Pasitikrink: krūties vėžys ateina netikėtai

Krūties vėžys – viena iš labiausiai paplitusių ligų moterų tarpe. Sergamumas krūties vėžiu auga milžiniškais tempais. Vėžys gydomas, tačiau išgyjimo tikimybė kur kas didesnė, jei liga nustatoma ankstyvoje stadijoje. O juk reguliariai pasitikrinti, tikrai nėra labai sunku.

Visų pirma, savo kūno pokyčius turėtum pastebėti pati. Kiekvieną mėnesį pasibaigus menstruacijoms apžiūrėk savo krūtinę prieš veidrodį. Iškelk rankas į viršų, į šonus, o vėliau jas nuleisk. Krūtinės spalva neturėtų būti pasikeitusi, spenelis neturėtų būti idubęs ir visoje krūtinės srityje neturėtų būti jokių gumbelių.  Papildomai apsižiūrėk prausdamasi duše: trimis viduriniais muiluotais pirštais sukamaisiais judesiais brauk per visą krūtinę ir įsitikink, ar nėra jokių keistų iškylimų. Nepamiršk, kad gumbeliai gali susidaryti ne krūtinėje, bet ir pažastyse.

Bent du kartaus per metus apsilankyk pas ginekologą, kuris patikrins bendrą tavo sveikatą ir apžiūrės krūtis. Dažniausiai išsamių tyrimų be pagrindo gydytojai neatlieka, o apžiūrą vykdo tik apčiuopimo būdu. Jei gydytojui kils nors menkiausias įtarimas, jis skirs papildomus išsamesnius medicininius tyrimus.


Krūtinę apžiūrėti galima ir ultragarsiniu aparatu (echoskopu). Tai vienas iš patikimiausių būdų, atliekamas įvairaus amžiaus moterims. Jei moteris priklauso rizikos grupei arba gydytojui kyla krūties vėžio įtarimas, jis turėtų išrašyti nemokamą siuntimą patikrai. Jei norėtum pasitikrinti echoskopu be gydytojo siuntimo, tai kainuotų 50-150 lt.

Norint gauti pačią tiksliausią informaciją, pacientės tikrinamos mamografu – rentgeno spindulių aparatu. Mamografo privalumas tas, kad juo galima aptikti net ir pačius mažiausius, kelių milimetrų dydžio mazgelius, kuriuos pačiuopti būtų įmanoma tik po pusantrų metų.

Deja, jaunoms moterims mamografija dažnausiai nėra tikslinga ir veiksminga, nes dėl krūtyse vyraujančio liaukinio audinio ji tiesiog neinformatyvi. Nuo 40 metų, kuomet liaukinį audinį pakeičia riebalinis audinys, momografiją patariama atlikti kas dvejus metus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Ritulė 52
2012-11-05 19:54
Kas iš tų tikrinimųsi:registruojiesi pas momologą, užregistruoja pas onkologą (kuris gydo ir skrandžio, ir visų kitų "galų" vėžį). Pabandžiau kitur: po pirminės apžiūros apčiuopiant nugąsdino, kad reikia operuot; po echoskopijos ir momografijos - nėra ką, tik mažos cistelės. Nors pastoviai duria ir veržia, mama operuota - laukiu kas bus toliau. Gydo nakvišų aliejumi