Metastazavusiu krūties vėžiu sergančios moterys galės gyventi ilgiau

Krūties vėžiu susirgusios moterys nuolat atidžiai seka naują informaciją apie naujus vaistus ir tikisi  preparatų, kurie akivaizdžiai pagerintų gydymo rezultatus. Manome, jog sergančiųjų lūkesčius pateisins lapkričio mėnesį Europos Sąjungoje registruotas naujas vaistas gydyti moterims, sergančioms metastazavusiu HR+/HER2- krūties vėžiu.
 
Per pastaruosius dešimt metų tai pirmas naujas vaistinis preparatas, įteisintas kaip pirmojo pasirinkimo vaistas tokio tipo metastazavusiu krūties vėžiu sergančioms moterims gydyti. Šio tipo vėžys (t.y. lokaliai progresavęs arba metastazavęs krūties vėžys, kuriame yra  hormonų receptorių (HR), o žmogaus epidermio augimo faktoriaus 2-ojo tipo receptorių (HER2) rodmuo neigiamas) diagnozuojamas apie 60 proc. moterų, sergančių metastazavusiu krūties vėžiu.
 
„Žinia apie naują vaistą suteikia optimizmo moterims, sergančioms metastazavusiu krūties vėžiu. Ši diagnozė – sunki našta sergančioms moterims ir jų artimiesiems. Labai tikimės, kad naujas vaistas  pagerins gyvenimo kokybę ir gydymo rezultatus,“– sako Kauno apskrities moterų sveikatos draugijos „Alma“ pirmininkė Regina Malžinskienė.
 
Naujas medikamentas – geriamas vaistinis preparatas, kuris slopina nuo ciklino priklausomas kinazes 4 ir 6, t. y. svarbiausius ląstelės ciklą reguliuojančius veiksnius, sukeliančius ląstelių vešėjimą. Kol kas nėra vaistinių preparatų, galinčių įveikti metastazavusį krūties vėžį, todėl pacientėms reikia gydymo, padedančio kuo ilgiau stabdyti vėžio progresavimą, kontroliuoti simptomus ir palaikyti gyvenimo kokybę.
 
„Moterų, sergančių hormonų receptoriams teigiamu krūties vėžiu, tikrai daug, nes ši forma yra populiari tarp visų metastazavusių krūties vėžio tipų. Tokios pacientės iki šiol gydomos hormonų terapija ir buvo pasiekiama neblogų rezultatų. Tačiau dabar šalia hormonų terapijos galėsime pradėti taikyti ir taikinių terapiją, kuri blokuoja vėžio ląstelių vešėjimą ir labai pagerina išgyvenamumą.
Šios naujos taikinių terapijos efektas – kaip agresyvios chemoterapijos, bet pats gydymas saugesnis, rezultatai ilgalaikiai,“– komentavo gydymo nauju vaistiniu preparatu efektyvumą Alvydas Česas, Lietuvos Chemoterapeutų draugijos pirmininkas.
 
Žinoma, naujasis medikamentas taip pat turi šalutinių reiškinių, daugiausia – kraujo rodikliams. Tačiau, pasak pašnekovo, valdant šią situaciją, gydymas duoda labai gerų rezultatų. Tai teigdamas jis remiasi ne tik teorinėmis žiniomis – pats gydo pacientę, kuriai šie vaistai skirti per „Vilties“ programą.

 
Naujo medikamento efektyvumas grindžiamas duomenimis trijų pagrindinių klinikinių tyrimų, kuriuose dalyvavo skirtingų grupių moterys. Visų trijų atsitiktinių imčių tyrimų metu patvirtinta, kad naujasis vaistas, taikomas kartu su endokrinine terapija, reikšmingai prailgina išgyvenamumą iki ligos progresavimo lyginant su endokrinine terapija ar endokrinine terapija, taikoma su placebu.
 
Naujasis vaistas labai operatyviai įtrauktas į standartinę gydymo schemą JAV. Už jo sukūrimą kompanijai „Pfizer“ 2016 m. paskirtas farmacijos pramonės Nobelio premija vadinamas „Prix Galien“, skiriamas už ypatingus laimėjimus kuriant naujus vaistus žmonių sveikatai gerinti. Kartu su šiuo paskutiniu Europos Komisijos registracijos patvirtinimu jis jau yra įteisintas daugiau kaip 50 šalių.
 
„Lietuvoje naujų vaistų kelias iki pacientų būna tikrai netrumpas – užtrunka net kelis metus. Labai tikimės, kad naujasis vaistas bus greičiau prieinamas Lietuvos moterims, sergančioms metastazavusiu krūties vėžiu“, – viliasi Regina Malžinskienė.
 
Krūties vėžio statistika
 
Europoje per metus registruojama 464 200 naujų krūties vėžio atvejų ir 131 260 mirčių (Stewart B., Wild C., International Agency for Research on Cancer. World Health Organization, World Cancer Report. 2014)
 
Lietuvoje 2012 m. diagnozuota 1526 krūties vėžio atvejai, 565 moterys nuo šios ligos mirė.)
 
Iki 30 proc. moterų, kurioms diagnozuojamas ir gydomas ankstyvos stadijos krūties vėžys, liga progresuoja iki metastazavusio krūties vėžio, kuris nustatomas, kai navikas išplinta iš krūties į kitus organus.

» Rašyti komentarą