Rėmuo ir skrandžio opos – tai problemos, kurios kamuoja daugelį iš mūsų. Informacijos apie jas daugybė, tad gali atrodyti, kad viskas jau žinoma, tačiau iš tiesų – tai tik ledkalnio viršūnė. Specialistai įsitikinę: geriau ne gerti vaistus nuo rėmens, o išsiaiškinti tikrąją šio negalavimo priežastį.
Išskiriami šie rizikos veiksniai:
- Paveldimumas. Jeigu vieno iš jūsų tėvų ligos istorijoje yra įrašas apie skrandžio opą, tikėtina, kad jis bus ir jūsiškėje. Esmė glūdi genetinėje informacijoje apie ląstelių, gaminančių druskos rūgštį, skaičių, todėl kai kurie žmonės paveldi polinkį į per didelį skrandžio rūgštingumą ir su juo susijusias problemas.
- Bakterijos. Ne taip seniai mokslininkai išskyrė bakteriją Helicobacter pylori – ji aptinkama opalige sergančių pacientų skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinėje (net 80 % visų atvejų). Vis dėlto iki šiol nesutariama, ar tikrai ši bakterija yra kalčiausia dėl opų atsiradimo, ar ji viso labo vaidina antraeilį vaidmenį. Tyrimai tęsiami.
- Vaistiniai preparatai. Opos priežastimi gali tapti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, hormoniniai preparatai (pastaruosius dažniausiai vartoja moterys).
- Bioritmų išsiderinimas. Sergantiems skrandžio ligomis pacientams sunkiausia būna pavasarį ir rudenį. Užtenka nedidelio „stumtelėjimo“ (infekcijos, streso, pervargimo), ir problemos prasideda. Gydytojų teigimu, dėl išsiderinusių bioritmų sutrinka hormono melatonino gamyba, o šis yra atsakingas už mūsų gyvybinį ritmą ir mūsų prisitaikymą prie šviesos. Jeigu žmogus nusilpsta, vienaip ar kitaip nukenčia visos jo organizmo sistemos, tačiau pirmiausia – pati silpniausia grandis. Dėl šios priežastis skrandžio ligomis sergantiems žmonėms nerekomenduojama dirbti vakarais ir naktinėje pamainoje.
- Lytis. Didžioji dauguma sergančiųjų skrandžio opalige – stipriosios lyties atstovai. Dailiosios lyties atstovėms išlikti sveikoms padeda moteriškieji lytiniai hormonai estrogenai – jie gerina audinių „mitybą“ ir aprūpinimą krauju (dėl šios priežasties „stebuklingai“ pasveikstama nuo opos nėštumo metu).
- Netaisyklinga mityba. Produktai, labiausiai dirginantys skrandžio gleivinę: didelės koncentracijos mėsos, žuvies ir grybų sultiniai, rūkyti gaminiai ir konservai, citrusiniai vaisiai, juoda duona, kepiniai, gazuoti vaisvandeniai, kava, stipri arbata.
- Stresas. Psichologų teigimu, stresas ir tam tikros asmeninės žmogaus charakterio savybės gali tapti opos priežastimi. Paprastai opalige serga neramūs, dirglūs ir nepatiklūs žmonės.
2013-06-29 16:29