Kai kuriems vyrams nereikia nė priminti, kaip svarbu tinkamai prižiūrėti savo kūną. Jaunesnės kartos ir šiaip galbūt „progresyvesni“, savo vyriškumu neabejojantys arba tiesiog ne tokie tingūs stipriosios lyties atstovai net perėmė geriausius dailiosios lyties įgūdžius: žino, kaip naudoti veido šveitiklį ir drėkinti odą. Betgi didžioji dalis mūsų, prisipažinkime bent patys sau, tebegyvename viduramžiais – iki visiško suvokimo apie higienos taisykles šiuolaikiniam vyrui mums dar labai toli.
Į kurias kūno dalis vyrui būtina sutelkti daugiausia dėmesio, o kurių gal ir nereikėtų taip dažnai „skalbti“? Štai konkretūs higienos ekspertų patarimai, ką daryti kitaip, nei galbūt esate pratę.
Oda
Vidutinį žmogų dengia truputėlis daugiau kaip 1,8 kvadratinio metro odos – mokykloje jums nemelavo, kai sakė, kad oda yra didžiausias žmogaus kūno organas. Ir pagrindinė apsauga nuo infekcijų. Todėl taip svarbu, kad oda visada būtų švari. Antraip bakterijos, grybeliai ir kitokia bjaurastis apsigyvena jos paviršiuje, ir kai per nedidelius įbrėžimus ar įdrėskimus prasiskverbia į kraują, prasideda rimtos problemos. Gerai, jei viskas baigiasi niežuliu ar skausmu, bet, turėkite omenyje, bakterinės infekcijos gali būti ir mirtinos – laimė, taip nutinka labai retai.
Jeigu turite antsvorio, odos klostėse gali įsimesti mielių infekcijos. Nuo jų sutrūkinėjusi oda tampa pažeidžiama visokioms ligoms.
Gabalėlis muilo ir vanduo paprastai užtikrina visavertę apsaugą nuo tokių baisybių. Tačiau nieko blogo nenutiks, jeigu parduotuvėje ilgiau pasisukiosite kempinių, dušo želės ir kūno šveitiklių skyriuje. Galime lažintis, nebūsite ten vienintelis stipriosios lyties atstovas.
Pėdos
Visus vyrus sąlygiškai galima padalyti į dvi grupes: tuos, kurie ne tik lietuviškame pajūryje, bet ir privačioje pirtelėje avi paplūdimio šlepetes, ir tuos, kurie įsitikinę, jog vaikščioti basomis sveikiau – bet kur ir visada.
Tuo metu specialistai skaičiuoja, kad grybeline pėdų infekcija (vadinamąja atleto pėda) kasmet užsikrečia tūkstančiai žmonių, ir vyrų tarp šių nelaimėlių būna dvigubai daugiau, nei moterų. Kodėl? Pagal vieną iš versijų, dėl to, jog mes dažniau avime sunkesnę, oro nepraleidžiančią avalynę, o niežulį sukeliantis grybelis kaip tik ir tarpsta tamsiose šiltose vietose.
Negydoma atleto pėda gali sukelti daugybę nemalonumų ir ilgainiui sveikatos problemų: atsiranda skausmingos pūslės, grybelis išplinta į nagus, tie pakeičia spalvą ar net iš viso pradeda trupėti. Dar blogiau: per lytėjimą grybelis gali išplisti ir į kitas kūno vietas, įskaitant kirkšnis, o tuomet jau būna visai nelinksma...
Taigi nepamirškite keisti kojinių. Pirkite batus, kuriuose pėdos galės „kvėpuoti“, bei stenkitės, kad jos visada būtų sausos. Ir nepamirškite viešosiose maudynių vietose avėti šlepečių.
Plaštakos
Didžioji dauguma stipriosios lyties atstovų žino geležinę taisyklę: „pasinaudojai tualetu – nusiplauk rankas“. Bet kiek jos iš tikrųjų laikomasi?
Amerikos mikrobiologų draugijos specialistai kasmet atlieka šventą misiją – visos šalies mastu tiria, kiek viešuosiuose tualetuose (įskaitant ir tokias vietas, kaip, pavyzdžiui, muziejai) apsilankančių žmonių prieš išeidami nusiplauna rankas. Pernykštis rezultatas buvo 77 procentai vyrų ir 93 procentai moterų.
Jei kas nors analogišką tyrimą atliktų pas mus, skaičiai veikiausiai irgi maloniai nenustebintų.
Ta pati bėda, sprendžiant iš apklausų, yra ir su vyrais, keičiančiais savo vaikams sauskelnes. Pamirštame mes nusiplauti rankas ir prieš liesdamiesi prie maisto. O juk dauguma kvėpavimo takų bei virškinimo trakto ligų persiduoda per nešvarias rankas, kai liečiamės prie akių, nosies, burnos. Jau nekalbant apie tai, kiek ligas sukeliančių bakterijų murkso nešvariose panagėse. Tad rankų plovimas – vos 20 sekundžių arba daugiau vandeniu su muilu, – anot specialistų, turėtų būti įprotis, kurį praktikuotume nė nesusimąstydami. Nes tai paprasčiausias būdas išsaugoti sveikatą.
Pažastys
Prakaitas, niežulys ir dar iš kojų verčiantis kvapelis ne tik gali paversti vyrą atstumtuoju bet kokioje draugijoje. Taip jūs dar ir gadinate savo drabužius, mat geltonos dėmės po marškinių rankovėmis ne visada ir išsiskalbia.
Mūsų kūnas turi nuo 2 iki 4 milijonų prakaito liaukų. Esančios pažastyse išskiria aliejingą skystį su proteinais ir riebalais. Pats prakaitas kvapo neturi, bet po sąlyčio su odos paviršiuje įkurtuves atšventusiomis bakterijomis jis gali pradėti dvokti tiesiogine šio žodžio prasme.
Gera žinia tai, jog šios bėdos galima atsikratyti muilu, vandeniu ir kasdien maudantis po dušu.
Yra keli procentai gyventojų, kenčiančių nuo pernelyg gausaus prakaitavimo – ši būklė vadinama hiperhidroze. Tuomet gelbsti antiperspirantai, kurių kartais prireikia ir stipresnių, receptinių. Tačiau naudodamiesi dezodorantais-antiperspirantais turėkite omenyje, kad dėl kai kurių iš jų atsiranda dar didesnės dėmės ant drabužių.
Burna, dantys, dantenos
Pasirūpinkite nepraleisti kasdienio dantų valymo nė karto. Nes nemalonus kvapas iš burnos – ne blogiausia, kas gali nutikti.
Kai dantų valymas šepetėliu ir siūlu būna nereguliarus, bakterijų kolonijos gali padengti visą jūsų burną. Bakterijos išskiria rūgštį, o toji ardo dantų emalį ir sukelia ėduonį. Tada ateina eilė kietoms dantų apnašoms, dirginančioms dantenas ir sukeliančioms uždegimą gingivitą. Tai ankstyviausia periodonto (apydančio audinių) ligų stadija, ir toliau būna tik blogiau. Moksliniai tyrimai parodė, jog periodonto ligomis sergantys vyrai yra labiau linkę susirgti inkstų, kasos ir kraujo vėžiu. Taip pat jie triskart dažniau nei kiti susiduria su erekcijos disfunkcija.
Ankstesni tyrimai yra nustatę ir potencialų ryšį tarp dantenų ir širdies ligų, diabeto, reumatoidinio artrito. Bet, kalbant apie dantų priežiūrą, mums iki moterų sąmoningumo vis tiek dar toli: kai kurių šaltinių duomenimis, jos pas odontologą tikrinasi maždaug dukart dažniau, nei vyrai.
Ausys
Ar nusimaudę po dušu išsivalote ausis vatos pagaliukais? Jei taip, galbūt metas juos mesti lauk. Gydytojai įspėja, kad taip galima ne tik pažeisti ausų būgnelius, bet ir nustumti sierą dar giliau į ausies kanalą. Elgiantis neatsargiai, pasekmių gali būti visokių, pradedant laikinu klausos praradimu ir baigiant svaiguliu ar skausmu.
Gamta viską sutvarkė taip, kad mes, judindami žandikaulius, kai kramtome, turėtume išstumti ausų sierą lauk. Tačiau kai kuriems žmonėms jos prisigamina daugiau nei kitiems – tą lemia genai.
Ir tarp jų tie, kurie valosi ausis vatos pagaliukais, nešioja klausos aparatus ar įleidžiamas ausines, dažniau susiduria su tokia bėda, kaip užsikimšusios ausys.
Amerikiečiai otolaringologai jau daug metų vietoj visokių krapštukų ausims valyti rekomenduoja paprastą vandenį arba kokius nors aliejingus tirpalus.
Skalpas ir plaukai
Kaip dažnai reikėtų naudoti šampūną? Statistikos, kiek mūsų giminės atstovų tą daro kiekvieną dieną, nėra, tačiau skaičius turėtų būti nemažas. Tai neišvengiama būtinybė, kai tenka kasdien susipurvinti darbe, kai plaukai greitai riebaluojasi ar yra pleiskanų. Tačiau dauguma gydytojų dermatologų bei stilistų yra prieš kasdienį plaukų plovimą. Tokiu būdu, sako jie, iš plaukų išplaunami visi natūralūs aliejai ir riebalai, taigi jie labai greitai išsausėja, ima lūžinėti. Specialistų manymų, trijų kartų per savaitę turėtų visiškai pakakti.
Kitas klausimas – kokį šampūną geriau naudoti, – net nėra esminis. Iš ryto nėrėte po dušu ir neiškart pastebėjote, jog jūsų šampūnas pasibaigęs, o ant lentynėlės rikiuojasi tik žmonos šampūno buteliukai? Naudokitės jais į sveikatą! Iš tikrųjų jokio skirtumo tarp vyriškų ir moteriškų šampūnų nėra, nebent užrašai ant buteliuko, paties buteliuko dizainas ir dar kvapas.
Nugara
Turbūt apie ją galvojate rečiausiai. Nugarą sunku pamatyti net veidrodyje, ją sudėtinga pasiekti prausiantis duše... Bet būtina. Nes spuogai gali subjauroti nugarą taip pat, kaip ir veidą.
Liaukos, atsakingos už mūsų odos ir plaukų drėkinimą, esant negyvų ląstelių ir riebalų pertekliui, užsikemša. Tai savo ruožtu tampa labai patrauklia terpe bakterijoms, sukeliančioms uždegimą, ir štai – tiksliau, fe, spuoguota nugara. Vaizdelis, kurio net geriausiai ištreniruoti raumenys nekompensuos.
Nugarą galima gydyti veidui skirtais vaistais nuo spuogų, kiekvieną rytą plauti prausikliu su salicilo rūgštimi. Arba pagaliau įsigyti plaušinę ilgu kotu, kad galėtumėte lengvai nusišveisti nugarą.
Veidas
Kiekvieną dieną mūsų oda atsikrato milijonų negyvų ląstelių. Prausdamiesi veidą, neleidžiame joms kauptis, taip pat pašaliname riebalų perteklių ir kitokius nešvarumus, galinčius užkimšti poras.
Vyrų veido oda storesnė, nei moterų, tad tikimybė, kad ji jautriai sureaguos į prausikliuose esančias valančias ir drėkinančias medžiagas, mažesnė. Bet vis tiek nepatingėkite įsigyti priemonę, atitinkančią jūsų odos tipą, ar toji būti riebi, ar sausa, ar mišri. Tai padės nuraminti po skutimosi sudirgusią odą – arba puoselėti barzdą.
Asmeninės vertybės
Labiausiai vyrų vertinama kūno dalis neretai kelia jiems ir daugiausia higienos klausimų: kaip dažnai, kuo plauti, kaip dažnai yra per dažnai – ir taip toliau.
Gydytojai rekomenduoja vyrams intymias vietas plauti reguliariai šiltu vandeniu. Ir labai kruopščiai, kad nebūtų blogo kvapo, nes tai jau reikš, kad pradėjo daugintis bakterijos. Jos – tikras blogis, lemiantis paraudimą, tinimą ir galiausiai galintis sukelti balanitą.
Kita vertus, nuo pernelyg uolaus prausimo audiniai taip pat gali patinti.
Medikai taip pat pataria nebarstyti tiesiogiai lyties organų jokiomis pudromis, nenaudoti dezodorantų, nes tuomet sudirgimas beveik garantuotas.
Ir atminkite vieną itin svarbų dalyką: intymi higiena svarbi ne tik dėl švaros. Tai dar ir puiki proga pasitikrinti dėl sėklidžių vėžio (užčiuopėte bent ką nors įtartino – iškart pas gydytoją!).
Sinusai ir nosis
Ten gali gyventi įvairiausi infekcijas sukeliantys virusai ir bakterijos, įskaitant net auksinį stafilokoką. Tačiau ir be šios yra problemų, kurių gali sukelti nešvarūs sinusai.
Jeigu jie apimti uždegimo, vadinasi, išskiria daugiau gleivių. Tos, tekėdamos į gerklę, gali paskatinti bjauriai dvokiančių bakterijų dauginimąsi, taigi ir blogą kvapą iš burnos.
Galiausiai užsikimšę sinusai gali būti kaip tik ta priežastis, dėl kurios naktimis burzgiate it benzininis pjūklas.
Sinusus galima išsivalyti gleives skystinančiais vaistais, tačiau dažnai pakanka vien karšto dušo, pagargaliuoti stipresnio poveikio burnos skalavimo skysčiu. O kai kurie vyrai išvis praktikuoja kasvakarinį nosies ertmės skalavimą vandeniu, pašalinančiu viską, kas nereikalinga.
Viskas, ką vyrams reikia žinoti apie asmens higieną
» Rašyti komentarą