Valome organizmą: grikių dieta

Grikiai – jau savaime vertingas produktas. Vieni jį vartoja nuolat, kiti gi, nežinodami, kad šios kruopos – tai ne tik garnyras, bet ir vaistas, apsiriboja tik viena kita lėkštele jų košės per mėnesį. Ar esate girdėję, kad grikiai puikiai valo organizmą ir pasižymi daugybe kitų naudingų savybių? Šį kartą pakalbėsime apie tai, kaip juos naudojant galima išvalyti kepenis ir žarnyną, pagerinti savijautą ir, žinoma, pagražinti figūrą.

Kuo naudingi grikiai?

Grikiuose yra labai daug vitaminų (labiausiai reikėtų išskirti B grupės vitaminus bei vitaminą P) ir mineralinių medžiagų (pavyzdžiui, kalcio, geležies, fosforo, magnio, cinko, jodo ir vario). Taip pat šiame produkte gausu nepakeičiamųjų amino rūgščių, folio rūgšties bei ląstelienos. Specialistai rekomenduoja žmonėms reguliariai valgyti grikių košę – taip galima sustiprinti kraujagyslių sieneles, išvalyti kepenis ir žarnyną, atsikratyti skysčių pertekliaus ir susikaupusių sveikatai kenksmingų medžiagų.

Ką būtina žinoti apie organizmo valymą grikiais?


Grikių dietos reikia laikytis dvi savaites. Visą šį laikotarpį maitinamasi vien tik grikių koše, tačiau kruopos neverdamos – stiklinė grikių turėtų būti užpilama dviem stiklinėm verdančio vandens ir laikomos stikliniame arba moliniame sandariai uždarytame inde per naktį. Jeigu jums patogiau, galite grikius užpilti į termosą, skirtą laikyti maistui (šia gudrybe galima pasinaudoti keliaujant kur nors traukiniu, taip pat žmonėms, turintiems skrandžio problemų, ir panašiai).

Kad dieta būtų efektyvi, reikėtų laikytis kelių paprastų taisyklių: visų pirma, tokiai košei neturėtų būti naudojama druska, cukrus, sviestas ar kokie nors kiti priedai. Tuo atveju, jeigu jums nepakenčiama visą šį 14 dienų laikotarpį maitintis vien tik grikiais, savo meniu galima truputį paįvairinti (pavyzdžiui, 1 % kefyru – bet suvartoti jo patartina ne daugiau kaip po litrą per dieną; taip pat leidžiama vartoti ir kai kuriuos vaisius – po 1 ar 2 obuolius arba apelsinus).

Grikių dieta turi tris pagrindinius privalumus. Visų pirma, ji padeda atsikratyti nereikalingų kilogramų, tačiau žmogus jos metu nejaučia nei alkio, nei silpnumo, nei apatijos – trumpai tariant, visų tų nemalonių reiškinių, kurie labai dažni daugelio kitų populiarių dietų atveju. Antra – taip natūraliu būdu atsikratoma toksinų ir šiaip kenksmingų medžiagų, kadangi grikių dieta dar ir stimuliuoja šlakų šalinimąsi.

Na, ir galiausiai – jūs turite puikią galimybę aprūpinti savo organizmą natūraliomis maistinėmis medžiagomis, kurių gausu šiose kruopose. Jos padeda pastebimai pagerinti sveikatos būklę, sustiprinti kraujagysles (tai ypač aktualu, jeigu jums, pavyzdžiui, dėl trūkinėjančių kapiliarų iš nosies dažnai teka kraujas). Kadangi grikiuose daug ląstelienos, jums taip pat nereikės nuolat skųstis vidurių užkietėjimu ar virškinimo veiklos sutrikimais. Ką ir bekalbėti – dieta tikrai naudinga, tačiau laikytis jos gana sunku. Jeigu jau esate bandę laikytis monodietų, ir jums pavyko, išmėginkite ir šią – nenusivilsite.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
opa pa
2017-09-22 10:59
uzverdate grikius, 30 min.paliekate juos puode, nereikia per nakti laikyti.
!!!
2015-01-13 22:42
reikia naudoti tik zalius grikius...tamsus,deginti grikiai nieko gero jau neturi
Ieva
2014-10-14 15:47
O jai siek tiek druskos idejus,ir virti vandeni kaip tada
Onutė
2014-01-09 19:53
Rudi grikiai jau termiškai apdoroti. Užmerkus nakčiai, ryte pašildyti iki norimos temperatūros ir skanaus
...
2013-03-06 18:01
ir aplamai valgant grikius kasdiena pusryciams,niekada nebus antsvorio.Esu isbandziusi.Tik beda ,labai megstu sumustinius.tai kai jau nuo ju priaugu svorio,tai sedu ant grikiu