10 hipertenzijos priežasčių

Vis dažniau vaistus nuo aukšto kraujospūdžio priversti vartoti žmonės, ką tik įžengę į ketvirtąją dešimtį. Dar daugiau yra tų, kurie net nenutuokia jau turį sveikatos problemų. Mes kasdien susiduriame su veiksniais, keliskart padidinančiais aukšto kraujo spaudimo atsiradimo galimybę. Štai tik „populiariausi“ iš jų.
 
Paveldėtas polinkis
 
Ūgis, plaukų ir akių spalva – toli gražu ne viskas, kas sieja vienos šeimos narius. Kraujospūdis taip pat perduodamas iš kartos į kartą. Jeigu kuris nors iš tėvų turi arba turėjo bėdų dėl kraujospūdžio, ją galėjote paveldėti ir jūs.
 
Tokia tikimybė nėra šimtaprocentinė, bet vis tiek gana didelė. Todėl turėtumėte reguliariai matuotis kraujo spaudimą – taip galėsite jį kontroliuoti ir, pagal galimybes, sumažinti riziką.
 
Amžius
 
Hipertenzija gali atsirasti jauname amžiuje – tai, deja, tiesa. Tačiau tiesa ir tai, jog vyresnis amžius gerokai padidina kraujagyslių ligų riziką. Mat su metais kraujagyslės netenka elastingumo, o tai negali nepaveikti kraujospūdžio.
 
Lytis
 
Tai labai įdomus veiksnys. Kaip rodo statistika, nuo 45-erių iki 64 metų hipertenzija dažniausiai „šienauja“ vyrus. O štai nuo 65-erių metų vyrų ir moterų šansai susilygina: su panašiomis bėdomis į gydytojus ima dažniau kreiptis tokio amžiaus moterys. Na, o dar vyresniame amžiuje tarp kenčiančiųjų dėl aukšto kraujospūdžio moterys tampa dauguma. Taip, be kita ko, yra dar dėl to, kad moterų ir vyrų širdis bei organizmas apskritai sensta skirtingai.
 
Fizinių krūvių stygius
 
Fiziniai krūviai labai naudingi kraujotakai ir visam organizmui. O štai tingus gyvenimo būdas, netaisyklinga mityba ir persivalgymas didina hipertenzijos tikimybę. Taip pat, kaip ir širdies, kraujagyslių problemų ir net insulto riziką. Nekalbant jau apie tai, kad fizinio aktyvumo trūkumas lemia antsvorį ir nutukimą.
 
Visai nebūtina kasdien lankytis sporto salėje, kiloti štangas ir minti kilometrą po kilometro niekur nevažiuojančiu dviračiu. Normaliam arteriniam kraujospūdžiui palaikyti visiškai pakanka nuosaikaus intensyvumo fizinės veiklos. Patikėkite tuo ir rasite puikų būdą, kaip pailginti savo gyvenimą ir pagerinti jo kokybę.
 
Netinkama mityba
 
Itin negerai, jeigu esate mėgėjai pavalgyti sūriau (apie tai šiame straipsnyje dar pakalbėsime). O jei dar saldumynai bei aštrūs prieskoniai... Tai tiesiog žudo kraujagysles. Ir tokiame maiste net nėra pakankamai organizmui būtinų maistingųjų medžiagų ir vitaminų.
 
Antsvoris ir nutukimas
 
Tiek vienas, tiek kitas pastebimai didina aukšto kraujospūdžio riziką. Ar tai gresia ir jums? Kad sužinotumėte, apskaičiuokite savo kūno masės indeksą (KMI) – savo svorį kilogramais padalykite iš ūgio metrais, pakelto kvadratu. Pavyzdžiui, 170 cm ūgio 54 kg sveriančios merginos KMI bus 18,69.
 
Jeigu jūsų KMI reikšmė tarp 25 ir 30, jau turite antsvorio. Jeigu rodiklis perkopęs 30, tai jau nutukimas.
 
KMI tėra teorinis rodiklis, tad kodėl jam teikiama tiek reikšmės? Todėl, kad nereikalingi kilogramai didina krūvį ne tik kraujagyslėms, bet ir širdžiai. Taip pat jie kelia cholesterolio lygį. Pridėkite dar kone šimtaprocentinę riziką susirgti cukriniu diabetu, ir tai jau nebeatrodys tokia kvailystė.
 
Numetus 5–10 kg sumažėja kraujospūdis ir pagerėja cukraus kiekio kraujyje rodikliai. Valgykite lengvą maistą ir daugiau judėkite.
 
Piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais
 
Reguliarus nesaikingas alkoholio vartojimas gali smarkiai padidinti kraujo spaudimą ir padažninti širdies plakimą, sukelti širdies priepuolį arba smegenų kraujagyslių bėdų. Jau neminint to, kad piktnaudžiavimas alkoholiu padidina narkomanijos, savižudybės ir nelaimingų atsitikimų riziką.
 
Rūkymas
 
Dėl šio kenksmingo įpročio daug greičiau susidėvi širdis ir kraujagyslės, rūkymas gali išprovokuoti aterosklerozę bei išeminę širdies ligą. Sunku patikėti? Štai faktas: surūkius vieną vienintelę cigaretę kraujagyslės susitraukia pusvalandžiui. Ilgainiui dėl šios priežasties padidėja arterinis kraujospūdis ir padažnėja širdies ritmas.
 
Itin svarbu atminti, kad taip nutinka ne tik patiems rūkantiesiems, bet ir aplinkiniams – pasyvus rūkymas irgi kenkia kraujospūdžiui.
 
Pasunkėjęs kvėpavimas

 
Gyventi negalite be purškalų ir nosies lašų? Ne visu pajėgumu funkcionuojantys viršutiniai kvėpavimo takai arba dažnas jų kraujagyslių susitraukimas tampa sutrikusio kvėpavimo priežastimi.
 
Tai savo ruožtu trukdo visam organizmui normaliai atsikvėpti, todėl aukšto kraujospūdžio rizika didėja.
 
Apsilankykite pas gydytoją. Jeigu problema – tik jūsų priklausomybė nuo nosies lašų, specialistas padės jos atsikratyti. Kartais tai užtrunka pusmetį, kartais net metus, tačiau rezultatas to vertas.
 
Stresas
 
Įtempta situacija laikinai padidina kraujospūdį – tą įrodė mokslas. Stresas pridaro ne ką menkesnių sveikatos bėdų nei per didelis cukraus, alkoholio vartojimas, miego stygius ir panašios blogybės.
 
+ produktai
 
Nesistebėkite, bet prisidaryti rūpesčių dėl kraujospūdžio galima ir po sočių pietų. Ypač, kaip jau minėta, padauginus sūraus maisto.
 
Visi žinome, kad druska sulaiko skysčius organizme. Dėl to kraujagyslėms neišvengiamai tenka didesnis krūvis. Todėl būkite budrūs. Mat ne vien silkutė ir rauginti kopūstai gali sukelti „maistinę hipertenziją“, bet ir rūkytos dešros, daugelio rūšių sūriai, raudonieji ikrai, kuriuose taip pat gausu druskos.
 
Taip pat kraujospūdį kelia kava ir energiniai gėrimai, spirituoti vynai, vermutai, alus. O mažina jį gėrimai su rūgštele: morsai, arbata su citrina, taurė silpno sauso vyno.
 
+ pagirios
 
Organizme skaidomas alkoholis sukelia galvos smegenų kraujagyslių spazmus, tai ir lemia tokius klasikinius hipertenzijos simptomus, kaip sunkumas ir pulsuojantis pojūtis galvoje, širdies plakimas, raumenų silpnumas.
 
Kardiologai net turi tokį terminą – „penktadieniniai hipertonikai“. Jais paprastai vadinami jauni vyrai ir moterys, turintys įprotį kiekvienos darbo savaitės pabaigą švęsti kavinėse ir klubuose. Jiems greitai atgaivinti garsios muzikos ir alkoholio išbalansuotas kraujagysles paprastai padeda spazmolitikai (tokie vaistai, kaip nošpa) – jie palengvina ir galvos sopulį.
 
+ nesveikas stuburas
 
Nesistebėkite, jei kardiologas, išklausęs jūsų skundus dėl maudžiančio pakaušio ir aukšto kraujospūdžio, įteiks siuntimą pasidaryti stuburo kaklo srities rentgeno nuotrauką.
 
Osteochondrozė arba neišgydytų nugaros traumų pasekmės, pasak gydytojų ortopedų, labai dažnai išprovokuoja hipertenziją – ypač jauname amžiuje. Pažeisti stuburo slanksteliai sukelia nuolatinę įtampą nugaros ir kaklo raumenyse, kuri gali lemti kaklo kraujagyslių spazmus ir sutrikdyti smegenų aprūpinimą krauju.
 
Beje, jeigu kraujospūdis šokteli į vakarą, dėl to neretai būna kalta netinkamai įrengta darbo vieta, kai kiaurą dieną tenka įtempti dar ir akių raumenis.
 
+ nesveiki inkstai
 
Sergant inkstų ir antinksčių ligomis spaudimas šokteli beveik visada. Užsispyrusi, gydymui vaistais nuo kraujospūdžio nepasiduodanti hipertenzija gali būti užleisto pielonefrito ar akmenligės ženklas. Jeigu esate jaunas žmogus, jus dažnai kamavo anginos ir jūsų šlapimo tyrimas prastas, specialistai pataria pasitikrinti, ar nesergate glomerulonefritu.
 
Vyrams gi padidėjęs kraujospūdis dažnai būna susijęs su lėtinio prostatito paūmėjimu.
 
Jeigu kraujo tyrimas parodo per mažą kalio kiekį, o padidėjusį kraujospūdį lydi raumenų silpnumas, derėtų pasitikrinti antinksčius. Jų žievė išskiria hormoną aldosteroną, atsakingą už arterinio kraujospūdžio lygį organizme.
 
+ vaistai
 
Kai kurie jų taip pat gali „šokdinti“ kraujospūdį. Štai įrodyta, jog nuolat (ilgiau kaip mėnesį) vartojant jau minėtus ir, atrodytų, tokius nekaltus kraujagysles sutraukiančius lašus nuo slogos, galima išprovokuoti stabilų kraujospūdžio padidėjimą. Tad dar kartą: priprasti prie tokių vaistų iš tikrųjų pavojinga.
 
Tą patį būtų galima pasakyti ir apie kontraceptines tabletes – ypač vartojamas savarankiškai, o ne ginekologo skirtas. Oraliniuose kontraceptikuose esama hormonų, padidinančių kraujospūdį 5 procentams juos vartojančių moterų.
 
O dar yra mūsų taip mėgstamos tonusą keliančios vaistažolės: eleuterokokas, kininis citrinvytis, ženšenis... Jei pernelyg dažnai žvalinsite organizmą tokiais natūraliais tonikais, viršydami rekomenduojamas dozes (20–30 lašų antpilo), galite atsidurti ir ligos patale, į kurį paguldys hipertenzinė krizė.

» Rašyti komentarą