias vėžes.