Ką būtina žinoti apie menstruacijas?

Praėjusį mėnesį nebuvo menstruacijų. Ar tai normalu?

Pagrindinė menstruacijų dingimo priežastis žinoma visiems. Tai – nėštumas. Tačiau įtakos gali turėti ir kitos priežastys: stresas, greita svorio kaita (dietos), fizinis krūvis, ligos ir t.t. Mėnesinių ciklas paprastai svyruoja nuo 21 iki 35 dienų. Jei kraujavimas prasideda dažniau, arba užtrunka ir nepasirodo ilgiau nei 2 mėnesius – būtina pasitarti su gydytoju.

Jei prasidėjo mėnesinės – nėštumo nėra?

Nors dažniausiai pirmasis nėštumo simptomas būna dingusios mėnesinės, tai nebūtinai turi būti taisyklė. Kartais ankstyvose nėštumo stadijose mėnesinės vis dar pasirodo. Jei jums pasireikš kokie nors nėštumui būdingi simptomai, pavyzdžiui pykinimas, nuovargis, krūtinės patinimas ir t.t., įsigykite nėštumo testą arba nueikite pas gydytoją, kuris atliks nėštumo tyrimą.

Ar tamponai gali sukelti toksinio šoko sindromą (TŠS)?

Toksinio šoko sindromą sukelia bakterijos, o ne patys tamponai. Nuo 1980 metų TŠS atvejų užfiksuojama vis mažiau. Norint išvengti TŠS, reikėtų rūpintis savo higiena: geriau rinkitės mažiau sugeriančius tamponus, kuriuos reikės dažniau keisti, todėl bus mažesnė tikimybė užsikrėsti bakterijoms. Jei naudojant tamponus prasidėjo šaltkrėtis, viduriavimas, skausmai, bėrimas ar karščiavimas – kreipkitės į medikus.

Ar mėnesinės ne per daug gausios?

Kartais moterims atrodo, kad menstruacijų metu prarandama labai daug kraujo, tačiau iš tiesų visų menstruacijų metu kraujo būna tik apie 4-12 arbatinių šaukštelių. Jei per dieną jums prireikia daugiau nei 10 įklotų arba tamponų, arba tamponas permirksta maždaug per valandą – kreipkitės į gydytoją, nes toks kraujavimas iš tiesų yra per gausus.

Kiek dienų įprastai trunka menstruacijos?

Įprastai mėnesinės trunka nuo 3 iki 5 dienų, tačiau kartais jos gali trukti nuo 2 iki 7 dienų. Jei kraujavimas tęsiasi ilgiau nei 7 dienas, reikėtų pasitarti su gydytoju.


Kuo skiriasi didesni ir mažesni tamponai?

Tamponų dydis priklauso nuo kiekio, kurį tamponas gali sugerti. Kuo didesnis tamponas – tuo daugiau skysčio jis sugers, todėl renkantis tamponus reikėtų atkreipti dėmesį į menstruacijų intensyvumą. Pradžioje mėnesinių gali prireikti didesnių tamponų, nes tuo metu kraujas bėga greičiau, o mėnesinėms baigiantis užteks ir mažesnių tamponų. Tačiau bet kuriuo atveju tamponą reikia keisti kas 4-6 valandas.

Ar menstruacijų metu galima pastoti?

Taip, seksas menstruacijų metu gali baigtis nėštumu. Didžiausia tikimybė pastoti – ovuliacijos metu, tačiau tai tikrai nereiškia, kad moteris negali pastoti bet kuriuo kitu mėnesinių ciklo metu. Taigi jei nėštumas nepageidaujamas – nepamirškite apsaugos priemonių: kontraceptinių tablečių, pleistro arba prezervatyvų.

Ką daryti, jei mėnesinių metu skauda pilvą?

Ūmus skausmas mėnesinių metu atsiranda dėl gimdos susitraukinėjimo. Paprasčiausias būdas išvengti skausmo – išgerti skausmą malšinančių vaistų. Tačiau jei to daryti nenorite, galite pabandyti išsimaudyti šiltoje vonioje arba ant pilvo užsidėti pūslę su šiltu vandeniu. Šiluma atpalaiduoja raumenis ir numalšina skausmą.

Ar tamponas sukelia skausmą?

Tampono įvedimas neturėtų sukelti skausmo. Kartais skausmas pasitaiko pirmą kartą tamponus naudojančioms merginoms, kurios tiesiog neatpalaiduoja makšties raumenų, todėl tampono nepavyksta lengvai įstumti. Natūraliai makšties sienelės yra elastingos, todėl tamponas turėtų lengvai tilpti į makštį, nepriklausomai nuo jo dydžio. Jei tamponus jau ne kartą naudojote, o skausmas atsirado tik dabar – kreipkitės į gydytoją.

Kodėl prieš mėnesines taip norisi valgyti?

Tiksli priežastis nėra žinoma, tačiau gydytojai teigia, jog dėl padidėjusio apetito tikriausiai kalti sukilę hormonai. Jei prieš kiekvienas mėnesines labai norisi valgyti, pabandykite nuolatos kramsnoti nekaloringus produktus, pavyzdžiui vaisius, kurie nekenks ne tik sveikatai, bet ir figūrai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Agnė
2013-11-03 15:03
Sveikos, noreciau paklaust jusų man menesines vel veluoja, viena karta taip buvo , po pavelavimo jos atsiranda ir buna 2kartus per menesy, tada viskas vel susitvarko, o dabar vel tas pats dingo ir baisu kad mokykloje ar siaip kur nors isejus jos neprasidėtų netikėtai, kas gali buti man?
rasa
2013-03-12 22:18
labas noreciau suzinot wiena dalyka as pasimylejau su waikinu per menesines ir man jos stiprei pagausejo nezinau ka daryti
Nesvarbu
2012-06-14 18:16
Štai kodel man skauda dažnai pilva kad po menesine nuo to laiko kai buvo man menesine bet skaudejo
neziniukas
2012-05-16 20:58
Noreciau paklausti, su vaikinu mylejomes saugodamiesi visa laika, bet man si men veluoja menesines jau 2 savaites, del ko taip gali buti? jau pradedu nerimauti, bet vakar dariausi testa, jis buvo neigiamas.
patariu
2012-05-16 20:16
manau, kad protingiausia nusipirkti testą, nes kai žinosi rezultatą bus ir širdelej ramiau, galbūt visai nera del ko taip nervintis.