Pikta, nervinga ir išalkusi – ar tai PMS?

Daugeliui dailiosios lyties atstovių turėtų būti pažįstama ši būsena: ašarojimas dėl menkiausio dalyko, vieną minutę jaučiamas laimės, kitą – pykčio proveržis, slegianti įtampa ar nuovargis ir galiausiai kankinantys spazminiai skausmai. Naujausi duomenys konstatuoja, kad net septynios iš dešimties Lietuvos moterų prieš menstruacijas ir jų metu patiria įvairius priešmenstruacinio sindromo simptomus (PMS).  

Kas yra PMS?

Priešmenstruacinio sindromo simptomai buvo atpažįstami jau Senovės Graikijoje. Tuomet PMS vadintas „nuotaikų kaita“. 1931 m. simptomai buvo oficialiai pripažinti medikų bendruomenės, o 1953 m. sukurtas terminas – priešmenstruacinis sindromas. Jis apibūdina kompleksinius fiziologinius ir psichologinius simptomus, kurie pasireiškia moters reprodukciniame amžiuje ir veikia jos kasdienį gyvenimą bei jo kokybę.

Fiziologiniai ir (arba) psichologiniai PMS simptomai daugeliui moterų atsiranda likus savaitei ar dviem iki menstruacijų pradžios. Nors simptomai nėra pavojingi, tačiau ne vienai moteriai sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą. PMS būdingus negalavimus sukelia hormonų – estrogeno ir progesterono – svyravimai. Simptomai dažnai suintensyvėja ir yra labiau juntami prieš prasidedant menstruacijoms bei pirmosiomis jų dienomis. Vėliau PMS simptomai susilpnėja. Tačiau, kiekvienai moteriai šie simptomai gali būti skirtingi: jie reiškiasi labai individualiai.

Pagrindiniai PMS simptomai:

 

Fiziologiniai simptomai

Psichologiniai simptomai

Pilvo pūtimas

Pyktis

Apetito pasikeitimas

Nuovargis

Krūtų jautrumas

Dirglumas

Galvos skausmai

Depresija

Galūnių tinimas

Irzlumas

Raumenų ir/ar sąnarių skausmas

Nuotaikų kaita

Miego sutrikimai

Agresija

Virškinamojo trakto sutrikimai

Pasunkėjęs dėmesio sutelkimas

Svorio padidėjimas

Nerimas


Kokius simptomus patiria Lietuvos moterys?

Kad PMS yra daugelio Lietuvos moterų problema, įrodė 2015 m. atliktas tyrimas. Tyrimo tikslas – ištirti, kuriai daliai šalies moterų ir kaip stipriai pasireiškia PMS simptomai, bei kokių veiksmų jos imasi šiems simptomams lengvinti. Paaiškėjo, kad Lietuvos moterys, kurių statistinis amžius 18-40 metų, prieš menstruacijas susiduria tiek su fiziologiniais, tiek su psichologiniais PMS simptomais.

 

Apklausoje dalyvavusių 18-40 m. Lietuvos moterų jaučiami PMS simptomai:

 

  • 84 proc. jaučia pilvo skausmą 
  • 78 proc. jaučia nuotaikų kaitą
  • 78 proc. jaučia krūtų jautrumą
  • 72 proc. jaučia energijos stoką ir nuovargį
  • 68 proc. jaučia pilvo pūtimą
  • 68 proc. jaučia galvos skausmą
  • 62 proc. jaučia nugaros skausmą
  • 53 proc. jaučia nerimą
  • 49 proc. jaučia padidėjusį kūno svorį

Tyrimas atskleidė, kad fiziologiniai simptomai kaip pilvo skausmas ir krūtų jautrumas bei psichologiniai simptomai kaip nuotaikų kaita yra stipriausiai jaučiami ir daugiausiai nepatogumų moterims sukeliantys PMS simptomai. Juos patiria daugiau nei trys ketvirtadaliai moterų. Kiti fiziologiniai simptomai kaip pilvo pūtimas, galvos skausmas ir nugaros skausmas kamuoja daugiau nei 60 proc. Lietuvos moterų. Tuo tarpu, nuolatinį nerimą ir kūno svorio pakitimus jaučia net pusė visų Lietuvos moterų.

Dėl daugelio minėtų simptomų moterys dažnai negali normaliai dirbti, bendrauti ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Tyrimas rodo, kad moterys patiria ne vien fiziologinius simptomus. Psichologiniai simptomai taip pat drumsčia įprastą gyvenimo ritmą. Deja, psichologiniai negalavimai, tokie kaip nerimas ir nuolatinė nuotaikų kaita, pačių moterų tarpe neretai yra priskiriami asmeninėms būdo savybėmis, bet ne PMS simptomams, atsirandantiems dėl hormonų disbalanso. Daugelis moterų dėl šios priežasties imasi įvairių priemonių, kurios, jų įsitikinimu, lengvina patiriamus fiziologinius negalavimus.

Kaip gydosi Lietuvos moterys?

Akivaizdu, kad moterys, kurios susiduria su įvairiais PMS negalavimais, nori sumažinti patiriamus simptomus arba iš viso jų atsikratyti. Naujausi tyrimo duomenys atskleidė, kad dalis Lietuvos moterų, ieškodamos pagalbos dėl PMS simptomų lengvinimo, yra linkusios konsultuotis su gydytoju - 28 proc. arba su vaistininku - 11 proc. Tuo tarpu 23 proc. moterų teigia, kad jausdamos nemalonius fiziologinius ar psichologinius simptomus konsultuojasi su draugėmis ir artimaisiais arba ieško informacijos internete - 20 proc. Paaiškėjo, kad beveik trečdalis moterų jausdamos silpnesnius ar lengvesnius PMS simptomus nesikreipia pagalbos ir užsiima savigyda.

18-40 m. amžiaus Lietuvos moterys PMS simptomus lengvina taikydamos šiuos metodus:

 

  • 47 proc. vartoja vaistus nuo skausmo
  • 30 proc. nedaro nieko
  • 14 proc. koreguoja gyvenimo būdą
  • 7 proc. vartoja kontraceptinius vaistus
  • 2 proc. vartoja antidepresantus ar raminamuosius

 

Paaiškėjo, kad beveik pusė moterų, kenčiančių nuo įvairių spazminių skausmų yra linkusios vartoti skausmą malšinančius vaistus. Tai sudaro 47 proc. visų apklaustųjų. Kitos moterys koreguoja įprastą gyvenimo būdą ir simptomus mėgina malšinti ribodamos kofeino, šokolado produktų suvartojimą, užsiimdamos sportine veikla ir pan. Tai sudaro 14 proc. visų Lietuvos moterų. Tuo tarpu, 7 proc. apklaustųjų simptomus bando įveikti vartodamos kontraceptines priemones. Deja šie, nuo nėštumo saugantys vaistai vis dar yra gana naujas preparatas, o jo poveikis moteriai, siekiančiai palengvinti kamuojančius PMS simptomus – rizikingas.

Duomenys atskleidžia, kad beveik 2 proc. moterų yra linkusios vartoti antidepresantus ar raminamuosius vaistus. Tuo tarpu likusi dalis, t. y. 30 proc. apklausoje dalyvavusių moterų, teigia šiuo laikotarpiu nesiimančios jokių veiksmų ir nesistengiančios palengvinti esamos būklės. Būtina paminėti, kad norint sušvelninti  simptomus, derėtų nepamiršti, kad PMS simptomai pasireiškia beveik kiekvieną mėnesį ir siekiant juos palengvinti – reikalingas tinkamas pasirengimas.

Pagalba nuo PMS

Nuo senų laikų medicinoje buvo vartojami vaistinių savybių turintys augalai. Ginekologijoje yra puikiai žinomas Tikrasis skaistminys (lot. Vitex agnus-castus) – tai melsvais, rausvais žiedais žydintis krūmiškas augalas, kilęs iš Viduržemio regiono ir Azijos. Šio augalo vaisių ekstraktas yra vertinamas kaip natūrali medžiaga, kuri gerai toleruojama ir neturi stipraus šalutinio poveikio.

Skiriamos šios skaistminio savybės:

 

  • Veikia moteriškų hormonų svyravimus
  • Skiriamas menstruacijų ciklui reguliuoti, PMS simptomų gydymui
  • 95 proc. moterų lengvina ar iš viso panaikina PMS simptomus
  • Gausu biologiškai aktyvių medžiagų: eterinių aliejų, diterpenų, flavonoidų, glikozidų, viteksino ir kt.
  • Saugus ir gerai toleruojamas
  • Dažniausiai naudojamas ginekologijos srityje.


Tyrimai rodo, kad net 95 proc. pacienčių, kurios gydėsi tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktu, PMS simptomai palengvėjo ar visai išnyko.
 


Tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktas palaiko estrogenų ir progesterono balansą, mažina prolaktino sekreciją. Todėl tikrųjų skaistminių preparatai padeda sumažinti krūtų jautrumą ir kitus fizinius bei psichologinius PMS simptomus, tokius kaip dirglumas, irzlumas, nervinė įtampa, nuotaikų kaita, pilvo pūtimas ir spazminiai skausmai. Geram efektui pasiekti, preparatų su tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktu reikėtų vartoti keletą menstruacijų.

 

 Publikuota žurnale „Moters spsichologija“

» Rašyti komentarą