Apie moterų fitnesą ir higieną

Folikulitas

Bijote dėvėti šortus arba mini sijonėlį dėl raudonų mazgelių, nusėjusių jūsų kojas aukščiau kelėnų? Visai gali būti, kad jus užpuolė folikulitas. Tai folikulų uždegimas, kurį sukelia Pseudomonas giminės bakterijos. Jos aptinkamos baseinuose ir sūkurinėse voniose.

Profilaktikos priemonės: po apsilankymo baseine būtinai nusiprauskite po dušu, naudokite antibakterinį muilą. Labai gaila, bet ši profilaktikos priemonė vis dėlto nėra labai efektyvi.

Gydymas: esant paviršiniam folikulitui, pakanka antibakterinio muilo ir gerų prausimosi įpročių. Jei tai nepadeda, arba folikulitas yra giliau, naudojami vietinio poveikio antibiotikai (ofloksacinas, cefalosporinai, doksiciklinas, trimetoprimas ir sulfametoksazolis), jei sukėlėjai grybeliai – juos veikiantys vaistai (klotrimazolis), jeigu virusai – acikloviras, valacikloviras. Jeigu folikulitas nepasiduoda gydymui, naudojami sisteminiai antibiotikai. Esant giliajam folikulitui, atliekamas pūlinio atvėrimas ir drenavimas.

Pasveikstama per 2 savaites, tačiau galimos komplikacijos.

Mielių infekcijos

Kad ir kaip būtų liūdna, bet faktas yra tas, kad aptempti rūbai ir drėgna nuo prakaito oda sudaro idealias sąlygas mielių grybelių sukeltoms infekcijoms.

Profilaktikos priemonės: dermatologai rekomenduoja nusimaudžius po dušu kruopščiai nusausinti „pavojingas“ vietas. Kai kurios moterys po krūtine džiovina odą plaukų džiovintuvu (žinoma, nusistačiusios patį mažiausią režimą). Reikėtų dėvėti ne paprastas, o specialis sportines liemenėles, pagamintas naudojant šiuolaikines technologijas iš audinių, gerai sugeriančių drėgmę. Po specialiais apatiniais rūbais oda jau nebešlampa ir nebeperkaista.

Gydymas: infekciją po krūtine lengva išsigydyti naudojant kremus nuo grybelių. Per daug piktnaudžiauti savigyda vis dėlto neverta, geriau pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Įdrėskimai ir fitnesas nesuderinami

Netgi nedideli įpjovimai, įdrėskimai ir kitos panašios bėdos (ir visai nesvarbu, kur susižeidėte – ar namie, ar sporto salėje, ar darbe) prieš treniruotę turi būtinai būti sutvarkomi. Į atviras žaizdas gali patekti infekcija, todėl geriau iš anksto užsilipinti pleistrą. Jeigu žaizdelė nedidelė, patepkite ją tepalu su antibiotikais.

Spenelių problemos

Viskas labai paprasta: dėl trinties į audinį ant spenelių atsiranda įtrūkimų, oda tampa grubesnė ir skausminga.

Profilaktikos priemonės: trintį galima sumažinti paprastus medvilninius rūbus pakeitus sintetiniais (savaime suprantama, pasiūtais iš specialaus audinio, leidžiančio odai kvėpuoti). Galima spenelius patepti kuo nors skystu – pavyzdžiui, vazelinu (tai sukurs apsauginį sluoksnį ir taip pat sumažins trintį). Jeigu problema iš tiesų labai opi, galite specializuotose sporto prekių parduotuvėse paieškoti įdėklų (kažkas panašaus į plokščias pagalvėles iš porėtos medžiagos).

Gydymas: pirmiausiai pasirodykite gydytojui. Esmė ta, kad padidėjęs jautrumas spenelių srityje gali reikšti rimtas ligas.


Nuotrynos

Tose vietose, kurios dažnai liečiasi su suoliuku pratimų metu, gali atsirasti tamsių dėmių. Dėl trinties išryškėja grubesni plotai, oda tose vietose tampa kietesnė ir tamsesnė. Tik tiek – nieko baisaus tame nėra.

Profilaktikos priemonės: prieš treniruotę „rizikos zonas“ patepkite minkštinamuoju losjonu arba masažiniu aliejumi. Tai padės išvengti naujų nuotrynų ir nepabloginti jau atsiradusių būklės.

Gydymas: losjonas suminkštins ir pašviesins odą, nuotrynos po kurio laiko išnyks.

Sausa oda

Jeigu jūsų oda linkusi sausėti, po treniruočių į dušą reikėtų žiūrėti atsargiai. Venkite per karšto vandens, kai kurių muilo rūšių (ypač – antibakterinių).

Profilaktika ir gydymas: visų pirma, pasirūpinkite, kad vandens temperatūra būtų normali. Muilą geriausia pakeisti drėkinamuoju geliu (tačiau nepersistenkite). Būtinai naudokite kūno losjoną ir balzamą, ypač po baseino.

Egzema

Treniruočių metu egzemos pasigauti negalima, tačiau jeigu tokią problemą jau turite, fiziniai krūviai gali išprovokuoti jos paūmėjimą. Pamėginkite pasitepti pažeistas vietas gydomaisiais tepalais.

Profilaktika ir gydymas: kai kurias egzemos rūšis sukelia alerginės reakcijos arba bakterinės infekcijos, kitoms gi didelę įtaką turi aplinka – pavyzdžiui, labai sausas oras. Jeigu pastebite ant savo odos uždegimą, kad ją niežti, pasirodykite gydytojui. Jis nustatys diagnozę ir paskirs gydymą. Nepamirškite jo informuoti, kad sportuojate – jis patars, kokių priemonių imtis kiekvienu konkrečiu atveju.

Švara – sveikatos garantas

Atminkite: iki jūsų treniruokliais, suoleliais, svarmenimis ir kitu inventoriumi spėjo pasinaudoti šimtai žmonių, todėl sporto salė nėra ir negali būti sterili. Savaime suprantama, kad ir rizika pasigauti kokią nors infekciją gana didelė.

Dažniausiai užtenka imtis visai paprastų, bet veiksmingų priemonių: užsimaukite pirštines, pasiimkite su savimi rankšluostį. Prakaitą nuo veido valykite ne rankomis, o tik rankšluosčiu. Netrinkite pirštais akių, nelieskite lūpų. Pirmiausiai po treniruotės eikite ne prie savo spintelės, o prie kriauklės, ir kruopščiai nusiplaukite rankas.

Odos problemos

Mes negąsdiname, tiesiog konstatuojame faktą: kas antra sporto salės lankytoja pastebi, kad atsirado odos problemų (bėrimai, spuogai, nuotrynos ir netgi grybelis). Priežastis – tas pats fitnesas. Apmaudu, tačiau už idealią figūrą tenka mokėti, o kartais netgi labai brangiai. Treniruoklių salė ir baseinas – tai ideali vieta plisti odos infekcijoms. Be to, rūbai būna ankšti, oda drėksta, kūno temperatūra aukšta... Prakaitas, treniruokliai, kuriais iki jūsų spėjo pasinaudoti daugybė žmonių, aptempti drabužiai – tai pagrindiniai odos problemų kaltininkai.

Prieš pradedant užsiimti savigyda, reikėtų pasirodyti specialistui. Net jeigu jums atrodo, kad problema nerimta, nerizikuokite.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Erika
2012-11-02 10:29
Ne kelenas, o kelis, keliai: auksciau keliu!