Su skydliauke nepajuokausi

Pajuokauti mėgstančių medikų nuomone, garsusis Merfio dėsnis turėtų skambėti taip: jeigu gali nutikti kažkas negero, tai būtinai ir nutiks, ir dėl to greičiausiai bus kalta skydliaukė.
 
Nors ši drugelio formos liauka mūsų kaklo apačioje visai nedidelė, jos pareigų sąrašas kartais atrodo begalinis. Skydliaukė juk ir reguliuoja mūsų apetitą, lemia energingumą ir net kūno temperatūrą. Kai ji veikia, kaip pridera, to nė nepastebime. Tačiau kai pradeda aikštytis... Tada tik laikykis. Simptomai būna tokie, kad ir norėdamas jų neignoruosi, bet sykiu ir tokie įvairūs, jog tikrosios kaltininkės nė neįtarsi.
 
Ką tik pavadinome skydliaukę maža, tačiau iš tiesų ji yra didžiausia mūsų kūno endokrininė liauka. Ji gamina du labai panašius hormonus – T3, arba trijodtironiną, ir T4, arba tetrajodtironiną, kurie kontroliuoja, kokiu greičiu organizmas degina energiją ir kaip reaguoja į streso hormonus.
 
Pasitaiko įvairių šios liaukos veiklos sutrikimų, tačiau dažniausi iš jų du – hipertireozė (kai skydliaukė pernelyg aktyviai gamina savo hormonus) ir hipotirozė (kai kraujyje cirkuliuojančių skydliaukės hormonų kiekis sumažėjęs).
 
Tais atvejais, kai skydliaukė sustreikuoja, ji gali paskui save nusitempti visą organizmą. Štai tik keli keistesni simptomai, kuriais pasireiškia tokios endokrininės problemos.
 
Stora šiurkšti oda
 
Ir ne perkeltine, o tiesiogine prasme. Kadangi skydliaukė reguliuoja mūsų odos atsinaujinimo procesus, jai esant hiperaktyviai naujos odos ląstelės sparčiau keičia senąsias. Taigi tokių žmonių oda būna lygesnė, tačiau plonesnė. Aptingusi skydliaukė – priešingai, sulėtina odos atsinaujinimą, todėl ji atrodo šiurkštesnė.
 
Pasitaiko ir kitokių odos problemų. Sergant hipertireoze, oda gali atrodyti drėgna arba šilta, storesnė nei paprastai, o nuo hipotirozės oda gali tapti šalta ir blyški, žaizdos ilgiau gyja. Kartais oda net gali įgyti geltoną ar net oranžinį atspalvį – dėl to būna kalta karotenemija, kai skydliaukė nebesugeba paversti karoteno vitaminu A.
 
Kilogramas šen, keli kilogramai ten...
 
Prasta žinia: lėta skydliaukė gali „apdovanoti“ jus antsvoriu. Ne tokiu solidžiu, apie kokį greičiausiai pagalvojote, – viena hipotirozė papildomų 50 kg nepriaugina, tam reikia ir kitų priežasčių. Pasak gydytojų endokrinologų, vidutinis antsvoris dėl skydliaukės paprastai būna mažesnis nei 2 kg. Kaip ir nedaug, bet staigmena vis tiek nemaloni...
 
Hipertireozė savo ruožtu gali lemti rimtą svorio netekimą. Ir tai, įspėja specialistai, tikrai nėra sveikas sulieknėjimas keliais kilogramais.
 
Kita vertus, svorio numetimas arba priaugimas nėra garantuoti pernelyg aktyvios arba per lėtos skydliaukės veiklos padariniai, nes jos hormonai reguliuoja ir apetitą. Taigi nors hipertireozė siejama su svorio netekimu, jai taip pat būdingas ir padidėjęs apetitas. Vadinasi, galite pradėti per daug valgyti ir netgi sustambėti, užuot sulieknėję dėl pagreitėjusio metabolizmo.
 
Tokie paradoksai gresia ir hipotirozės kamuojamiems žmonėms. Ši būklė siejama su padidėjusiu kūno svoriu, tačiau pablogėjusiu apetitu. Tad nors medžiagų apykaita sulėtėja, sumažėja ir noras valgyti, dėl to galima netgi numesti kelis kilogramus.
 
Čia karšta, čia šalta
 
Kaip jau turbūt supratote, dėl to, kad pagreitina metabolizmą, hipertireozė paspartina įprastus organizmo procesus. O kadangi kūnas sukauptą energiją degina intensyviau, jo savininką pradeda kamuoti karštis. Gydytojai endokrinologai sako, jog neretas atvejis, kai dėl hipertireozės kenčiantys žmonės nubunda vidury nakties išpilti prakaito ir krūtinėje besidaužančia širdimi – ir tik dėl to, kad skydliaukė paverčia jų organizmą kiaurą parą veikiančia jėgaine.
 
Hipotirozė, kita vertus, irgi ne geresnė: ši būklė verčia žmones prisirengti keliais sluoksniais, mat dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitoms jiems būna nuolat šalta.
 

Emocijos liejasi per kraštus
 
Pernelyg aktyvi skydliaukė gali paversti žmogų kone šėlstančiu maniaku – taip sujaukia jo emocijas. Hipertireozei gana tipiški simptomai yra nerimas, padidėjęs jausmingumas, pasitaiko netgi psichozių.
 
Hipotirozė siejama su priešingais jausmais: depresija, nenoru bendrauti. Ji taip pat gali lemti tam tikras kognityvines problemas, kaip užmaršumas ar sulėtėjusi motorika. Kai kuriems žmonėms tingi skydliaukė netgi gali sukelti apgirtimo jausmą, įspėja endokrinologai.
 
Išsikrovęs „akumuliatorius“
 
Nors hipertireozė ir hipotirozė skirtingai veikia kūno energijos atsargas, abi gali išvesti iš rikiuotės mūsų organizmo simbolinį akumuliatorių.
 
Kai skydliaukė lėta, energijos trūksta viskam – išskyrus nebent tįsoti ant sofos ir spoksoti į televizorių. Bet kai ji darbuojasi pernelyg sparčiai, organizmo metabolizmas tampa kaip ta mašina, kuri nuolat lekia šimto kilometrų per valandą greičiu – kiekvieną mielą dieną.
 
Taigi nenuostabu, kad energija periodiškai išsenka. Kartais visiškai. Hipertireozė drastiškai paspartina širdies ritmą, taigi žmogus yra nuolat įsitempęs, vadinasi, ir greičiau pavargsta.
 
Bet kuriuo atveju, sako specialistai, tiek „hiper“, tiek ir „hipo“ problemos su skydliauke pirmiausia pasimato miegamajame: jos greitai paveikia ir miego ritmą, ir seksualinį potraukį.
 
Apie ką vengiama kalbėti
 
Kaip jau buvo ne sykį pakartota, hipertireozė viską kaip reikiant pagreitina. Žarnyno judesius – taip pat. Dauguma žmonių, kurių skydliaukės funkcija pernelyg aktyvi, į tualetą skuba dažniau nei porą kartų per dieną. Na, o kas būna kenčiantiesiems dėl hipotirozės, turbūt supratote ir patys: vidurių užkietėjimas.
 
Pakitęs ciklas
 
Moterų vidinis laikrodis yra pats jautriausias hormonų indikatorius. Menkiausias susvyravimas, ir mėnesinių ciklas išsiderina.
 
Nepriklausomai nuo to, ar moteriai diagnozuota hipertireozė ar hipotirozė, menstruacijos gali tapti arba retesnės, arba dažnesnės, vos juntamos ir net labai gausios. Tad turbūt nereikia stebėtis, kad, kilus įtarimų dėl skydliaukės, gydytojai visada savo pacienčių pirmiausia klausia, ar nesutriko jų ciklas. Jeigu tas yra visiškai normalus, tuomet ir su skydliauke nenutiko nieko bloga, net jei kai kurie kiti simptomai privertė sunerimti.
 
Bet jeigu moters menstruacijų ciklas išsiderinęs ir su organizmu aiškiai kažkas negerai, endokrinologai primygtinai pataria iškart apsilankyti pas gydytoją. Atminkite: tai ne smulkmena, nes bet kokie menstruacijų ciklo sutrikimai yra hormonų sutrikimo ženklas.
 
Daugiau nei tik išvaizdos problemos
 
Plaukai gali pradėti slinkti abiem atvejais – ir kai skydliaukės hormonų yra per daug, ir kai jų per mažai. Tik slinkimo pobūdis būna skirtingas: hipertireozės atveju plaukai tiesiog išretėja, ir paprastai ant viso kūno, ne tik ant galvos; kai bėda hipotirozė, išslenka išorinis antakių pakraštys.
 
Turbūt teko matyti žmonių smarkiai išsprogusiomis akimis ar bent jų fotografijų? Didelė tikimybė, kad jie serga vadinamąja Greivso liga, arba Greivso oftalmopatija. Tai hipertireozės forma, paveikianti akis – už jų susikaupia nereikalingo audinio, tad jos atrodo plačiai atmerktos ir didžiulės.

» Rašyti komentarą