Šlapimo pūslės uždegimo simptomai, priežastys ir gydymas

Vargina nuolatinis noras šlapintis, tačiau tai darydami jaučiate skausmą, kankina pilvo skausmai, o galbūt šlapime pastebėjote kraujo arba jis pasidarė tamsus ir drumstas? Šie simptomai signalizuoja apie nemalonią ir gana sunkiai išgydomą ligą – šlapimo pūslės uždegimą (cistitą), kuri gali būti ūmi (pasireiškianti staiga) arba lėtinė (besikartojanti).

Šlapimo pūslės uždegimo atsiradimo priežastys

Šlapimo pūslės uždegimą sukelia bakterijos, kartais grybeliai, virusai ar pirmuonys. Taip pat cistito sukėlėju gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos, kurios lytinių santykių metu gali būti įneštos į moterų šlapimo pūslę ir sukelti šlapimo pūslės uždegimą. Šia liga ypač lengvai ir dvigubai dažniau nei vyrai serga moterys. To priežastis – anatominė. Moterų šlaplės kanalas, esantis prie išangės – trumpesnis nei vyrų, vadinasi bakterijoms, randamoms žmogaus išangėje, lengviau patekti į šlapimo takus. Ir vis tik, šia liga suserga tiek dailiosios, tiek stipriosios lyties atstovai.

Šlapimo pūslės mikrofloroje bakterijų nėra, tad šlapimas yra sterilus. Normalioms sąlygoms esant, bakterijoms patekus į šlapimo takus imuninė sistema greitai sureaguoja į svetimkūnius ir sėkmingai su jais susidoroja, todėl šlapimo pūslės uždegimas neišsivysto. Tačiau žiemą ir rudenį, kuomet šalta ir drėgna, rizika susirgti padidėja dvigubai, taip pat riziką didina pervargimas, šlapimo stazė, mechaninis gleivinės pažeidimas, nes susilpnėja imunitetas ir jo galimybės kovoti su bakterijomis. Tokiu metu imuninė sistema nebesusitvarko su į šlapimo takus patekusiais svetimkūniais, kurie pradeda daugintis, taip sukeldami uždegimą.

Kaip gydyti šlapimo pūslės uždegimą?

Iš pirmo žvilgsnio šlapimo pūslės uždegimas gali atrodyti nemaloniu, bet nepavojingu negalavimu. Tačiau negydomas, jis gali išplisti į kitus organus. Labai dažnai šlapimo takų infekcija prasideda kartu su makšties uždegimu, o laiku nesusirūpinus savo sveikata gali išsivystyti ir inkstų geldelių uždegimas, kuris gali lemti netgi inkstų nepakankamumą. Todėl cistitą gydyti BŪTINA.

Susirgus šlapimo pūslės uždegimu retai kada išsisuksite nuo antibiotikų. Net ir pasveikus, infekcija gali pasikartoti dar ne vieną kartą. Todėl šio susirgimo profilaktikai reikalingos priemonės, kurios apsaugotų nuo pakartotinio susirgimo. Štai čia į pagalbą skuba spanguolės!

Preparatai su spanguolėmis – ir gydantis, ir pasveikus

Vos pajutus pirmuosius infekcijos požymius, kelią ligai progresuoti galima užkirsti iškart ėmus vartoti spanguoles ir jų turinčius produktus.

Kodėl būtent šios uogos? Bakteriostazinis jų poveikis žinomas jau seniai. Spanguolėse randami bioflavonoidų grupės junginiai proantocianidinai prisijungia prie E. coli bakterijų gaurelių galų ir taip joms sutrukdo jungtis prie šlapimo takų gleivinės. Neprisitvirtinusios bakterijos negali daugintis ir su šlapimo srove būna pašalinamos iš šlapimo takų. Todėl sergant šlapimo takų infekcijomis būtina vartoti daug skysčių, kad bakterijos būtų išplaunamos.

Simptomams nedingstant, gydytojas gali paskirti medikamentinį gydymą – tokiu atveju ligoniui paprastai skiriama antibiotikų. Tačiau svarbu ne tik tai, kad sergantis žmogus išeitų visą antibiotikų kursą, bet ir lygiagrečiai vartotų spanguolių preparatus. Tyrimais nustatyta, kad antibiotikai neretai įveikia ne visas bakterijas, dalis jų lieka nepašalintos, o spanguolių turintys preparatai sugeba įveikti net ir antibiotikams atsparias bakterijas.

Svarbu, kad net ir pranykus visiems ligos simptomams, kurį laiką dar būtų vartojami preparatai su spanguolėmis. Kadangi šlapimo sistemos infekcijos neaplenkia ir mažų vaikų, taip pat ir jiems, ne tik suaugusiems, ir sergant šia liga, ir jau persirgus dar kurį laiką verta duoti spanguolių turinčių preparatų – jei vaikas nemoka ar nenori ryti tablečių, galite vaistinėse įsigyti sirupų su spanguolėmis, kurie efektyviai padės išvengti pakartotinių susirgimų.

Jeigu gydymo tikslais vartojate natūralias spanguoles, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad uogų nerekomenduojama saldinti, nesvarbu ar tai būtų uogienė, sultys ar šviežios uogos, nes cukrus tik paskatintų bakterijų dauginimąsi. Taip pat didele verte nepasižymi ir šaldytos uogos, nes žemoje temperatūroje jos praranda dalį aktyviųjų medžiagų. Taigi, kramsnodami spanguoles profilaktiškai, arba gerdami nesaldintas sultis galite sumažinti susirgimo riziką.

Pagerinti savijautą susirgus šlapimo takų infekcija ar norint nuo jos apsisaugoti, gali padėti ir kiti natūralūs preparatai. Labai dažnai ši infekcija užklumpa nusilpus imunitetui. Kad to išvengtumėte, vartokite preparatus su ežiuole – vos keli lašai jos ekstrakto per dieną tikrai sustiprins organizmą. Sergant šlapimo takų infekcija labai svarbu, kad iš organizmo kuo greičiau pasišalintų bakterijos, taigi, rekomenduojama gerti kuo daugiau skysčių.

Šlapimo pūslės uždegimą galima gydyti ir žolelių arbatomis. Pavyzdžiui, beržų, bruknių arba petražolių lapų, kurios dezinfekuoja šlapimo takus. Tačiau tokios arbatos tik malšina uždegimo simptomus, o pačios ligos neišgydo. Tad, jei nusprendėte gerti žolelių arbatas, turėtumėte nepamiršti, kad tai tik papildoma priemonė ir antibiotikai bei spanguolės – būtini. Be to, šias arbatas draudžiama gerti nėščiosioms.

Taigi, pajutus bent vieną iš anksčiau paminėtų simptomų, reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją ir pradėti gydymą. Kitu atveju gali prasidėti infekcijos, kurias išgydyti bus daug sunkiau nei uždegimą.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Nijolė
2018-11-04 18:15
Tai pas koki daktarą reikia kreiptis?