Nėščiųjų nutukimas didina vaikų autizmo riziką

Būsimosios mamos nutukimas ir medžiagų apykaitos sutrikimai gali beveik 1,5 karto padidinti tikimybę, kad vaikas sirgs autizmu arba turės kokių kitų vystymosi problemų, teigia straipsnio, publikuoto žurnale „Pediatrics“, autoriai.

Autizmas – tai sutrikimas, kurį lemia smegenų vystymosi pažeidimai. Jis pasireiškia kaip socialinių santykių ir bendravimo deficitas, riboti interesai ir pasikartojantys veiksmai. Visa tai būdinga vaikams iki trejų metų amžiaus.

Paula Krakowiak iš Kalifornijos universiteto su savo kolegomis ištyrė ryšį tarp mamos sveikatos ir vaiko vystymosi problemų rizikos (įskaitant ir autizmą). Kaip teigia straipsnio autoriai, tai pirmasis tokio pobūdžio tyrimas, kuriame be diabeto dėmesys skirtas ir nutukimui bei jį lydintiems medžiagų apykaitos sutrikimams, taip pat ir hipertonijai.
„Daugiau kaip trečdalis reproduktyvaus amžiaus amerikiečių moterų kenčia dėl nutukimo, o beveik 10 % visų nėščiųjų išsivysto diabetas. Mūsų išvados apie tai, kad šios ligos gali būti susijusios su vaiko vystymosi sutrikimus, verčia susimąstyti“, – teigia Paula.

Mokslininkai ištyrė maždaug 1000 motinos ir vaiko porų, gyvenančių pietvakarinėje JAV dalyje. 517 vaikų buvo diagnozuotas „autizmo spektro sutrikimas“, o dar 172 – kiti vystymosi sutrikimai. Išaiškėjo, kad nutukimas nėštumo metu padidino vaiko autizmo riziką maždaug 1,6 karto. Diabetas nėštumo metu vaiko vystymosi sutrikimų riziką padidino daugiau nei du kartus, tačiau ryšys tarp diabeto ir autizmo buvo statistiškai nežymus.

Kalbant apskritai – maždaug 29 % vaikų-autistų gimė mamoms, turinčioms medžiagų apykaitos sutrikimų, tuo tarpu sveikų mamų grupėje tokių buvo tik 19 %.

Kaip teigia tyrinėtojai, nutukimas ne tik skatina diabetą ir hipertoniją, bet taip pat ir lemia didesnį atsparumą insulinui, galimi lėtiniai uždegiminiai procesai. Jeigu nėščioji serga diabetu, reaguodmas į didelį gliukozės kiekį mamos kraujyje vaisius ima intensyviai gaminti insuliną. Šis procesas reikalauja didelių deguonies sąnaudų, todėl jo gali pradėti trūkti, o tai daro neigiamą įtaką smegenų vystymuisi.

» Rašyti komentarą