Dėl ko kyla šlapimo nelaikymo problema ir kaip ją gydyti

@ Shutterstock

Šlapimo nelaikymas, dar kitaip žinomas kaip šlapimo pūslės kontrolės praradimas, pasireiškia dvigubai daugiau moterų nei vyrų. Taip gali būti todėl, kad dėl nėštumo, gimdymo ir menopauzės, šlapimo nelaikymo problemos pasunkėja. Visa laimei, ši bėda nėra įprasta senėjimo dalis, todėl jį galima gydyti ir išmokti suvaldyti.

 

Priežastys, kodėl nelaikomas šlapimas

 

Šlapimo nelaikymas moterims gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau jis labiau būdingas vyresnio amžiaus moterims. Dėl hormoninių pokyčių po menopauzės apie 4 iš 10 65 metų ir vyresnių moterų turi šlapimo nelaikymo problemą.

 

Du dažniausiai pasitaikantys šlapimo nelaikymo atvejai, nuo kurių kenčia moterys, kyla dėl streso ir šlapimo pūslės dirginimo iš vidaus (dar kitaip vadinamo hiperaktyvia arba dirglia šlapimo pūsle), kurį sukelia šlapimo takų infekcija, inkstų akmenys arba tam tikrame maiste esančios dirgliosios medžiagos. Dėl patiriamo streso kilusio šlapimo nelaikymo dažniau skundžiasi jaunos moterys negu vyresnio amžiaus, tuo tarpu dirglia šlapimo pūsle – brandesnio amžiaus damos.

 

Tam tikri moterims būdingi sveikatos įvykiai, tokie kaip: nėštumas, gimdymas ir menopauzė, gali sukelti šlapimo pūslės raumenų ir nervų problemų, ir dėl to atsirasti šlapimo nelaikymas.

 

Kitos šlapimo nelaikymo priežastys:

 

  • Antsvoris. Kuomet žmogus turi antsvorio, svoris spaudžia šlapimo pūslę, o tai laikui bėgant gali susilpninti raumenis. Silpna šlapimo pūslė negali sulaikyti daug šlapimo.

     

  • Vidurių užkietėjimas. Problemos dėl šlapimo pūslės kontrolės gali kilti žmonėms, sergantiems ilgalaikiu (lėtiniu) vidurių užkietėjimu. Vidurių užkietėjimas arba įtemptas tuštinimasis gali sukelti spaudimą šlapimo pūslės ir dubens raumenims. Ilgalaikis toks patiriamas spaudimas susilpnina raumenis ir gali sukelti šlapimo nelaikymą ar nutekėjimą.

     

  • Šlapimo sistemos nervų pažeidimas. Pažeisti nervai gali perduoti signalus į šlapimo pūslę netinkamu metu arba visai jų neperduoti. Gimdymas ir sveikatos problemos, tokios kaip: diabetas ir išsėtinė sklerozė, gali pažeisti šlapimo pūslės, šlaplės ar dubens raumenis.

     

  • Chirurginė intervencija. Bet kokia operacija, apimanti moters lytinius organus, pavyzdžiui, histerektomija (gimdos pašalinimas), gali pažeisti dubens dugno raumenis. Jei pažeisti dubens dugno raumenys, moters šlapimo pūslės raumenys gali neveikti taip, kaip turėtų, ir sukelti šlapimo nelaikymą.

Kartais šlapimo nelaikymas trunka tik trumpą laiką ir įvyksta dėl kitų priežasčių:

 

  • Tam tikrų vaistų vartojimas. Šlapimo nelaikymas gali būti šalutinis tam tikrų vaistų, vartojamų širdies nepakankamumui, kepenų cirozei, hipertenzijai ir tam tikroms inkstų ligoms gydyti, poveikis. Nutraukus vaistų vartojimą, šlapimo nelaikymas dažnai praeina.

     

  • Kofeinas. Gėrimai su kofeinu greitai pripildo šlapimo pūslę, dėl ko gali ištekėti dalis šlapimo. Tyrimai rodo, kad moterims, kurios išgeria daugiau nei du puodelius gėrimų su kofeinu per dieną, gali būti didesnė tikimybė patirti šlapimo nelaikymo problemą.

     

  • Šlapimo takų infekcija. Šlapimo takų ir šlapimo pūslės infekcijos trumpam gali sukelti šlapimo nelaikymą. Šlapimo pūslės kontrolė dažnai grįžta, kai infekcija praeina.

     

Kaip gydyti šlapimo pūslės kontrolės praradimą

 

Pirmiausia derėtų apsilankyti pas gydytoją konsultacijos, kad šis paskirtų tinkamą gydymą. Taip pat namų sąlygomis galima atlikti tam tikrus veiksmus, kurie palengvins šlapimo nelaikymo problemą arba ją netgi padės įveikti:

 

  1. Atlikite Kėgelio pratimus. Kėgelio pratimai, skirti sustiprinti dubens dugno raumenis. Kai kurioms moterims kyla šlapimo nelaikymo problemų dėl susilpnėjusių dubens dugno raumenų, kuomet jie spaudžia šlapimo pūslę. Prieš atliekant Kėgelio pratimus, pasitarkite su gydytoju.

     

  2. Eikite reguliariai tuo pačiu metu į tualetą. Hiperaktyvią pūslę galima išmokti kontroliuoti reguliariai lankantis tualete nustatytu tuo pačiu laiku. Galite netgi užsivesti šlapimo pūslės dienoraštį, kada tiksliai turite nueiti šlapintis. Tada pradėkite laiką vis ilginti po maždaug 5-15 minučių, mokykitės išlaikyti šlapimą. Palaipsniui ilgėjant laiko tarpui tarp apsilankymų tualete, šlapimo pūslė išmoksta sulaikyti daugiau šlapimo, tačiau nereikėtų persistengti ir per daug nevilkinti laiko, jeigu jaučiate, kad norite į tualetą.

     

  3. Numekite svorio. Papildomas svoris daro didesnį spaudimą šlapimo pūslei ir šalia esantiems raumenims, o tai gali sukelti šlapimo pūslės kontrolės problemų. Jei turite antsvorio, gydytojas gali padėti sudaryti svorio metimo planą, pasirinkdamas sveiką maistą ir sudarydamas sporto programą.

     

  4. Pakeiskite valgymo įpročius į sveikesnius. Gėrimai su kofeinu, karbonizacija (pavyzdžiui, gazuotas vanduo) ar alkoholis gali pabloginti šlapimo pūslės funkcionavimą ir sukelti šlapimo nelaikymą. Stenkitės atsisakyti šių produktų.

     

  5. Meskite rūkyti. Rūkymas gali apsunkinti daugelį sveikatos problemų, įskaitant šlapimo nelaikymą.

     

  6. Gydykite vidurių užkietėjimą. Gydytojas gali rekomenduoti valgyti daugiau skaidulų, nes vidurių užkietėjimas gali pabloginti šlapimo nelaikymą.

 

» Rašyti komentarą