Baliniai ajerai Lietuvoje daugeliui yra gerai pažįstami augalai. Apie tai, kad jie žmonėms buvo svarbūs, galima spręsti ir iš daugybės liaudiškų pavadinimų (airas, airys, ajaras, arielas, arielys, ejeras, tatarška, totorka ir kt.). Ir šiandien ajerais gydomos pačios įvairiausios ligos ir negalavimai.
Leukemija. 200 g smulkintos džiovintos šaknies sumaišykite su 500 g medaus ir 0,5 l konjako, palaikykite 2 savaites tamsioje vietoje ir vartokite po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną. Rekomenduotina užsigerti raudonėlių arbata.
Blogas apetitas, virškinamojo trakto ligos. Užpilkite smulkintą šaknį degtine (santykiu 1:5), palikite nusistovėti 2 savaites. Vartokite prieš valgį po pusę šaukštelio 3 kartus per dieną.
Pilvo pūtimas, skrandžio spazmai. Sumaišykite po 20 g ajero šaknies, krapų, kmynų sėklų ir 40 g mėtų lapų. 1 valgomąjį šaukštą šio mišinio užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, po valandos nukoškite ir gerkite po 2/3 stiklinės per dieną, likus pusvalandžiui iki valgio.
Plaukų slinkimas ir plikimas. Pusėje litro acto 15 minučių pavirkite 3 valgomuosius šaukštus ajero šaknies. Ištepkite plaukus ir galvos odą, įtrinkite kaip šampūną, šiek tiek palaukite ir nuplaukite.
Metantiems rūkyti. Jei kyla noras užtraukti dūmą, pakramtykite džiovintos ajero šaknies. Taip pat galima paruošti 65 % ajero šaknies ir 35 % pipirmėtės lapų mišinį: 1 jo valgomąjį šaukštą užplikinkite į termosą stikline verdančio vandens, po 1 ar 2 valandų perkoškite ir skalaukite burną.
Gingvitas ir stomatitas. 1 valgomąjį šaukštą smulkintos šaknies užpilkite stikline verdančio vandens, palaukite 2 valandas, perkoškite ir skalaukite burną.
Pastaba: ajerų negalima vartoti vaikams, taip pat nėštumo ir žindymo periodu, padidėjus skrandžio sekrecijai. Dideli kiekiai gali sukelti traukulius ir pakenkti inkstams. Švieži ajero šakniastiebiai yra šiek tiek nuodingi.
Sveikata namuose. Balinis ajeras liaudies medicinoje
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2021-10-10 16:13