Gimdos vėžio rizikos veiksniai ir simptomai

@ Shutterstock

Gimdos gleivinės, dar kitaip žinomas kaip endometriumo, vėžys yra dažnai pasitaikanti vėžio susirgimo forma. Ši liga pažeidžia moters reprodukcinę sistemą. Dažniausiai suserga moterys, jau išgyvenusios menopauzės laikotarpį, nuo 40 iki 74 metų. Tiksliai nežinoma, kas sukelia gimdos vėžį, nors yra keli dalykai, kurie gali padidinti riziką susirgti šia baisia liga.

 

Gimdos vėžio rizikos veiksniai:

 

  • Vyresnis amžius. Moterims, kurioms jau praeina menopauzės laikotarpis, organizmas nustoja gaminti progesteroną. Įprastai estrogeno ir progesterono kiekis organizme yra subalansuotas, bet po menopauzės, gali ženkliai padidėti estrogeno kiekis ir dėl to atsirasti gimdos vėžys.

     

  • Antsvoris. Moterys, turinčios antsvorio, gimdos vėžiu suserga 3 kartus dažniau nei moterys, turinčios normalų svorį. Moterys, turinčios didelio laipsnio nutukimą, yra 6 kartus labiau linkusios susirgti gimdos vėžiu, palyginus su sveiko kūno svorio moterimis.

     

  • Negimdymas. Moterims, kurios yra negimdžiusios, kyla didesnė rizika susirgti gimdos vėžiu.

     

  • Vaistų vartojimas. Moterims, kurios vartoja tamoksifeną – hormoninį krūties vėžio gydymo metodą – gali padidėti gimdos vėžio rizika.

     

  • Padidėjęs insulino kiekis organizme. Tokia liga, kaip hiperinsulinemija, kai kūnas pagamina daugiau insulino nei įprasta, gali padidinti navikų atsiradimo riziką gimdoje.

     

  • Policistinių kiaušidžių sindromas. Moterims, turinčioms policistinių kiaušidžių sindromą, yra didesnė rizika susirgti gimdos vėžiu, nes jų organizme yra daug estrogeno.

     

  • Gimdos gleivinės sustorėjimas, išvešėjimas. Endometriumo hiperplazija yra sutrikimas, kai gimdos gleivinė tampa nenormaliai storesnė nei įprasta. Moterims, sergančioms šia liga, gali padidėti gimdos vėžio rizika.

     

Endometriumo vėžio simptomai:

 

  1. Nenormalus kraujavimas iš makšties. Dažniausias gimdos vėžio simptomas yra nenormalus, neįprastas kraujavimas iš makšties jums neįprastas (nenormalus). Ypatingai tuo metu, kai moteris išgyvena menopauzės laikotarpį, reikėtų atkreipti dėmesį į bet kokį kraujavimą.

     

  2. Apatinės pilvo dalies skausmas ramybės būsenoje ar/ ir sekso metu. Tai retesnis simptomas, kuomet skauda apatinę pilvo dalį dėl gimdos vėžio.

     

  3. Jei gimdos vėžys pasiekia labiau pažengusią stadiją, gali kilti papildomų simptomų, tokių kaip:

     

  • nugaros, kojų ar dubens skausmas;

     

  • apetito praradimas;

     

  • nuovargis;

     

  • pykinimas.

     

Pasikeitęs gyvenimo būdas

 

Gyventi sergant vėžiu yra sudėtinga, o gimdos vėžys gali paveikti ir gyvenimą poroje. Gali būti fiziškai sunkiau turėti lytinių santykių, sumažėti lytinis potraukis. Jeigu moteriai dėl ligos atliekama histerektomija (operacija, kurios metu pašalinama gimda) ar pašalinamos kiaušidės, taip pat dingsta galimybė susilaukti vaikų. Naudinga pakalbėti su kitais žmonėmis apie savo būklę, įskaitant: šeimos narius, partnerį ar kitas moteris, sergančias gimdos vėžiu.

 

» Rašyti komentarą