Dieta pagal kraujo grupę: ar ji veiksminga? (II dalis)

Yra ir kitoks mitybos pagal kraujo grupę metodas, kurio metu kraujo tyrimų pagalba nustatomas maisto produktų netoleravimas. Reikia pripažinti, kad šis tyrimas labai naudingas, mat tam tikrų produktų netoleravimas gali smarkiai pakenkti žmogaus sveikatai. Pats didžiausias pavojus slypi tame, kad organizmas ne visuomet iš karto sureaguoja į jam netinkančius produktus. Įprastos alerginės reakcijos metu žmogus netrukus pajunta simptomus ir gali nesunkiai nustatyti, kas būtent juos iššaukė. Užslėptos alerginės reakcijos metu simptomai pasimato tik po kurio laiko, o nuolatos vartojami netinkantys produktai organizmą veikia kaip nuodai, todėl gali sukelti įvairiausių sveikatos sutrikimų.

Paprastai maistas neturėtų sukelti jokių imuninių reakcijų. Virškinimo proceso metu iš maisto pasisavinti baltymai turėtų pilnai išsiskaidyti į amino rūgštis, kurios patenka į kraują. Tačiau jei organizmo fermentacijos procesas sutrikęs, pavyzdžiui, žmogus serga lėtiniu uždegimu, tuomet žarnyno sienelės tampa pralaidžios ir neatlieka savo apsauginės funkcijos. Štai tuomet į kraują nesunkiai patenka nepailnai apdorotos maisto dalelės – imunogeniniai baltymai ir makromolekulės.

Maisto toleravimo tyrimas atliekamas labai paprastai: gydytojas ima kraujo mėginį ir stebi kraujo reakciją į paruoštus maisto produktų ekstraktus. Tyrimo metodikų yra keletas:

 

  • Stebimas eritrocitų nusėdimo greitis (ENG). Šiandien šį sistema laikoma labiausiai prieštaringa: ryšys tarp nusėdimo greičio ir alerginės reakcijos kol kas nėra įrodytas.
  • Stebima kraujo ląstelių neutrofilų veikla (skirtingi liaukocitai, atsakingi už fagocitozę – bakterijų suradimą ir sunaikinimą organizme).
  • Matuojama faktinė alerginė reakcija: imunoglobulinų IgG4 ir IgE kiekis kraujyje. Šis metodas laikomas pačiu patikimiausiu, tačiau ir čia atsiranda skeptikų, tvirtinančių, kad šis tyrimas neįrodo produktų netoleravimo.


Savaime suprantama, kraujo tyrimais paremtas mitybos planas yra kur kas patikimesnis, nei mityba pagal kraujo grupę. Tačiau nereikėtų pasikliauti vien tyrimais, mat kraujo reakcija į tam tikrus produktus gali visiškai neatspindėti tikrosios organizmo reakcijos.  

Trumpai

Specialistai teigia, kad maisto produktų parinkimas atsižvelgiant į kraujo grupę, labiau primena fantastiką, nei realybę. Kitaip tariant, maitintis pagal tokią sistemą – tas pats kas pasitikėti astrologinėmis prognozėmis: nenaudinga, bet ir nekenkia.

Rinktis maisto produktus atsižvelgiant į produktų toleravimo testo rezultatus – kur kas išmintingesnis sprendimas, tačiau tikrai negarantuojantis šimtaprocentinio tikslumo.

Panašu, kad šioje srityje ateitis priklauso genetikos mokslui. Genetinei analizei tinka ne tik kraujas iš venos, bet ir epitelio mėginiai. Kiekviena žmogaus kūno ląstelė saugo individualią genetinę informaciją. Kad būtų sudaryta individuali mitybos programa, laboratorijoje išanalizuojama daugiau nei 60 genų, kontroliuojančių pagrindinius medžiagų apykaitos procesus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
lakme
2012-02-12 21:58
Aš esu dariusi maisto netoleravimo testą. Paaiškėjo, kad negaliu valgyti pieno produktų
Daivošius
2012-02-12 21:53
Man pilnai užteko ir pirmoje dalyje išvardintų teiginių, kurie gana aiškiai parodo, jog šita dieta niekam tikusi.