Dauguma moterų lytinės sveikatos sutrikimus, pavyzdžiui, nereguliarias mėnesines arba pienligę, priima kaip savaime suprantamą dalyką. O kada gi reikia nedelsiant kreiptis į ginekologą?
Skausmai dubens srityje
Ovuliacija gali sukelti skausmus kiaušidėse. Šis reiškinys liaudiškai vadinamas “Ciklo vidurio skausmu”. Įprastai moterys šį skausmą patiria periodiškai, o baigiasi jis po 2-3 dienų. Tačiau jei skausmas dubens srityje užsitęsia, nereikėtų laukti.
- Jei skausmas tampa lėtinis, gydytojas turėtų patikrinti, ar neturite gėrybinės gimdos miomos (auglio) arba endometriozės (liga, kurios metu panašus į gimdos gleivinę audinys atsiranda ir auga už gimdos ertmės ribų).
- Jei skausmas būna neįprastai aštrus, o skaudėti pradeda labai staigiai, reikėtų skubiai pasitikrinti (geriausia nelaukti ir kviesti greitąją pagalbą), nes tikėtina, jog gali būti pažeista kiaušidžių cista.
- Jei epizodiškai per kurį laiką ištinka skausmo priepuoliai, gali būti, kad kiaušidės apsisuko. Kai kiaušidės apsisuka, smarkiai sumažėja kraujo pratekėjimas. Tokį skausmą kartais lydi pykinimas ir vėmimas.
- Dubens srities skausmai, kuriuos lydi kraujavimas, gali būti negimdinio nėštumo požymis. Šiuo atveju reikalinga skubi medikų pagalba.
- Prisiminkite, kad dubens srities skausmai paprastai nėra kiaušidžių vėžio simptomas. Jei 2 savaičių bėgyje pučia pilvą, jūs nereguliariai tuštinatės ir jaučiate spaudimą kiaušidžių srityje, pasikonsultuokite su ginekologu.
Kraujavimas
Kraujavimas gali būti daugelio reiškinių simptomu: mėnesinės, kurios trunka ilgesnį laiką, nei įprasta, kraujavimas vidury ciklo, du ciklai vieno mėnesio metu, kraujavimas po lytinių santykių... Jei kraujavimas pastebimas 1-2 mėnesių laikotarpyje, nedelsiant kreipkitės į ginekologą.
- Kraujavimą gali sukelti kontraceptinės tabletės. Tai nėra labai pavojinga, tačiau pastebėjus kraujavimą reikėtų pasitarti su ginekologu. Gali būti, kad šios tabletės jums tiesiog netinka.
- Kraujavimas gali pasirodyti prieš menopauzę. Tai visiškai normalu, tačiau dėl viso pikto galite pasikonsultuoti su gydytoju.
- Skydliauklės sutrikimai gali pažeisti menstruacijų ciklą ir sukelti kraujavimą. Šiuo atveju reikėtų kreiptis į endokrinologus.
- Makšties išsausėjimas sekso metu gali baigtis kraujavimu. Ypatingai žindyvėms ir moterims po menopauzės. Tai normalu, tačiau jei kraujavimas pasirodo po kiekvieno lytinio akto, reikėtų kreiptis į ginekologą. Gali būti, kad sergate kokia nors infekcine liga.
- Kraujavimas po menopauzės gali būti vėžio simptomas. Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, kuris atliks išsamius tyrimus.
Neįprastos išskyros
Kalbant apie išskyras, nėra lengvai apibūdinti, kas yra “neįprasta”, nes kiekvienos moters išskyros yra individualios. Jei pastebėjote, kad išskyros skleidžia nemalonų aštrų kvapą, jų spalva pakito, išskyros sumaišytos su krauju arba išskyrų pagausėjo – kreipkitės į ginekologą, nes tai gali būti infekcijos simptomai.
Daugumos lytiškai plintančių ligų pagrindinis simptomas – išskyros. Jei neseniai turėjote nesaugių lytinių santykių ir pastebėjote pakitusias išskyras, nedelsiant kreipkitės į ginekologą.
Niežulys
Niežulys makšties srityje įprastai nėra rimtų ligų simptomas. Dažniausiai niežulį iššaukia muilas ar kitos higienos priemonės, todėl jei pajutote šį simptomą, visų pirma pabandykite atsisakyti aromatizuotų prausiklių. Jei niežulys nepraeina, o ant odos pastebite bėrimus - kreipkitės į gydytoją.
Makšties išsausėjimas
Įprastai makšties išsausėjimas dažniausiai pasireiškia maitinančioms moterims. Po ovuliacijos atsistatymo sausumas išnyks ar bent jau sumažės. Moterims po menopauzės sumažėja estrogenų kiekis, todėl makšties audiniai tampa plonesni ar net visiškai atrofuojasi. Tai ne tik sukelia skausmą lytinių santykių metu, bet ir padidina riziką susirgti infekcinėmis ligomis.
Jei makšties išausėjimas užsitęsia arba nežinote jo atsiradimo priežasties, kreipkitės į ginekologą, kuris paskirs tinkamus preparatus.
Opelės ir gumbeliai
Kai kurioms moterims kirkšnyse atsiranda riebalinės cistos arba minkštosios fibromos. Šie navikai gydomi nesunkiai. Tačiau opelės lytinių organų srityje gali būti herpio ar net vėžio simptomas. Jei pastebėjote keistus iškilimus, karputes, plokščias, raudonas opeles ar kitus neįprastus simptomus – nedelsiant kreipkitės į ginekologą, kuris atliks išsamius tyrimus.
2021-11-30 13:16