Insulto rizikos veiksniai

Kad išvengtumėte insulto, reikia pasistengti užkirsti kelią faktoriams, negatyviai veikiantiems sveikatą ir skatinantiems širdies bei kraujagyslių ligų vystymąsi. Kokie jie?

Hipertenzija (per aukštas arterinis kraujospūdis)

Šis rizikos veiksnys kuo puikiausiai žinomas visiems: dėl hipertenzijos padidėja širdžiai tenkantis krūvis, todėl jos raumuo padidėja ir nusilpsta. Drauge su kitais rizikos faktoriais (pavyzdžiui, nutukimu, rūkymu, per dideliu cholesterolio lygiu kraujyje arba cukriniu diabetu) hipertonija insulto riziką padidina net kelis kartus. Padidėjęs arterinis kraujospūdis taip pat gana būdingas nėščiosioms ir toms moterims, kurios vartoja geriamus kontraceptikus.

Geriamų kontraceptikų vartojimas

Daugybė atliktų tyrimų rodo, kad preparatai, kurių sudėtyje yra estrogenų, ženkliai padidina išeminio insulto riziką, ypač rūkančioms moterims ir toms, kurių arterinis kraujo spaudimas yra padidėjęs.

Lipidų apykaitos sutrikimai

Negalima neatsižvelgti į cholesterolio lygį kraujyje dėl labai paprastos priežasties: kuo jis didesnis, tuo didesnė ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika, ypač tais atvejais, kai prisideda ir kiti rizikos veiksniai. Viena iš per didelio cholesterolio lygio kraujyje priežasčių yra netaisyklinga ir nereguliari mityba.

Ligos ir stresas

Žmonėms, kurie anksčiau jau yra patyrę insultą, pakartotinio insulto tikimybė yra labai didelė. Ši problema gali būti susijusi su neracionaliais krūviais, stresu, stipriais išgyvenimais. Beje, pastebėta, kad susinervinęs žmogus suvalgo daugiau nei įprastai, dažniau užtraukia dūmą ir pradeda piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais. Visa tai daro įtaką insulto vystymuisi.


Rūkymas ir alkoholis

Lyginant su nerūkančiais žmonėmis, dūmelio mėgėjai rizikuoja patirti insultą 2–3 kartus dažniau. Kuo daugiau rūkoma, tuo rizika didesnė. Labai svarbu ir nuo šio įpročio priklausomo asmens amžius: tiek vyrams, tiek moterims iki 55 metų amžiaus rūkymas yra vienas iš svarbiausių insulto rizikos veiksnių. Nuo alkoholio smarkiai priklauso arterinis kraujospūdis, svoris ir trigliceridų lygis kraujyje.

Piktnaudžiavimas vaistiniais preparatais

Vaistinių preparatų vartojimas (ypač leidžiamų į veną priemonių ir kokaino) yra susijęs su širdies ir kraujagyslių bei insulto vystymosi rizika. Kokainas sutrikdo širdies ritmą, o tai netgi gali baigtis mirtimi. Injekcijos kartais tampa širdies ir kraujo infekcinių ligų priežastimi.

Nejudrus gyvenimo būdas

Hipodinamija – daugelio širdies ir kraujagyslių sistemos ligų priežastis. Norint jų išvengti, reikia kasdien judėti: bėgioti, vaikščioti, daryti rytinę mankštą. Fizinis aktyvumas teigiamai veikia cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje, normalizuoja arterinį kraujospūdį.

Antsvoris ir nutukimas

Žmonės, turintys nereikalingų kilogramų, labiausiai už visus rizikuoja patirti insultą (net jeigu nėra kitų rizikos veiksnių). Dėl per didelio svorio padidėja širdžiai tenkantis krūvis, tai veikia arterinį kraujospūdį, cholesterolio ir kitų kraujyje esančių riebalų lygį. Padidėja ne tik insulto, bet ir diabeto tikimybė.

Cukrinis diabetas

Net ir kontroliuojant gliukozės lygį kraujyje, rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra gana didelė. Apskaičiuota, kad daugiau nei 80 % diabetikų miršta būtent nuo jų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
lina
2012-06-28 10:28
oj... čia niekad negali žinoti kas sekančią dieną nutiks. Va būna žmonės visą gyvenimą sveiki kaip ridikai ir netikėtai užgriūva liga