Vaistų derinimas – efektyvesniam gydymui

Vaistų vartojimo higiena ir vaistų suderinamumas ne tik leidžia išvengti rimtų sveikatos sutrikimų, bet ir padeda išgyti greičiau, vartojant mažiau vaistų.

„Gintarinės“ ir „Norfos“ vaistinėse spalį startavus pažangiai vaistų suderinamumo sistemai, padedančiai efektyvinti gydymą ir saugančiai nuo sveikatai ar net gyvybei pavojingų sąveikų, vaistų derinimas tapo kur kas paprastesnis. Nemaža dalis paslaugą išbandžiusių klientų prisipažino nežinoję, kad vaistinius preparatus apskritai reikia derinti.

Ragina neužsiimti savigyda

Naujovę įdiegusių vaistinių tinklo regiono vadovė Orinta Zizaitė sako, kad pirmosios savaitės parodė vaistų derinimo aktualumą. „Labai džiaugiamės visuomenės palaikymu ir susidomėjimu. Sulaukiame daug padėkų iš savo klientų, daug susidomėjimo šia aktualia, tačiau kol kas didžiajai visuomenės daliai ne taip gerai žinoma tema. Klientų reakcijos labai įvairios – vieni dėkoja už suteiktą informaciją, kiti prašo papasakoti plačiau, klausia patarimų, kaip būtų geriau elgtis, jei vaistai tarpusavyje nedera. Stengiamės kiekvienu atveju rasti tinkamus sprendimus. Jei nesuderinamumas nėra stiprus, ieškome sprendimų remdamiesi savo kompetencija ir rekomendacijomis, kurias mums pateikia šios sistemos kūrėjai skandinavai“, - sako O. Zizaitė.


Anot jos, gana didelė dalis į vaistinę užsukančių pirkėjų vienu metu vartoja daugiau nei vieną vaistą. Pirkimo metu juos vaistininkas gali iš karto informuoti, ar jau vartojami ir perkami vaistai dera tarpusavyje, jei nedera – kokios neigiamos pasekmės gresia. „Sudėtingesnė situacija tuomet, kai žmonės užsiima „savigyda“, nesikreipia į specialistą, paklauso kaimyno patarimo. Tokiu atveju, tikimybė, kad vaistai tarpusavyje nederės, labai išauga. Tuomet siūlome užsukti į vaistinę konsultacijai, atsinešti turimus namuose vaistus, kad galėtume patikrinti jų suderinamumą“ - teigia O. Zizaitė.

Paprasta pasitikrinti kiekvienam

Tyrimai rodo, kad žmonėms, vartojantiems keletą skirtingų vaistų, tikimybė susidurti su bent viena neigiama vaistų sąveika siekia net 50 proc. Ne kiekvienas žino, kad vaistų nesuderinamumas gali sukelti rimtų pasekmių sveikatai: prie vieno vartojamo vaisto pridėjus antrą, pirmojo vaisto poveikis gali sustiprėti, susilpnėti, visai išnykti arba kilti kartais visiškai netikėtas ir rimtas šalutinis poveikis.

Vaistų suderinamumo paslauga teikiama kiekvienam į vaistines užsukusiam žmogui. Jei vaistininkas mato, kad vaistai nesuderinami ir gali sukelti šalutinių poveikių – sprendimo ieško čia pat, vietoje. Remdamasis sistemos rekomendacijomis ir įspėjimais, vaistininkas gali patarti pakeisti vieną iš vartojamų vaistų, sumažinti dozę ar tiesiog stengtis gerti vaistus skirtingu paros metu, kad jie neblokuotų vienas kito ar nesukeltų šalutinių poveikių veikdami vienu metu.

 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Agni
2022-01-23 22:21
Ar folio rūgštis bdera su hidroxiplaqvenil'iu? Gal slopina vienas kito poveikį ir geriau būtų naudoti skirtingu dienos metu?
Janina
2022-01-10 21:01
Prie cefuroximo kokius skausma malsinancius vaistus galima naudoti ?
Gitana
2021-02-28 17:45
Sveiki. Lexotanilis ir Aspirinas- ar jie suderinami?