Jei skrandis tingi dirbti

Paskubomis sušveistas užkandis, sumuštinis vietoje visaverčių pietų arba vakarienės – štai kaip šiandien maitinasi dauguma žmonių. Be „tešlos“ ant klubų ir „alaus pilvo“ tokia mityba gali baigtis ir nemaloniais skrandžio pojūčiais – sunkumo ir pilnumo jausmu, pykinimu. Medikai visą  šią negalavimų puokštę vadina dispepsija. Jeigu šį terminą išverstume į „paprastą“ kalbą, tai reiškia, kad skrandis tiesiog tingi atlikti savo darbą, tad maistas užsistovi, o jūs jaučiate sunkumą arba pykinimą. Žiūrėti į šią problemą pro pirštus negalima: jeigu jūsų „motoriukas“ ėmė streikuoti, maistas nevirškinamas, atsiranda šalinimo problemų. Pasekmė – organizmas nuodijasi šlakais. Štai kodėl svarbu, kad skrandis pradėtų dirbti įprastu režimu. Kaip jį priversti atlikti savo pareigą – papasakosime visai netrukus.

Kaip pagerinti skrandžio veiklą

Valgio metu neskaitykite jokių laikraščių, žurnalų, nežiūrėkite televizoriaus. Žmogaus skrandis labai jautriai reaguoja į savo „šeimininko“ nuotaikas. Meskite pašalinius darbus į šoną. Kai mes patiriame negatyvias emocijas, organizmas įsitempia, sutrinka visų organų veiklos ritmas. Dėl šios priežasties valgio metu reikėtų nusiteikti pozityviai. Beje, gastroenterologai savo pacientams, besiskundžiantiems skrandžio veiklos sutrikimais, neretai išrašo ir raminamųjų.

Pakilkite nuo stalo jausdami lengvą alkį. Stenkitės nepersivalgyti, nes priešingu atveju jūs perkrausite savo virškinimo sistemą, ir ji neabejotinai jums paskelbs „streiką“. Tiesa, jeigu valgote tik kartą ar du per dieną, pakilti nuo stalo alkanam bus labai sunku, todėl specialistai rekomenduoja valgyti po 4–5 kartus per dieną. Kad neviršytumėte paros kalorijų normos, patartina laikytis auksinės dietologų taisyklės: maisto turi būti lygiai tiek, kad jis tilptų į jūsų sudėtus delnus.

Porą dienų per savaitę pasninkaukite. Daugelis religinių tabu turi realios praktinės vertės. Pavyzdžiui, stačiatikiai trečiadienį ir penktadienį laiko pasninko dienomis: per jas negalima valgyti mėsos, pieno produktų, kiaušinių. Dietologai taip pat pataria kartą per savaitę atsisakyti sunkaus maisto, daryti iškrovos dienas – taip virškinimo sistemai suteikiama galimybė „sulėtinti apsukas“ ir pasisemti naujų jėgų. Pavyzdžiui, šiuo periodu galima maitintis daržovėmis: per dieną suvalgykite 1,5 kg įvairių gamtos gėrybių (raugintų arba troškintų kopūstų, raugintų agurkų, pomidorų, keptų moliūgų su žalumynais ir panašiai). Daržovės turi labai daug ląstelienos, kuri tarytum šluota išvalo mūsų žarnyną. Be to, jose nėra tiek riebalų (o juk būtent riebalus organizmui suvirškinti yra sunkiausia). Jūs galėsite pailsėti, o skrandis, kepenys ir kasa vėl bus pasiruošę dirbti. Atminkite, kad nėštumo ir maitinimo krūtimi periodu griežtai draudžiama daryti iškrovos dienas, taip pat įvairių ligų ir negalavimų atvejais, jeigu yra nustatyta kokia nors kepenų ar inkstų patologija, sergant I tipo cukriniu diabetu. Jeigu sergate ūmiomis arba lėtinėmis ligomis, prieš pradedant daryti iškrovos dienas reikėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Valgykite maistą, paskanintą įvairiais prieskoniais. Jis žvalina visą organizmą, suteikia jam energijos. Ypač vertinamas ir mėgstamas cinamonas, taip pat pankoliai (jie suaktyvina skrandžio veiklą). Jeigu jaučiate sunkumą, pasigaminkite štai tokį gėrimą: 1 desertinį šaukštą cinamono užpilkite 250 ml verdančio vandens ir pavirkite ant silpnos ugnies 5 minutes. Vartokite po 1 valgomąjį šaukštą 3 arba 4 kartus per dieną, iki valgio likus maždaug 30–45 minutėms. Gydymo kursas trunka dvi savaites. Arba išmėginkite kitą variantą: 50 g pankolių užpilkite 2 litrais vandens ir virkite apie valandą, tada nukoškite ir atvėsinkite. Gautas skystis geriamas po 50 g, likus pusvalandžiui iki valgio, per dieną – 3–4 kartus. Šuo atveju gydymas trunka ilgiau – 20 dienų.

Testas

Ar jūsų skrandis tingus, galima sužinoti atlikus šį testą. Už kiekvieną teigiamą atsakymą priskaičiuokite po 1 balą, už neigiamą – 0 balų.


Ar jaučiate sunkumą skrandyje, ypač po to, kai pavalgote?
Ar po valgio jaučiate skrandžio skausmus, diskomfortą?
Ar ums pažįstamas pilvo pūtimas?
Ar valgio metu patiriate ankstyvą pasisotinimą arba skrandžio perpildymą?
Ar jus pykina (ypač po valgio)?

Susumuokite atsakymų rezultatus

0 balų: jūs maitinatės taisyklingai, todėl dispepsija jums tikrai negresia.
1 balas: iki sveikos mitybos jums trūksta visai nedaug, tačiau dispepsija jums kartais vis dėlto pasireiškia. Vadinasi, racioną reikėtų šiek tiek pakoreguoti.
2–4 balai: kad atsikratytumėte dispepsijos, jums reikia rimtai peržiūrėti savo racioną ir mitybos įpročius.
5 balai: tikėtina, kad maitinatės neracionaliai. Jums reikėtų pasikonsultuoti su gastroenterologu.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
virginija
2013-09-02 19:54
man visa gyvenima buvo tingus skrandis ir visa virskinimo sistema jaunai nieko o dabar kai jau virs 60 tai labai sunku ka besuvalgysi tas netinka valgau tik lengvus patiekalus omletuka virtinukus mazai valgau bet turiu pirkt vaistu labai sunku gal ateity visaii nebegalesiu valgyt