Šis 1 simptomas išduoda klastingą vėžį: nedelskite ir pasitikrinkite laiku

Pastaraisiais metais mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje yra vienas iš didžiausių Europoje. Tyrimų duomenys atskleidžia, kad šia klastinga vėžio forma suserga net ir labai jaunos – vos 30 metų sulaukusios moterys. Vis dėlto, prevenciniai tyrimai ir akylai stebimi pirmieji simptomai gali padėti išvengti tragiškų pasekmių.

 

Kas sukelia gimdos kaklelio vėžį?

 

Rūkymas, nesveika mityba ir kiti įvairūs veiksniai skatina pokyčius genuose, kurie kontroliuoja ląstelių funkcionavimą, ypač jų augimą ir dalijimąsi. Tačiau yra ir kai kurių virusų, kurie gali pradėti šį bauginantį procesą ir sukelti vėžį, rašo express.co.uk.

 

Advokatų kontoros „Patient Claim Line“ vyresnioji bylinėjimosi vadovė Kate Goodman sako: „Gimdos kaklelio vėžys randamas bet kurioje gimdos kaklelio vietoje. Dažnai gimdos kaklelio vėžį sukelia tam tikrų tipų ŽPV infekcija“.

 

Štai kodėl dr. Radhika Vohra, „Spire Gatwick Park“ ligoninės bendrosios praktikos gydytoja, ragina pasiskiepyti ŽPV vakcina, galinčia apsaugoti moteris nuo tam tikrų vėžio tipų. „Vakcina gali apsaugoti nuo kai kurių burnos, gerklės, išangės ir lytinių organų vėžio tipų bei gimdos kaklelio vėžio“, – pasakoja specialistė.

 

Atkreipkite dėmesį į simptomus

 

Pasak gydytojos, vienas dažniausių gimdos kaklelio vėžio simptomų yra menoragija. Menoragija yra sunkesnis ar ilgesnis nei įprasta menstruacinis kraujavimas. Nenormalus kraujavimas, atsirandantis po sekso, tarp menstruacijų arba po menopauzės, taip pat gali būti įspėjamasis ženklas, jog būtina kreiptis į gydytoją.

 

Be kraujavimo iš makšties, taip pat galite pastebėti pakitusias makšties išskyras. Dr Vohra teigia: „Kiti dažni simptomai yra skausmas sekso metu ir skausmas dubens, apatinės nugaros dalies ir (arba) pilvo srityse“.

 

Kate Goodman priduria: „Jei atsirado kokių nors neįprastų makšties išskyrų, ėmėte kraujuoti ar jaučiate skausmą, turėtumėte susisiekti su savo šeimos gydytoju“.

 

NHS aiškina, kad tokius pačius simptomus, kaip ankščiau minėti sukelia ir tokios ligos kaip fibroma ar endometriozė. Laimei, gimdos kaklelio vėžys dažnai yra išgydomas. Pasak gydytojos Goodman, gimdos kaklelio vėžio gydymas priklauso nuo individualios pacientės situacijos. Žinoma, gydant šią vėžio formą dažnai naudojama chemoterapija, radioterapija ir chirurginis gydymo būdas, pvz., gimdos pašalinimas.

 

Nepamirškite pasitikrinti

 

Lietuvos nacionalinio vėžio instituto teigimu, jeigu visos moterys reguliariai tikrintųsi pas ginekologą ir joms būtų atliekamas PAP testas, dauguma ikivėžinių pokyčių būtų nustatomi ir pagydomi nespėjus išsivystyti vėžiui. Taip būtų užkirstas kelias invaziniams navikams atsirasti. Invazinis navikas gali būti aptiktas ankstyvosios stadijos, kai jį dar galima išgydyti.

 

Reguliariai tikrintis (dubens organų apčiuopa ir apžiūra, PAP testas) turėtų visos vyresnės nei 18 metų moterys. Tos, kurių rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu didesnė, turėtų ypač atidžiai vadovautis gydytojo patarimais dėl tikrinimosi. Moterys, kurioms buvo atlikta histerektomija (gimdos kūno ir kaklelio šalinimo operacija), dėl dubens apžiūros ir PAP testo turėtų pasitarti su gydytoju.

» Rašyti komentarą