Kodėl skauda galvą?

Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime patyrė, kas yra galvos skausmas. Kartais atrodo, kad jis atsiranda tarsi iš niekur: stukteli ar baksteli nei iš šio, nei iš to, o pasitaiko, kad užspaudžia taip, jog maža nepasirodo. Tačiau iš tiesų visada yra kokia nors priežastis, koks nors paaiškinimas. Būna, kad skausmas atsiranda dėl atsitiktinio kraujagyslių spazmo, bet gali būti, kad tai – rimtų sveikatos sutrikimų požymis. Jeigu jis tęsiasi ilgą laiką arba dažnai kartojasi, būtina nustatyti skausmo priežastis ir imtis atitinkamų priemonių – be gydytojo šiuo atveju neapsieisite.

Galvos skausmas susijęs su sensorinių nervų receptorių dirginimu, jį jausti gali visi kaukolės audiniai: ypač jautrios arterijos, esančios jos paviršiuje, aponeurozė (sausgyslės, lyg šalmas gaubiančios kaukolę ir suaugančios su galvos oda), laikomieji ir pakaušio raumenys.  Kartais skausmo pobūdis padeda nustatyti ir negalavimo priežastį: pulsuojantis dažniausiai kyla dėl kraujagyslių problemų, deginantis – dėl to, kad buvo paveikti kaukolės nervai. Tai gali būti pirmuoju ūmių arba ankstyvuoju lėtinių ligų požymiu, tad nereikėtų į jį žiūrėti pro pirštus.

Pulsuojantys skausmai paprastai yra susiję su padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ir smegenų arterijos spazmais, todėl juos geriausia malšinti vaistais, mažinančiais kraujo spaudimą, taip pat raminamaisiais. Ir atvirkščiai – spaudžiantis skausmas, kurį dažnai lydi ir svaigimas, gali atsirasti dėl per žemo spaudimo. Šiuo atveju neblogai padeda puodelis karštos arbatos ar kavos ir nuskausminamieji, kurių sudėtyje yra kofeino (pavyzdžiui, citramonas). Vis dėlto pajutus, kad skauda galvą, reikėtų ranką tiesti ne į vaistinėlę, o į kraujospūdžio matuoklį.

Labai stiprus ir skausmingas pulsavimas gali atsirasti dėl staigaus didesnio kraujo kiekio patekimo į smegenis. Jeigu skauda vieną galvos pusę, greičiausiai tai migrena. Įveikti ją padeda daugelis nereceptinių analgetikų. Kartais gydytojai išrašo ir specifinių vaistų – ergotamino, dihidroergotamino, sumatriptano, – tačiau juos reikėtų vartoti tik taip, kaip nurodyta. Malšinant šiais preparatais paprastus galvos skausmus galima pakenkti sau nepataisomai.


Galvos raumenų skausmas yra traukiančio pobūdžio ir atsiranda dėl CNS sutikimų. Jis malšinamas raminamaisiais, kartais taikoma fizinė, refleksinė, psichologinė terapija.

Neretai galvos skausmai pasireiškia sergant kai kuriomis sunkiomis smegenų ligomis (turint auglį, abscesų, patyrus galvos traumą ar jaučiant jos pasekmes, sergant smegenų dangalų uždegimu) dėl sutrikusios smegenų skysčio cirkuliacijos. Tokiu atveju pagelbėti namų salygomis sunku, todėl ligonis guldomas į ligoninę.

Kartais skaudėti ima dėl sudirginto galvos smegenų nervo arba nervinio mazgo – šį sudirginimą sukelia peršalimai, alerginės reakcijos, infekcinės ligos, kraujotakos sutrikimas toje vietoje, per kurią eina nervas, ir panašiai. Neuralginių galvos skausmų gydymas efektyvus tik tada, kai nustatomos ir pašalinamos tikslios jų priežastys. Nervinius impulsus bandoma slopinti vaistais nuo epilepsijos – jie geriami tik taip, kaip nurodė gydytojas, ir dažniausiai ilgą laiką (gydymas trunka mažiausiai pusmetį). Taikoma ir refleksinė terapija.

Dažnas skausmas – tai organizmo siunčiamas  signalas, kad kažkas yra negerai. Jeigu laiku atkreipsite į jį dėmesį ir išsiaiškinsite priežastį, tai padės jums išvengti rimtesnių komplikacijų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
sima
2012-01-10 20:43
baisu Rimai. Labai apgailestauju. Bet taip jau būna su tais vyrais. Tarsi eiti pas gydytojus yra silpnumo požymis
Rimas
2012-01-10 20:41
Oj su tais galvos skausmais reikia būti atsargiems. Mano dėdė ilgą laiką kentė skausmus, kol neapsikentęs nukeliavo pas gydytojus. Paaiškėjo, kad auglys. Deja operacijos neištvėrė... Per daug apleista viskas buvo.
liupt
2012-01-10 20:35
daugiau gryname ore būti ir sureguliuoti darbo bei poilsio režimą - ir visos galvos skausmų bėdos dings