Rausvos ar baltos spalvos ruoželių – strijų – atsiradimas ant kūno dažniausiai siejamas su nėštumu ar intensyviomis sporto treniruotėmis. Bet kokie staigūs ir ryškūs kūno formų pokyčiai tam tikrai turi įtakos. Vis dėlto, strijos gali atsirasti jau ir brendimo laikotarpiu, o perkopus 35-erių metų amžių drastiškų kūno pokyčių net nebeprireikia – užtenka kūnui padidėti vienu dydžiu ir tokį pokytį, jei nesiimsite jokių priemonių, jau pažymės ruoželiai odoje.
Pasak specialistų, padėti gali paprasčiausios kūno priežiūros priemonės vos su keliais svarbiais ingredientais, tik reikėtų nenumoti ranka ir nelaukti, kol strijos jau pradės ryškėti.
Pasak farmacijos specialistės Elvyros Ramaškenės, kūno elastingumui išlaikyti svarbių medžiagų – elastino ir kolageno – gamyba organizme su metais mažėja, o tai ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios gali atsirasti strijų. Todėl, renkantis kremą nuo strijų, pirmiausia, sudėtyje reikėtų ieškoti odos stangrinimą skatinančių sudedamųjų dalių – elementų, kurie padeda gamintis kolagenui.
„Tik vaikų ir jaunų žmonių organizme kolageno skaidulos nuolat atsinaujina. Kolageno gamyba organizme pradeda silpti jau nuo 25-erių, o kartu odai ima stigti stangrumo. Kremų ar gelių nuo strijų sudėtyje reikėtų ieškoti gebenių, rasakilų, asiūklių, medetkų, alavijų ekstraktų ir vitamino C, nes šie komponentai tiesiogiai skatina kolageno gamybą“, – paaiškina specialistė.
Nėščiosioms – atsakingiau
Bėgant metams, pasak E. Ramaškienės, kolageno gamyba organizme mažėja gana sparčiu tempu. Sulaukus 35 metų amžiaus kūnas netenka maždaug 15% kolageno atsargų, po dešimties metų procentas atitinkamai padvigubėja. O jei dar intensyviai sportuojate, priemonės, kurios padėtų gauti papildomo kolageno, turėtų atsirasti kosmetinėje jau nuo 30-ties metų amžiaus.
Aktyviai sportuojantiems ar metantiems svorį strijų profilaktikai efektyviausia organizmą papildyti kolageno papildais, tačiau besilaukiančioms kolageną saugu naudoti tik išoriškai.
„Kolageno papildai netinka nėščiosioms ir maitinančioms moterims, bet jos drąsiai gali naudoti tepamus kremus ar gelius nuo strijų nuo 4-os nėštumo savaitės ir dar 2 savaites po gimdymo. Tai padės odai sustiprėti, susitraukti po patempimų“, – sako „Eurovaistinės“ specialistė ir nėštumo metu rekomenduoja rinktis priemones papildytas folio rūgštimi, nes ji padės apsisaugoti ir nuo pigmentinių dėmelių.
Vitaminų ir aliejų galia
Kalbant apie bet kokią pagalbą odai, pasak farmacijos specialistės, visada reikia atsiminti drėkinimą. Veido oda daugeliui įprasta rūpintis kasdien, tačiau štai kūno odos drėkinimas, pavyzdžiui, po odą sausinančio šilto dušo, neretai dar yra užmirštas ritualas. Tai bene didžiausia klaida, nes rūpinantis strijų profilaktika, labai svarbu neleisti odai išdžiūti ir prarasti elastingumo. Riebiai odai gali užtekti tiesiog pienelio ar losjono, o sausai odai reikėtų riebesnio, intensyviau drėkinančio kremo, papildyto A, E ir B5 vitaminais.
„Vitaminai E ir A apsaugo odą ir joje susikaupusį kolageną nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio ir didina jo gamybą. Jeigu priemonėje dar yra ir B5 vitaminas, jis pamaitins odą, ramins, drėkins, paskatins regeneraciją, oda taps atsparesnė tempimams, o jau esant strijoms, greičiau atsistatys“, – paaiškina E. Ramaškienė.
Natūralu, kad bėgant laikui odoje esančios ląstelės sensta ir žūsta, o jų vietoje susiformuoja naujos. Todėl svarbus ne tik drėkinimas, bet ir odos maitinimas aliejais – argano, simondsijų, nakvišų, avokado, saldžiųjų migdolų, saulėgrąžų ar vynuogių sėklų – tuomet ji bus elastingesnė ir sunkiau pažeidžiama.