Mitai ir tiesa apie vyrų nevaisingumą

@ Shutterstock

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, maždaug 15–18% porų negali susilaukti vaikų. Prognozuojama, kad ateityje statistika gali būti dar liūdnesnė, ir su šia problema susidurs jau kas trečia pora. Neretai įtarimai visų pirma krinta ant moters – neva ji negali pastoti ir kažkuria prasme yra nevisavertė, tačiau teiginys, kad nevaisingumas yra vien moterų bėda, tėra vienas iš daugelio paplitusių mitų. Štai dar keli iš jų.
 
Mitas: jei pora negali susilaukti vaikų, greičiausiai kaltas vyras
 
Anksčiau buvo manoma atvirkščiai, o pastaruoju metu kaltė vis dažniau verčiama ant vyrų. Įvairūs šaltiniai skelbia, kad porų nevaisingumą 40% lemia moterų, 40% – vyrų sveikatos sutrikimai, 10% – imunologinis nesuderinamumas, ir dar 10% visų atvejų priežastis lieka neaiški.
 
Mitas: nevaisingu gimstama
 
Reiktų pabrėžti, kad vyrų nevaisingumo priežastys skirstomos į dvi grupes – įgimtas ir įgytas.

Įgimtos priežastys:

 

  • nenusileidusios sėklidės;
  • šlaplės angos atsivėrimas ne varpos galvutėje, o jos viršuje ar apačioje;
  • endokrininių liaukų ir jų gaminamų hormonų pokyčiai;
  • varikocelė, arba kitaip – venų išsiplėtimas ant kapšelio (ši problema nustatoma 71,3% nevaisingų vyrų);
  • įvairūs sutrikimai, kai spermatozoidai nebręsta, yra menkaverčiai, jų labai mažai arba nėra visai.

 

Įgytos priežastys – kai nevaisingumą lemia ligos, traumos, operacijos, apsinuodijimai, vartojami vaistai, kenksmingos darbo sąlygos, žalingi įpročiai, stresas, mitybos ypatumai, aukšta aplinkos ar kūno temperatūra.
 
Mitas: vyro nevaisingumo priežastis – lytiniai santykiai su daugybe skirtingų partnerių
 
Iš dalies tai tiesa, tačiau kalti ne patys lytiniai santykiai, o lytiniu keliu plintančios ligos. Ir nesvarbu, ar tai banali gonorėja, ar grėsmingoji chlamidiozė – uždelsus su gydymu pasekmės bus tos pačios (dėl šlapimo ir lytinės sistemos organų uždegimų latakai, kuriais spermatozoidai iš sėklidžių patenka į spermą jos išsiliejimo metu, gali užakti).
 
Mitas: vyras nevaisingas, nes per daug geria
 
Niekam nėra paslaptis, kad 75 paras bręstantys spermatozoidai yra labai pažeidžiami – pakenkti jiems gali ir stresas, ir jonizuojančioji spinduliuotė, ir kai kurie vaistiniai preparatai ar net maiste esantys konservantai. Alkoholis – ne išimtis. Visgi teigti, kad vyras nevaisingas tik todėl, kad kartais išgeria taurelę kitą, negalima – kaip matote, veiksnių, darančių įtaką vyro vaisingumui, daug daugiau.
 
Mitas: dėl vyro nevaisingumo kalta sauna
 
Tai iš dalies tiesa. Pastebėta, kad dideli saunos mėgėjai iš tikrųjų dažniau susiduria su nevaisingumo problema. Kaltas banalus perkaitimas – juk spermatozoidams palankiausia temperatūra yra 2–2,5 laipsnio mažesnė už kūno temperatūrą. Laimei, pakitimai yra grįžtami.
 
Mitas: spermos kokybę galima pagerinti
 
Kartais pacientui reikalinga mikrochirurgo pagalba, kartais – kompleksiškas hormoninis ir fizioterapinis gydymas, suteikiantis vilčių susilaukti vaikų net tiems, kurių spermoje nėra nė vieno (!) spermatozoido.
 
Mitybos korekcija taip pat gali duoti teigiamų rezultatų. Pavyzdžiui, Indijos mokslininkų teigimu, likopenas, kurio gausu pomidoruose, vynuogėse ir arbūzuose, stimuliuoja reprodukcinę sistemą (tačiau reikia pastebėti, kad tiriamieji nevalgė šviežių vaisių ir daržovių – jiems buvo duodama koncentruotų likopeno papildų. Šiaip ar taip, rezultatai gana įtaigūs: po likopeno terapijos 20 vyrų padidėjo spermatozoidų kiekis, 75% tiriamųjų padidėjo spermatozoidų aktyvumas, 6% nevaisingų vyrų pavyko susilaukti vaikų).
 
Esant būtinybei spermatozoidus galima suaktyvinti, padėti jiems patekti į kiaušialąstę, tačiau nė viena priemonė ir nė vienas metodas negarantuoja šimtaprocentinio rezultato.
 
Mitas: vaisingumo ciklai egzistuoja tik moterims
 
Iš tikrųjų metų laikas ir paros metas gali turėti įtakos spermatozoidų kiekiui spermoje. Pastebėta, kad spermatozoidų kiekis didesnis žiemą ir mažesnis vasarą – tikriausiai dėl to, kad esant žemai temperatūrai suaktyvėja spermatozoidų gamyba. Be to, spermatozoidų kiekis būna didžiausias rytais. Vis dėlto mokslininkai vis dar vieningai nesutaria, ar metų ir dienos laikas turi įtakos pastojimo tikimybei.
 
Mitas: lubrikantai padeda greičiau pastoti
 
Lubrikantai mažina trintį, todėl patiriama daugiau malonumo, tačiau šios priemonės pastoti nepadeda. Lubrikantų vartojimas net gali paleisti jūsų pastangas susilaukti vaikų vėjais – slopinti spermatozoidų judrumą, veikti toksiškai. Tas pats pasakytina ir apie įvairius losjonus, netgi seiles.
 
Kai kurioms poroms gali būti rekomenduojamas papildomas drėkinimas, tačiau prieš imantis bet kokios saviveiklos, rekomenduojama kreiptis patarimo į gydytoją specialistą.
 
Beje: pora laikoma nevaisinga tada, jei be apsisaugojimo priemonių moteris nepastoja per 12 bendro ir aktyvaus lytinio gyvenimo mėnesių. Statistika tokia: jei abu partneriai sveiki, tikimybė, kad moteris pastos per pirmuosius 3 mėnesius, yra 30%. 60% sveikų porų šią naujieną išgirsta per ateinančius 7 mėnesius, ir dar 12% – po 11–12 mėnesių nuo bendro gyvenimo pradžios.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Kristina
2019-09-12 12:26
Reikia ne klausyti Ka sako zmones o daryti taip kaip liepe sirdele spresti abiem jokios prievartos negali buti kontraceptines priemones ir gi kenkia sveikatai gyvybei nes tenka salinti gimda
Kristina
2019-09-12 12:24
As pries kontraceptines priemones sterilizacija o po to nori bet negali susilaukti savo vaikelio as pries abortus negalima zudyti gyvybe savo vaika
Kristina
2019-09-12 12:22
Cia nuo dievo priklauso jeigu bus tai bus vaikutis jeigu ne tai ne reiskia taip kartais mes nezinom Kodel negali tureti vaikuti