Prasidėjus menopauzei, hormonų pokyčiai gali sukelti įvairius nemalonius simptomus. Pasikeičia ne tik moters išvaizda, bet ir psichologinė savijauta. Pasitaiko atvejų, kai menopauzės sukeltų hormonų audrų simptomai tokie intensyvūs, jog nukenčia kasdienis gyvenimas. Žinoma, ne viskas taip blogai, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, pasirodo, kad menopauzės metu pasijusti geriau gali padėti tam tikros vitaminų grupės.
Menopauzės požymiai
Anksčiau ar vėliau, menopauzė ištinka kiekvieną moterį. Prasidėjus šiam laikotarpiui, moters organizmas išskiria vis mažiau ir mažiau estrogeno, pradingsta menstruacijos.
Simptomai galintys signalizuoti, kad artinasi menopauzė:
- karščio bangos,
- nemiga,
- makšties sausumas,
- naktinis prakaitavimas,
- svorio padidėjimas,
- nuotaikos svyravimai,
- lytinio potraukio pokyčiai.
Mažėjant estrogenų kiekiui organizme, didėja rizika susirgti tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, osteoporoze, širdies ligomis ar patirti šlapimo nelaikymą.
Tai kokie ir kaip stipriai simptomai pasireikš, priklauso nuo kiekvieno organizmo individualiai – kai kurios moterys menopauzės beveik nepajunta, o kitos šį laikotarpį vadina itin sudėtingu.
Paprasta, bet veiksminga
Sveika mityba, kai suvartojama daug daržovių, vaisių, baltymų, gerųjų riebalų ir angliavandenių yra vienas geriausių būdų palaikyti tinkamą hormonų veiklą. Vis dėlto, prasidėjus menopauzei sveikos mitybos gali nepakakti ir į pagalbą vertėtų pasitelkti maisto papildus, kurie gali padėti sumažinti nemalonius hormonų disbalanso simptomus.
- Magnis: internetiniuose forumuose magnis įvardijamas vienu veiksmingiausių natūralių priemonių menopauzės simptomams lengvinti. Šį pastebėjimą patvirtina ir mokslininkai – magnis gerina širdies veiklą, mažina kraujospūdį ir diabeto riziką, kovoja su osteoporoze ir lengvina vidurių užkietėjimą – o būtent visos šios problemos ir gali pasireikšti menopauzės metu. Magnis taip pat mažina nerimą, lengvina sąnarių skausmą, gerina miegą ir padeda išvengti karščio bangų.
- Vitaminas A: nors moksliniai tyrimai neatskleidžia jokios konkrečios naudos būtent menopauzę patiriančioms moterims, tačiau šis vitaminas stiprina regėjimą, imunitetą ir užtikrina tinkamą skydliaukės veiklą, o tai itin aktualu menopauzės metu, kai pasireiškia pirmieji senėjimo požymiai.
- B6 ir B12: vitaminas B gali padėti palaikyti normalią nervų sistemos veiklą moterims patiriančioms menopauzę. Šis vitaminas didina energiją, ištvermę ir serotonino lygį organizme bei užtikrina kognityvines funkcijas.
- Vitaminas K: bėgant metams silpsta kaulai ir sąnariai, todėl derėtų nepamiršti reguliariai pavartoti vitamino K, nes jis stiprina kaulus ir apsaugo juos nuo lūžių.
- Vitaminas C: pasirodo, kad vitaminas C gali padėti efektyviai kovoti su menopauzės sukeltomis karščio bangomis. Be to šis vitaminas stiprina kaulus ir imuninę sistemą.
- Vitaminas D: ne paslaptis, kad vitamino D trūkumas pasireiškia net 75 procentams Lietuvos gyventojų. Šio vitamino trūkumas siejamas su depresija bei kaulų trapumu, todėl menopauzės metu itin svarbu užtikrinti pakankamą jo kiekį organizme.
- Probiotikai: atsiradus hormonų disbalansui neretai sutrinka virškinamojo trakto veikla – dažnai pučia pilvą, padidėja skrandžio rūgštingumas, vargina vidurių užkietėjimas. Šioms problemoms spręsti į pagalbą galima pasitelkti probiotikus. Pasirodo, gerosios bakterijos gali pagerinti ne tik virškinamojo trakto veiklą, bet ir nuotaiką.