Požymiai prieš mėnesines: kaip atpažinti, kad artėja „tos“ dienos?

Mėnesinės – jau savaime stresas, o jeigu jos prasideda netikėtai... Nėra tikslių būdų nustatyti, kad jos prasidės, tačiau joms pasiruošti iš anksto ir nuspėti bent apytikslį laiką ir trukmę – tikrai galima.
 
Jeigu jūs – paauglė
 
Toms, kurioms kritinių dienų dar nebuvo, verta sekti savo organizmo pokyčius. Kokie požymiai išduoda, kad artėja pirmosios mėnesinės?
 

  • Visų pirma – tai fizinis ir lytinis brendimas: padidėja pieno liaukos, jos tampa jautresnės;
  • Paplatėja klubai: berniukiškos formos virsta moteriškomis;
  • Ima augti plaukai pažastyse ir gaktos srityje;
  • Atsiranda į grietinę panašių išskyrų.

 
Jeigu paauglė pastebi vieną ar kelis iš išvardintų požymių, reikėtų apie tai pasakyti savo mamai. Gėdytis nėra ko – tai yra visiškai natūralus augimo ir brendimo procesas.
 
Jeigu jūs – moteris
 
Patyrusi moteris paprastai jau prieš savaitę žino apie prasidėsiančias mėnesines – tą išduoda šie simptomai:
 

  • Padidėja ir sustandėja pieno liaukos, jos tampa jautresnės. Kai kuriais atvejais spenelių srityje jaučiamas skausmas, gali sausėti burna.
  • Jaunas merginas prieš mėnesines gali išberti spuogais (dažniausiai – kaktos srityje). Bėgant metams, šis simptomas vis retesnis, bet iki 30-35 metų su tuo susiduria 99 % dailiosios lyties atstovių.
  • Dar vienas požymis – tempiantis skausmas pilvo apačioje. Paprastai jis jaučiamas prieš pat mėnesinių pradžią (likus dienai ar dviems), ir gali tęstis dar 2-3 dienas. Taip pat gali būti jaučiamas maudimas strėnų srityje.

 
Nors visi šie simptomai laikomi norma, jų sustiprėjimas gali reikšti ką nors kita, todėl reikėtų reguliariai lankytis pas ginekologą ir sekti savo menstruacijų ciklą kalendoriuje.
 
Kaip sekti menstruacijų ciklą?
 
Pasižymėkite kalendoriuje pirmąją ir paskutinę mėnesinių dieną. Tai padės nustatyti, kada laukti kitų mėnesinių.
 

  • Paprastai nuo vienų iki kitų mėnesinių pradžios praeina maždaug 28 dienos. Tai yra vidutinė ciklo trukmė, tačiau jis gali būti ir trumpesnis, ir ilgesnis (nuo 25 iki 35 dienų), priklausomai nuo jūsų organizmo ypatybių.
  • Menstruacijos gali tęstis nuo 2 iki 7 dienų. Vidutiniškai jos trunka 4 dienas (tepimas ir nešvarios dėmės į ciklą neskaičiuojamos – skaičiuoti reikia dienas, kai yra kraujavimas).
  • Paauglystėje ciklai paprastai būna ilgesni. Sulaukus 30-ies, jie vis trumpėja. Jeigu kas mėnesį ciklo trukmė skiriasi, ir mėnesinės nereguliarios daugiau kaip 3 metus, reikėtų kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti, ar nėra hormonų disbalanso.

 
Tas nelemtas PMS...

Kai kurios moterys mėnesinių simptomus painioja su PMS simptomais: tai nėra tiesiog pabrinkusi krūtinė, spuogai ir pilvo skausmai, o visa puokštė kitų požymių, išduodančių apie endokrininius sutrikimus.
 
Priežastys nėra visiškai aiškios. Kartais PMS simptomų pasireiškimą lemia tam tikras hormonų sutrikimas, kai padidėja hormono prolaktino kiekis. Kita vertus, prolaktino kiekį, jo svyravimus ir augimą gali nulemti labai įvairūs veiksniai – stresas, pervargimas, organizmo išsekimas, vitaminų stoka. Taigi dažniausiai PMS priežastys yra kelios – hormonų disbalansas (lytiniai hormonai, serotonino sistema; nenormalus atsakas į hormonus), psichologiniai veiksniai, įvairių biologiškai veiklių medžiagų apykaitos sutrikimai, emocinės traumos ir kt.
 
Dažniausiai liga pažeidžia jautresnes, labilesnės nervų sistemos moteris, kurioms jokių hormonų pokyčių gali ir nebūti. Taigi PMS gali reikštis ir be hormonų pokyčių.
 
PMS simptomai skiriami į šiuos 4 tipus:
 

  • Pirma forma. Moteris tampa dirgli, verksminga arba agresyvi, jaučiamas silpnumas (net iki pykinimo), puola į depresiją. Taip pat gali padidėti pilvo pūtimas.
  • Antra forma. PMS simptomai pasireiškia pieno liaukų skausmais, veido, kulkšnių, plaštakų patinimu. Taip pat padidėja pilvo pūtimas, niežti oda, pagausėja prakaitavimas.
  • Trečia forma. Simptomai: migrena, dirglumas, pykinimas, galvos svaigimas. Neretai šie simptomai pereina į skausmus širdies srityje. Galimi patinimai, pirštų tirpimas.
  • Ketvirta forma. Pati sudėtingiausia. Šokinėja kraujospūdis, jaučiamas sunkumas krūtinės srityje, apima paniška mirties baimė.

 

Patarimai, kaip palengvinti savijautą varginant PMS
 

  • Kalbėkitės su artimais žmonėmis apie patiriamus PMS simptomus, jų sunkumą. Tai gali padėti draugams, šeimos nariams, kolegoms suvokti moters būklę ir jai pagelbėti. Be to, moteris nesijaus esanti viena.
  • Būkite sau atlaidesnės: suvokite, kad negalavimai gali mažinti darbingumą, ir tai yra normalu.
  • Gerai išsimiegokite.
  • Vienas iš PMS simptomų – skysčių kaupimasis. Kai kurios moterys pastebi, kad prieš mėnesines kūno svoris padidėja net 3 kg. Tad sportas, kuris padeda normalizuoti skysčių balansą, taip pat labai praverstų.
  • Valgykite reguliariai, vartokite mažai riebalų ir druskos, daugiau vaisių ir daržovių.
     

Jeigu simptomai yra, o mėnesinės neprasideda
 
Kartais nutinka taip, kad visi simptomai yra, tačiau niekas kažkodėl taip ir nevyksta. Tai gali reikšti nėštumą. Darytis nėštumo testą iki prognozuojamos mėnesinių pradžios netikslinga, nes HCG lygis dar per daug žemas. Jeigu gi kritinės dienos taip ir neprasideda, o testas vis tiek neigiamas, būtina kaip galima greičiau apsilankyti pas ginekologą ir išsitirti ultragarsu – tai gali reikšti kiaušidžių vėžį, hormonų disbalansą, medžiagų apykaitos sutrikimus arba ūminę infekciją. Mėnesinės gali užsilaikyti ir dėl aborto, persileidimo, streso ar pervargimo.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Gabrielė
2023-06-29 21:54
Anonimas, nuo masturbacijos neįmanoma pastoti, o dėl menėsiniu metu šektiek gali būti skaudžios
Gabrielė
2023-06-29 21:52
Anonimas, negalima pastoti jei nebaigė vaikinas į vidų
anonimas
2023-04-17 14:59
ar nuo masturbacijos imanoma pastoti, nes menesine sturi bti uz savaites bet pilvas ispustas ir atrodo kad zarnos juda
Anonimas
2023-02-25 19:34
Nesaugus lytinis aktas, kita diena prasidejo dienos, isgerta askapele yra tikimybe pastoti?
Viktorija
2022-07-24 13:27
Man 9 metai kodėl pas mane mėnesinės