Pirmosios menstruacijos - tema, apie kurią vis dar vengiama kalbėti

Technikos progresas nepadės apsaugoti šiuolaikinės paauglės nuo sunkumų, susijusių su jos organizmo brendimu – pirmosios menstruacijos gali sukelti baimę, nerimą ir daugybę klausimų. Laimei, atsakymus į juos rasti mūsų dienomis visai nesunku – tereikia perskaityti vieną kitą straipsnį internete.

Kada jos prasideda?

Kada turi prasidėti pirmosios mėnesinės? Kas tai yra? Tai pirmieji klausimai, kylantys paauglėms lytinio brendimo laikotarpiu (o kartais ir anksčiau). Bet kuri medicinos enciklopedija pateiks išsamią informaciją apie šį reiškinį. Paprastai tariant, tai esminis moters organizmo vystymosi lūžis. Pirmosios mėnesinės reiškia, kad pradeda veikti reprodukcinė funkcija, liudija apie galimybę pastoti ir susilaukti vaikų. Paprastai taip nutinka apie 12–14 gyvenimo metus, tačiau nebūtinai – viskas priklauso nuo to, kaip greitai mergaitė bręsta, kuo ir kaip maitinasi, nuo jos gyvenimo sąlygų (taip pat ir ekologinių). Pasitaiko atvejų, kad pirmosios mėnesinės prasideda sulaukus 10, o kartais jų tenka palaukti iki 15 metų.

Pirmieji pranašai ir kitos ypatybės

Prieš pirmąsias mėnesines dažniausiai kas mėnesį jaučiamas nežymus skausmas pilvo apačioje, šiek tiek padidėja krūtinė. Tada atsiranda kraujingų išskyrų – arba labai gausių, arba visai nedaug. Kiek truks pirmosios mėnesinės, tiksliai neatsakys nė vienas gydytojas (tai labai individualu). Vienoms jos tęsiasi vos 2–3 dienas, kitoms – net 8.

Tikslus dienų skaičius, kaip ir menstruacinis ciklas, susireguliuoja ne iš karto. Turi praeiti bent metai ar pusantrų, kol menstruacijos taps daugiau ar mažiau reguliarios, todėl baimintis, kad pertraukos per didelės, nėra pagrindo – tai visiškai normalu. Tačiau jeigu nuo pirmųjų mėnesinių praėjus dvejiems metams ciklas vis dar chaotiškas, reikia apie tai pasakyti gydytojui.


Ar pasakoti mamai?

Mergaitei, kuriai prasidėjo mėnesinės, šis naujas gyvenimo periodas gali kelti labai didelį nerimą. Ne kiekviena mama jam tinkamai paruošia savo atžalą, ir ne kiekviena dukra gali atvirai pasikalbėti su mama apie tai, kad „kažkas nutiko“. Kad ir kokia išsilavinusi ir apsiskaičiusi būna auganti karta, daugelis mergaičių vis dėlto pagalvoja, kad kuo nors serga arba susižeidė, tačiau to nepastebėjo. Kai kurios tai kruopščiai slepia, manydamos, kad greitai mirs, kitos gi išdrįsta apie tai pasipasakoti artimiausioms draugėms, tačiau ir šios nebūtinai ką nors žino. O juk paprastas pokalbis su mama (arba netgi tėčiu, jeigu jos nėra šalia) padėtų įveikti nežinomybės baimę.

Dar viena priežastis pasikalbėti su mama yra ta, kad mergaitės dar nemoka tinkamai naudotis asmens higienos priemonėmis. Jos gali „nusižiūrėti“, kaip ir kam naudojami įklotai, tačiau tamponai – tai daug sudėtingiau. Išmokyti jais naudotis gali tik patyręs žmogus.

Dabar galima viskas?

Pirmosios mėnesinės – tai slenkstis. Mergaitė tampa mergina, tačiau moterimi jos dar nepavadinsi. Daugelis paauglių mano, kad jeigu menstruacijos jau prasidėjo, galima (ir net reikia) pradėti lytinį gyvenimą. Deja... Organizme svarbūs pokyčiai vyksta dar bent iki 15–16 metų.

Na, o jeigu mergaitei „spirga“, reikia atminti, kad pastoti ji gali net ir tuo atveju, jeigu menstruacijos nereguliarios. Nereikia skubėti „suaugti“ – pirmiau patartina apsilankyti pas gydytoją ir išmokti apsisaugoti.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Nesakysiu
2021-07-16 13:32
Man yra 12m, man skauda pilvą nugaros kairiajai šoną ir taip nuolat man mama papasakojo apie mėnesinės bet aš bijau kad aš nebuciau nėščia nors taip nebus gal galite pasakyti kas man galėtų būti? Gal galite man atsakyti? Ir aš bijau pasakyti mama kad aš bijau kad nebuciau pastojusi ? Ar vaikai gali pastoti?
Migle
2021-02-18 22:22
Man 12 ir dar neprasidejo menesines ir as labai bijau kad ju ir nesuluksiu ka daryti
Žmogus
2019-02-20 21:16
Man 12 ir man jau sekmadienį prasidėjo mėnesinės, bet aš truputi bijau nes man jau jos nesustoja nors šendien jau kaip dvi savaitės jos nesibaigia, nes buvo anos savaitės sekmadienis o dabar jau visai kita savaitė ir ketvirtadienis... ką daryt?!
Nesakysiu
2018-05-30 21:30
Man 10m.man dar neprasidejo bet pries kelias minutes buvau tuolete ir ant tuoletinio popieriaus pamaciau biski kraijo kaip ir kite bet po 10min nebebuvo


Kas man atsitiko????
Auksė
2018-05-24 21:04
Man tik vakar prasidejo labai isigandau,bet nera ko bijoti tam reikia paketu,apsiprausti kiek viena diena ir nesinervuoti.