Natūralūs antiseptikai iš gamtos

Antiseptikai plačiai naudojami kovoje su mikrobais. Beveik kiekvienoje vaistinėje yra solidus priemonių, padedančių kovoti su įvairiomis infekcijomis, priemonių (pavyzdžiui, jodo, vandenilio peroksido, briliantinės žalumos ir t.t.). Tačiau kai kuriais atvejais šių priemonių dėl kokios nors priežasties naudoti negalima – jeigu žaizda atvira, jodas nudegins pažeistus audinius, o vandenilio peroksidas nors ir susidoros su užduotimi, tačiau procedūra bus nelabai maloni.
 
Kaip alternatyvą galite rinktis natūralius antiseptikus. Žinoma, tai nereiškia, kad reikia pulti gydytis liaudiškais metodais, tačiau žinoti vieną kitą laiko patikrintą vaistažolę tikrai bus naudinga.
 
Vaistinės ramunėlės

Turbūt pati paprasčiausia, pigiausia ir lengviausiai randama priemonė. Ramunėlės turi daugybę naudingų savybių: jos pasižymi raminančiu, antiseptiniu, antihistamininiu, priešuždegiminiu poveikiu, turi kalcio, glikozidų, taninų bei kirminus varančių rūgščių,  antioksidacinių savybių, slopina žarnų spazmus. Gerai naikina bakterijas (pavyzdžiui, jomis mėgstama skalauti pažastis – taip sunaikinant nemalonų bakterijų sukeltą kvapą). Vaistinių ramunėlių preparatai taip pat gerina virškinimą ir apetitą, stimuliuoja tulžies išsiskyrimą, skatina prakaitavimą ir pasižymi  sutraukiančiu poveikiu.
 
Lengvai paruošiama ramunėlių arbata padės ir nuo dantenų uždegimo, o sergantiems angina – ir nuo gerklės skausmo.
 
Eukaliptai

Dezinfekuojamosios, balzamuojamosios eukaliptų savybės pastebėtos labai seniai. Manoma, kad Senovės Egipte mirusiems balzamuoti buvo naudojamas eukalipto ekstraktas. Lapų gydomosios savybės žinomos Europos, Azijos medicinoje ir homeopatijoje. Plačiai vartojami eukaliptų lapų ekstraktai ir ištraukos: į vidų - virškinimo trakto negalavimų, inhaliacijos - bronchitų atvejais.

Šis augalas palengvina slogą ir kvėpavimą, kramtomoji guma ir ledinukai su eukaliptų eteriniais aliejais malšina gerklės perštėjimą. Koncentruoti užpilai bei nuovirai, praskiestos spiritinės ištraukos (15-30 lašų stiklinei vandens) bei aliejus yra puiki antiseptinė, uždegimą slopinanti priemonė, kuri tinka plauti žaizdoms, skalauti gerklei sergant angina, stomatitu (burnos gleivinės uždegimu) ir inhaliacijoms (laringitų, tracheitų ir ūminių bei lėtinių kvėpavimo takų infekcijų atvejais).

Be to, eukalipto aliejus vienas ir sudėtiniuose preparatuose vartojamas išoriškai kaip skausmą malšinantis, dirginantis vaistas sergant radikulitu, reumatu ir įeina į žaizdų gijimą skatinančių tepalų sudėtį.
 
Pušų pumpurai

Pušies pumpurų preparatai pasižymi atsikosėjimą gerinančiu, antimikrobiniu, šlapimą ir tulžį varančiu poveikiu. Patys pumpurai vartojami kaip atsikosėjimą skatinanti, dezinfekuojanti priemonė, esant viršutinių kvėpavimo takų uždegimams, taip pat ir inhaliacijoms. Tai ir žaizdas gydanti, regeneraciją stimuliuojanti priemonė. Pušų vonios stiprina nervus, atpalaiduoja po įtempto darbo, tonizuoja ir palengvina astmą.
 
Gysločiai (trauklapiai)

Medicinoje dažniausiai naudojama plačialapio arba siauralapio gysločio žolė, kuri gali būti renkama visą vasarą, tačiau vertingiausia esti augalams žydint. Iš šviežių lapų spaudžiamos sultys, kuriomis gydomos virškinamojo trakto  ligos (lėtinis kolitas, skrandžio opaligė, lėtinis anacidinis gastritas). Šviežios sultys turi baktericidinį ir bakteriostatinį poveikį, veikia antiuždegimiškai, skatina pažeistų audinių regeneraciją, todėl tinka žaizdoms, pūliniams gydyti. Gysločio sultys taip pat gelbsti nuo vabzdžių įkandimų (šiam tikslui tinka ir švieži gysločio lapai). Norint sultis išlaikyti ilgiau, jos sumaišomos su medumi (1:1), paverdamos 20 min ir sandariame inde gali stovėti ilgą laiką.
 
Česnakai
 
Česnakas vartojamas gydymui nuo žilos senovės. Jis buvo gerbiamas Azijos gydytojų, jį mėgo europiečiai  bei kitų žemynų gyventojai. Česnakas mažina cholesterolio, trigiliceridų  bei cukraus lygį kraujyje, trukdo sulipti kraujo plokštelėms, gali užkirsti kelią širdies infarktui bei insultui. Jis taip pat nepamainomas pagalbininkas kovojant su peršalimo ligomis, infekciniais susirgimais bei vėžiu. Česnako sultys stabdo vėžinių ląstelių augimą bei padeda išvengti kraujo krešėjimo padidėjimo.
 
Krienai

Veikia kaip pipirai ir kiti dirginančių eterinių aliejų turintys augalai: puikiai naikina bakterijas, varo šlapimą, gerina kraujotaką, apetitą ir virškinimą, iš kraujo valo šlapimo rūgštį, todėl saugo nuo reumato, podagros, pūslės ir inkstų akmenligės. Krienais galima gydyti tulžies latakų, žarnyno ligas, raumenų uždegimą. Jų preparatai vartojami sergant infekcinėmis plaučių ligomis, šlapimtakių, šlapimo pūslės akmenlige, esant pabrinkimams, atsiradusiems ne dėl inkstų veiklos sutrikimo. Vartojami kaip atsikosėjimą lengvinantys, šlapimą varantys, cukraus kiekį mažinantys vaistai. Išoriškai krienai vartojami nušalus galūnes, nes skatina kraujotaką. Į krienais ištrintą vietą priplūsta daugiau kraujo, todėl skatinamas gijimo procesas. Tai veiksminga ir norint sumažinti raumenų bei sąnarių skausmą.
 
Rugiagėlės


Džiovintų žiedų antpilas slopina kosulį, turi sutraukiamųjų ir kraujavimą stabdančių savybių, yra švelniai veikianti šlapimo skyrimąsi skatinanti ir truputį vidurius laisvinanti priemonė, turi baktericidinių savybių, gerina apetitą, stiprina organizmą. Žiedų, graižų arba žolės antpilas kartais vartojamas vandenligei gydyti, nuo vidurių užkietėjimo, antpilu skalaujama gerklė ir burnos ertmė gleivinėse esant opelių arba kraujuojant dantenoms. Augaluose esančios karčiosios medžiagos skatina skrandžio ir kepenų veiklą, tulžies skyrimąsi, padidina organizmo atsparumą užkrečiamosioms ligoms. Liaudies medicinoje paprastųjų rugiagėlių sėklos buvo vartojamos kaip švelniai veikiantys laisvinamieji, ypač tinkami vaikams. Žolės arba tik lapų nuoviru gydytas reumatas. Taip pat rugiagėlių antpilas arba nuoviras naudojami plaukams skalauti, nes stiprina jų šaknis ir padeda atsikratyti pleiskanų.

Šalavijai

Šių vaistažolių arbata padeda, jei vargina kosulys, sinusitas. Šalavijai slopina uždegimą, dezinfekuoja, todėl tinka dantenoms, burnos gleivinei, bronchitui, skrandžio ir žarnyno ligoms, kepenų (hepatito) ir tulžies pūslės ligoms gydyti, sunkiai gyjančioms žaizdoms, opoms plauti.
 
Šalavijų preparatai naudojami ir kaip prakaitavimą mažinanti priemonė, todėl tinka moterims menopauzės metu. Prakaitavimą galima sumažinti naudojant šalavijų eterinį aliejų – įlašinant kelis aliejaus lašus į kremą ir ištrinant juo pilvo apačią.
 
Moterims šalavijai naudingi tuo, kad padeda sureguliuoti menstruacijų ciklą, malšina skausmą, padeda įveikti pienligę. Jie tonizuoja širdies darbą, balansuoja nervų sistemą, šalina nemigą, silpnumą, gerina atmintį, padeda atsigauti po ligos, normalizuoja apetitą, virškinimą. Šalavijai padeda ir sergant depresija, didina darbingumą, stiprina fizines ir protines jėgas, nes valo ir stimuliuoja kraujotakos sistemą. Šalavijų aliejus stiprina imuninę sistemą, ypač nespecifines gynybines organizmo funkcijas, padeda atsikratyti priklausomybės nuo narkotinių medžiagų, gydyti bakterines infekcijas ir kt.

» Rašyti komentarą