Su menstruacinio ciklo sutrikimais bent kartą gyvenime susiduria beveik kiekviena dailiosios lyties atstovė, tačiau viena – kai ciklas sutrinka retkarčiais, atsitiktinai (pavyzdžiui, dėl streso), o visai kas kita – kai mėnesinės vėluoja nuolat. Kaip sugrąžinti organizmui normalų biologinį ritmą?
Pirmosios menstruacijos paprastai prasideda sulaukus 12-14 metų. Pirmaisiais metais ciklas nusistovi, per juos turėtų būti ne mažiau kaip 8 ciklai. Jei po 14 metų menstruacijos vis dar neprasidėjo, mergaitei reikia išsitirti.
Ciklo trukmė skaičiuojama nuo pirmosios menstruacijų dienos iki kitų menstruacijų pradžios: mažiausiai 21, daugiausiai – 33 dienos. Rimta problema yra 14 ir daugiau dienų užlaikymas (kartais jis trunka iki 6 mėnesių). Būna ir atvirkščiai, t.y. menstruacijos prasideda per dažnai.
Kita vertus, jei ciklas daug metų trukdavo 21-22 dieną, o tada staiga pailgėjo – tai irgi signalas sunerimti. Reiktų atkreipti dėmesį ir į išskyrų trukmę: ar nuo 5-7 dienų procesas nesutrumpėjo iki 1-3.
Kodėl sutrinka ciklas?
Dažniausia ir pati banaliausia priežastis – mažojo dubens organų infekcija. Todėl visų pirma būtina išsitirti ir gerti uždegimą slopinančius vaistus. Jei dėl sutrikusio ciklo iš tikrųjų kalta infekcija, ciklo sutrikimai daugiau kartotis neturėtų.
Daug sudėtingesnė situacija, kai ciklo nereguliarumas priklauso nuo hormoninių sutrikimų. Jų priežastys įvairios, jas išsiaiškinti galima tik atlikus būtinus tyrimus. Šiuo atveju reikia išsitirti ir skydliaukę, kadangi hormonų pusiausvyra gali būti susijusi arba su jos hiperfunkcionalumu, arba atvirkščiai – sumažėjusiu aktyvumu. Kartais problema gali būti susijusi ir su antinksčių funkcijos pakitimais.
Hormoninių sutrikimų gali būti ir kiaušidėse. Ir nebūtinai dėl to, kad šiuo metu vyksta uždegimas. Deja, priežastis gali būti aukštas infekcinis indeksas vaikystėje, t.y. dažnos peršalimo ligos mergaitėms iki 12 metų.
Ar būtina gydytis hormonais?
Šis klausimas sprendžiamas individualiai. Jei pacientė jaučia nežymius hormoninius pakitimus, kai užsilaiko menstruacijos 5-10 dienų ir net yra kokia nors struktūrinė patologija kiaušidėse, sureguliuoti ciklą užtenka ir homeopatinių preparatų bei jų gydymo komplekso.
Neretai pasitelkiamos kitos nemedicininės priemonės, pavyzdžiui, fizioterapija. Norint pasiekti rezultatų, būtinas kompleksinis gydymas.
Tokiais atvejais padeda ir psichologo pagalba – juk hormoniniai pokyčiai turi įtakos ne tik ciklo sutrikimams: išbėrimai, plaukuotumo padidėjimas ir aibė priežasčių kompleksuoti. O išsigydyti nėra taip lengva ir paprasta, kadangi gydymas trunka 9-10 mėnesių.
Jei moters organizme vyksta ryškūs hormoniniai pokyčiai (tai liudija 2-3, ir netgi 6 mėnessius vėluojančios mėnesinės), be gydymo hormonais apsieiti neįmanoma. Tokiais atvejais dažnai pastebimos ir problemos, susijusios su gimdos vystymusi.
Būna ir taip, kad dėl policistinių kiaušidžių sindromo moteris visą gyvenimą turi problemų, susijusių su ciklo sutrikimais.
Jei pacientei reikalingas ilgalaikis gydymas, tarp hormoninių preparatų kurso moterims leidžiama atsikvėpti nuo intensyvaus medikamentų poveikio.
Priimdama sprendimą gydytis hormonais, kiekviena moteris užduos klausimą: kaip šie preparatai ją paveiks?
Moterys, turinčios hormoninio tipo menstruacinio ciklo sutrikimus, privalo atlikti insulino tyrimą: jei pacientė insulinui atspari, ji turi galimybę pasveikti. Tiesa, keičiantis hormonų pusiausvyrai ir geriant tabletes, didėja ne svoris, bet apetitas. Turint omenyje šį faktą, moterims skiriama ir dieta. Jei moteris save kontroliuoja, skaičiuoja kalorijas, ji nepriauga (o kartais – net ir numeta) nereikalingo svorio.
Tuo metu, kai menstruacijos užsilaiko, hormonai toliau tęsia savo darbą – tik lėčiau nei įprastai. Pastoviai gimdoje kaupiasi ir auga reikalingas sluoksnis, kuris turėtų išeiti menstruacijų metu. Kartais taip ir įvyksta.
Vis dėl to, kuo ilgiau laukiama, tuo dažniau vietoj išskyrų formuojasi vidinio sluoksnio sustorėjimas, polipai. Jei jie nešalinami chirurginiu būdu ir negydomi daugiau nei 5 metus, atsiranda onkologinių susirgimų rizika.
Esant nevisavertei hormonų gamybai nereguliaraus ciklo metu iškyla ir nevaisingumo grėsmė. Dėl ciklo pažeidimų vietoj visaverčių menstruacijų pasirodo tik menstruacinė reakcija. Tokioje situacijoje ypač sunku pastoti, o ir pastojus išauga persileidimo tikimybė.
Į ciklo sutrikimus negalima numoti ranka: tai – ne šiaip nereikšmingi negalavimai. Jie gali baigtis rimtomis ligomis. Stebėkite pokyčius ir prireikus nedelskite – kreipkitės pagalbos į kvalifikuotus specialistus.
Kodėl vėluoja mėnesinės?
@ Pixabay
» Rašyti komentarą