Prostatitas – tai prostatos liaukų uždegimas, kurio pagrindinė priežastis – infekcija. Uždegiminis procesas gali praeiti be jokių infekcijos požymių ir tik 5-10% prostatitą sukelia bakterinės infekcijos.
Ši liga gali užklupti bet kurio amžiaus vyrą. 50 metų amžiaus vyrų tarpe, lėtinis prostatitas tampa pagrindine apsilankymo pas urologą priežastimi. Jaunų ir vidutinio amžiaus vyrų tarpe situacija ne ką geresnė: anot Nacionalinio Sveikatos Instituto, net 25% besikreipiančių tokio amžiaus vyrų kenčia būtent nuo prostatito. Kai kuriais atvejais, lėtinis prostatitas pasireiškia po ūminio prostatito priepuolio. Liga taip pat gali būti susijusi ir su kitomis šlapimo takų infekcijomis.
Pagrindinis lėtinio infekcinio prostatito simptomas įprastai yra pasikartojančios šlapimo pūslės infekcijos. Lėtiniu jis laikomas tuomet, kai trunka ilgiau nei 3 mėnesius.
Prostatito rūšys:
- Ūminis bakterinis prostatitas – rečiausiai pasitaikanti prostatito forma, lydima sunkių simptomų. Pacientams, sergantiems ūminiu bakteriniu prostatitu, prasideda ūminė šlapimo takų infekcija, kurios metu padidėja noras šlapintis naktimis ir juntami skausmai dubens bei lytinių organų srityje. Liga dažnai lydima karščiavimo, drebulio, pykinimo, vėmimo, deginamojo pojūčio šlapinantis. Ūminis bakterinis prostatitas turėtų būti gydomas nedelsiant, nes infekcija gali išplisti į šlapimo pūslę, sukelti prostatos abscesą arba, kraštutiniais atvejais, visiškai užblokuoti šlapimo pratekėjimą. Bakterinis prostatitas įprastai gydomas ligoninėje, intraveniniais antibiotikais ir analgetikais.
- Lėtinis bakterinis prostatitas. Ši liga – tai pasikartojančių šlapimo takų infekcijų rezultatas. Manoma, kad kai kuriems vyrams liga be jokių aiškių simptomų vystosi kelerius metus. Simptomai panašūs į ūminio bakterinio prostatito, tik ne tokie intensyvūs. Nustatyti lėtinį bakterinį prostatitą nėra lengva, o jo gydymas antibiotikais ir nuskausminamaisiais trunka nuo 4 iki 12 savaičių.
- Lėtinis ne bakterinis prostatitas – labiausiai paplitusi forma, pasitaikanti 90% atvejų. Ligos metu bent tris mėnesius juntamas maudimas pilvo ir genitalijų srityje. Pacientų šlapime bakterijų nerandama, tačiau gali būti pastebimi kiti požymiai. Dažnai tokią būklę galima supainioti su lėtiniu šlapimo pūslės uždegimu (intersticiniu cistitu).
Kas sukelia prostatitą?
Kaip tiksliai užkrečiama prostata, kol kas nėra žinoma. Bakterijos, kurios sukelia prostatitą, gali patekti į prostatos liauką per šlapimtakio kanalus. Dažniausiai prostatos uždegimą sukelia Proteus, Enterobacter, Eschericia coli , Pseudomonas bakterijos ir grybeliai. Kadaise buvo manoma, jog prostatitas – lytiniu keliu plintanti liga, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad lytiniu būdu ši liga plinta labai retais atvejais. Prostatito riziką gali padidinti kai kurios medicininės procedūros:
- Jei šlapimo nutekinimui buvo naudojamas kateteris;
- Jei buvo analinė sueitis;
- Jei yra problemų su šlapimo sistema;
- Jei yra buvusi šlapimo pūslės infekcija;
- Jei padidėjusi prostata.
Kita priežastimi gali tapti autoimuninė liga (nenormali organizmo reakcija į prostatos liaukos audinius).
Prostatito simptomai
Gali būti, kad prostatitu sergantis žmogus nepajus jokių ligos požymių, tačiau taip pat gali atsirasti netikėti, itin stiprūs simptomai:
- Dažnas šlapinimasis;
- Skausmas arba deginimas šlapinantis;
- Šaltkrėtis ir karščiavimas;
- Periodiniai pilvo skausmai;
- Skausmai išangėje, kirkšnyse ar nugaroje;
- Kraujas šlapime;
- Skausmas ejakuliacijos metu.
Kai kuriais atvejais bakterijos gali patekti į sėklinį lataką, sukeldamos skausmą lytinių organų ir sėklidėse.
Prostatito gydymas
- Vartojami prieš uždegiminiai vaistai ir šiltos vonios. Tai vienas iš konservatyviausių lėtinio prostatito gydymo metodų.
- Vartojami antibiotikai, tačiau tik infekcinio prostatito gydymui. Ūminio prostatito metu pacientui skiriamas 2 savaičių antibiotikų kursas. Lėtinio prostatito metu antibiotikų kursas skiriamas nuo 4 iki 12 savaičių.
- Sunkiais lėtinio prostatito atvejais, arba užsikimšus šlapimtakiams, gali būti atliekama operacija.
- Kai kuriems pacientams padeda speciali dieta: aštraus maisto, kofeino ir rūgščių gėrimų atsisakymas.
- Ne bakterinio prostatito metu gali būti taikoma masažo terapija.
- Kiti metodai, naudojant šlapimo pratekėjimą gerinančius ir šlapimo pūslę atpalaiduojančius vaistus.