Mėnesinių vėlavimo priažastys

Kiekvienai moteriai bent kartą gyvenime sutrinka ciklas – ir tuomet užplūsta panika... Ir tai natūralu, nes daugeliu atveju vėluojančios menstruacijos yra nėštumo požymis. Tačiau kartais pasitaiko priežasčių, neturinčių su juo nieko bendra. Bet kuriuo atveju sutrikęs ciklas visada yra rimtas organizmo signalas, kad kažkas negerai.
 
Kas yra normalu
 
Subrendusios moters ciklas priklauso nuo tam tikro – ir stabilaus, – hormonų, kurie organizme gaminami fazėmis, lygio.
 
Kiekvieną mėnesį moters organizmas ruošiasi priimti naujos gyvybės užuomazgą, o jos nesulaukęs atmeta nereikalingą ir „pernokusį“ endometrinį audinį (vidines gimdos sieneles), kurį per kitą ciklą pakeis nauju.  Ši atmetimo reakcija ir yra vadinama menstruacijomis.
 
Normaliomis aplinkybėmis menstruacijos turi būti reguliarios ir tam tikros, kiekvienai moteriai individualios, trukmės. Vidutiniu ciklu laikomos 28–29 dienos, nors galimi ir svyravimai nuo 22 iki 32 dienų. Leistinais laikomi 1–2 dienų nukrypimai.
 
Kada iš tiesų jau vėlu
 
Menstruacijų ciklas – kaip, beje, ir visas moters organizmas, – yra subtilus mechanizmas, jautriai reaguojantis į išorinius veiksnius. Dėl to ciklas gali sutrumpėti arba pailgėti. Bet jeigu menstruacijų nėra praėjus penkioms ir daugiau dienų po to, kai buvo joms metas, tai medikai jau laiko vėlavimu.
 
Tiesa, porą kartų per metus jūsų dienos ir šiaip gali vėluoti. Tai jokia patologija – sveikoms moterims taip nutinka. Paprastai tai lemia išorinės sąlygos ir vidinė organizmo būklė.
 
Bet jeigu ciklas ėmė vėluoti reguliariai, menstruacijų grafikas visiškai sutriko, jos tapo ne tokios, kaip paprastai, arba skausmingos, ar išvis liovėsi, derėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
 
Kas kaltas
 
Pirmasis dalykas, apie kurį pagalvoja moteris vėluojant menstruacijoms, suprantama, yra nėštumas. Tai akivaizdžiausia ir natūraliausia priežastis, dėl kurios sutrinka ciklas.
 
Nesikankinkite abejodamos – nusipirkite vienkartinį nėštumo testą ir išsiaiškinkite, kaip yra iš tikrųjų. Tik atminkite, kad ne visi testai vienodai jautrūs, taigi ir esant teigiamam rezultatui gali rodyti neigiamą – arba atvirkščiai. Todėl būtinai pakartokite jį kelis kartus su 3–5 dienų pertraukomis.
 
Jeigu nėštumo testas kelis kartus parodė neigiamą rezultatą, o menstruacijos vis tiek vėluoja, priežasties ieškoti reikia padedamoms gydytojo ginekologo.
 
Kodėl taip nutinka
 

Priežasčių, lemiančių mėnesinių vėlavimą, gali būti kelios.
 
Stresas ir nervai. Jeigu jūsų gyvenimas – nuolatinių stresų virtinė, kiekvieną mielą dieną patiriate įtampą, mėnesinės gali vėluoti. O patyrus stiprų sukrėtimą kuriam laikui ir išvis pradingti.
 
Labai dažnai taip nutinka studentėms per sesijas, jautresnės psichikos moterims darbe vykdant atsakingus projektus, išgyvenant dėl artimo žmogaus žūties, su juo išsiskyrus – ir net prieš vestuves! Tad jeigu įtariate, jog dėl vėlavimo kaltas stresas, pasipasakokite apie tai gydytojui, išklausykite jo nuomonę.
 
Beje, atminkite: nuolatinis neišsimiegojimas, dažnos ligos ir audringi vakarėliai taip pat yra stresas.
 
Tam, kad vėl sureguliuotumėte ciklą, būtina imtis priemonių. Jeigu stresas taip giliai suleido nagus į jūsų gyvenimą, kad net trukdo funkcionuoti reprodukcinei sistemai, negalite sėdėti rankų sudėjusios. Turite išmokti mažiau jaudintis, nervintis ir sielotis dėl smulkmenų (jei nebus kitos išeities, gali tekti pasitelkti pagalbon raminamuosius – kaip patars gydytojas, – arba pradėti lankytis pas psichologą). Žvelkite į gyvenimą filosofiškai: viskas galiausiai praeina. Net ir nemalonumai.
 
Svoris. Kad moters kūno svoris veikia jos sveikatą ir menstruacijų ciklą, įrodyta jau seniai.  Pavyzdžiui, jeigu moteris per trumpą laiką numeta 45 kg ir daugiau, menstruacijos gali laikinai nutrūkti arba tapti nereguliarios. Kaltas dėl to hormonų estrogeno ir progesterono deficitas, mat poodiniai riebalai išskiria nedideles papildomas estrogeno dozes ir savotiškai reguliuoja moters sveikatą.
 
Aišku, kai kūno svoris tampa gerokai per didelis, estrogeno perteklius taip pat neigiamai veikia menstruacijų ciklą: jos gali sutrikti, tapti skausmingos, vėluoti 5–7 dienas.
 
Dietos. Jos pavojingos pirmiausia dėl to, kad jos organizmui sukelia stresą. Taip pat dėl staiga sumažėjančio svorio. Kraštutiniais atvejais toks derinys gali ilgam sutrikdyti ciklą ir net ilgiems metams atimti iš moters galimybę pastoti. Tad jeigu norite būti sveikos ir susilaukti sveikų vaikų, taisyklingai maitinkitės ir lieknėkite protingai.
 
Krūviai ir ligos. Dideli fiziniai krūviai – pavyzdžiui, profesionaliai sportuojant, ar sekinamos treniruotės, svorių kilojimas – taip pat gali paveikti mėnesines. Mat krūviai didina adrenalino ir vyriškojo hormono testosterono kiekį organizme. Tie pradeda slopinti moteriškuosius hormonus, taigi ir sutrikdo visus „moteriškus procesus“.
 
Labai didelę įtaką hormonų pusiausvyrai organizme turi kepenų ir inkstų ligos, nes šie organai dalyvauja hormonų apykaitos, jų skaidymo ir pašalinimo iš organizmo procesuose.
 
Ne ką mažiau kiaušidžių veiklai svarbios ir lėtinės jų, taip pat gimdos ligos, endometriozė.
 
Net staiga pasikeitęs klimatas gali paveikti jūsų ciklą.
 
Vaistai. Dar viena galima sutrikusio ciklo priežastis neretai būna kontraceptikai, vartojami kaip skubi priemonė nuo nėštumo apsisaugoti. Organizmo hormonų pusiausvyrai yra tarsi bomba, sutrikdanti kiaušidžių ir hipofizės veiklą. Po tokio sukrėtimo galima ilgai laukti, kol mėnesinių ritmas vėl taps normalus.
 
Ne ką mažesnę įtaką ciklo stabilumui daro ir nekontroliuojamas antidepresantų, šlapimą varančių ir opą gydančių vaistų vartojimas.
 
Jeigu esate priverstos reguliariai vartoti kokius nors vaistus, aptarkite jų įtaką mėnesinėms su gydytoju.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Diana
2022-01-10 22:48
Man menesinės prasidėjo laikų lapkričio 27d.bet buvo tik tepliojimas 7d. Paskui 10d.nebuvo visai nieko. Paskui vėl 7d.tepliojau,ir 10d.buvo tikros menėsinės, tik dienom nestiprios,o vakarais ir naktimis pagausėdavo. Ir dar poto 3d.vel patepliojo ir dingo. Dabar praejus tik 9 d.vel pradeda atsirasti kraujagyslių išskyru
Sandra
2020-05-27 17:48
Labas ar gali veluoti menesines kad yra uždegimas man nera dar menesiniu man
Laima
2019-08-26 17:42
Sveiki, noriu paklausti 19 d, turėjo būti mėnesinės, nebuvo tik sekančią dieną truputį pakraujavo ir viskas nieko daugiau. Iki šiol nėra mėnesinių. Nėštumo testas neigemas. Kas tai galėtų būti.
Laura
2019-06-19 14:28
Sveiki turiu spirale vakar buvau pas gyditoja ekoskopija parode uzdegima ir kas kokie vandenis kaupesi bet pries dvi savaite turiejau litiniu santikiu skauda pilva nugara is rase vaistu bet veloja menesines