Garsiai prabilti apie šlapimo nelaikymą išdrįsta ne kiekviena moteris, ką jau kalbėti apie vyrus, kurie pagal savo prigimtį turi būti stiprūs, lytiškai pajėgūs, mokėti tramdyti emocijas.
Kitaip sakant, sirgti, verkti – ne vyrams, nes tai tarsi silpnybė. Veikiausiai todėl nemažai vyrų drovisi kalbėti apie ligas, ypač tokias kaip šlapimo nelaikymas. Jie tyliai kenčia, vengia viešumos, išranda savo „gydymo“ būdus. Daugelis jų nė nežino, kad pasveikti arba pagerinti gyvenimo kokybę tikrai įmanoma.
Statistika – ne sausi skaičiai, o gyvi žmonės
Manoma, kad Lietuvoje apie 300 tūkst. žmonių patiria nevalingo pasišlapinimo (šlapimo nelaikymo) epizodų. Kone du-tris kartus dažniau ši problema vargina moteris. Tačiau statistika – nėra vien sausi skaičiai, nes už jų slepiasi asmeniški ir skaudūs žmonių likimai, kuriems šis negalavimas smarkiai apkartina gyvenimą. Kiekvienam šlapimo nelaikymo epizodų patiriančiam vyrui, jo bėda ir jo problemos atrodo baisiausios, sunkiai pakeliamos, dažnai asmeninės, o ne medicininės, todėl ir į medikus kreiptis jie vengia.
Kas didina riziką patirti šlapimo nelaikymą?
Šlapimo nelaikymas – neišvengiamas senėjimo atributas? „Tikrai ne, - sako prof. urologas Balys Dainys. - Be abejo, šis negalavimas susijęs su amžiumi, kartais (5 proc.) jis gali pasireikšti po prostatos vėžio operacijų, kurios dažnesnės tarp vyresnių vyrų. Tačiau ši bėda gali varginti ir 40-mečius ar jaunesnius“. Anot profesoriaus, šlapimo nelaikymo riziką didina daug veiksnių: tam tikros ligos, kurios nebūtinai turi būti susijusios su šlapinimosi sistema, raumenų sistemos būklė, žalingi įpročiai (rūkymas, narkotikai, alkoholis), kt.
Šlapimo nelaikymo priežastys tarp jaunesnių ir vyresnių vyrų dažnai būna skirtingos. Vyresni vyrai dažniau serga gerybiniu prostatos išvešėjimu, prostatos vėžiu, Alzheimerio liga ir tai gali sukelti šlapimo nelaikymą. Jaunesni, iki 40-ies metų, vyrai šlapimo nelaikymo epizodų dažniau patiria dėl prostatos uždegimo (prostatito), šlapimo pūslės uždegimų, šlapimo takų infekcijos, lytiškai plintančių ligų. Bet kokio amžiaus vyrus šis negalavimas gali varginti, jeigu jie serga išsėtine skleroze, Parkinsono liga ar kitomis nervų ligomis, cukriniu diabetu, šlapimo pūslės akmenlige, kt. Riziką vystytis šlapimo nelaikymui taip pat didina nutukimas, vidurių užkietėjimas, kai kurie vaistai.
Ar naktinis šlapimo nelaikymas vaikystėje ir paauglystėje turi įtakos šiai ligai vystytis subrendus? – paklausėme profesoriaus. „Galbūt buvęs naktinis šlapimo nelaikymas ir gali turėti šiek tiek įtakos, tačiau statistiškai tai neįrodyta. Paprastai naktinis berniukų šlapimo nelaikymas išaugamas subrendus. Tiesa, kartais tai gali užsitęsti, turėjau pacientą, kurį naktinis šlapinimasis kankino ir sulaukus 22-iejų“, - atsako pašnekovas.
Silpni raumenis gali lemti šlapimo nelaikymą?
Šlapimo nelaikymas gali išsivystyti ir dėl susilpnėjusių raumenų. „Pvz., senatvėje susilpnėjęs šlaplės rauko raumuo nesugeba sandariai užspausti šlapimo pūslę ir užtikrinti, kad šlapimas nevalingai neištekėtų. Vaizdžiai kalbant šį rauką galima palyginti su čiaupu, kuris, blogai užsuktas, laša. Tad sergant įvairiomis ligomis (pvz., miastenija – nervų-raumenų liga, kuri pasireiškia raumenų silpnumu) ar dėl sumažėjusio testosterono, kuris reikalingas raumenų stiprumui palaikyti, kiekio, gali pasireikšti šlapimo nelaikymas“, - teigia profesorius.
Kodėl vyrų šlapimo nelaikymas yra ir socialinė problema?
Profesoriaus teigimu, šlapimo nelaikymo varginami vyrai labai kenčia, ši būklė smarkiai blogina jų gyvenimo kokybę. Vyrai vengia dėvėti šviesius drabužius, nejaukiai, nepatogiai jaučiasi tarp žmonių, išgyvena dėl kvapo, nuolat bijo, kad šlapimas pratekės ir jų gėdą pamatys aplinkiniai. Itin šios problemos aktualios jauniems, dirbantiems vyrams. Tokie vyrai net per karščius dėvi juodas kelnes, vengia bendravimo. Darbo susirinkimų ar posėdžių metu renkasi vietą arčiau durų, kad bet kokiu metu galėtų nevaržomai išbėgti. Atėję į naują įstaigą, visuomet pirmiausiai susiranda tualetą, stengiasi būti kuo arčiau jo. Psichologinių problemų vyrams kelia ir dažnas lakstymas į tualetą: juk tai pastebi kolegos, kai kurie pasišaipo.
Psichologiškai šlapimo nelaikymas yra sunkiai pakeliama būklė. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad šlapimo nelaikymas yra ne tik medicininė ir higieninė, bet ir socialinė problema.
Šlapimo nelaikymo tipai
Šlapimo nelaikymas vyrams, kaip ir moterims, skirstomas į dirgliąją šlapimo pūslę, krūvio arba įtampos šlapimo nelaikymą ir mišrų šlapimo nelaikymo tipus. Dirgliosios šlapimo pūslės požymiai - staigus, nenumaldomas noras šlapintis, kurio nepavyksta sulaikyti. „Jauniems vyrams dirglioji šlapimo pūslė gali pasireikšti dėl prostatito, kuriuo neretai susergama atostogų metu, kai vyrai maudosi šaltoje jūroje, po maudynių nepersirengia ir taip „pasigauna“ prostatos uždegimą, kuris be kitų simptomų pasireiškia ir šlapimo pratekėjimu. Anatomiškai prostata yra po šlapimo pūsle, ji tarsi sudaro jos dugną, todėl kai vystosi prostatos uždegimas, tai negali neatsiliepti artimiausiai „kaimynei“, - pažymi prof. B.Dainys.
Krūvio šlapimo nelaikymas pasireiškia, kai šlaplės raukas neatlaiko slėgio, esančio šlapimo pūslės viduje, ir šlapimas išteka. Taip gali atsitikti kosint, čiaudint, juokiantis, keliant, bėgant, kt. Vyrams tokia būklė gali pasireikšti po prostatos, dubens srities organų operacijų, sergant cukriniu diabetu, įvairiomis kitomis jau minėtomis nervų ligomis.
Mišrus tipas - kai vargina ir dirgliosios, ir įtampos šlapimo nelaikymas.
Pašalinsi priežastį – dings liga
Prof. B.Dainys kviečia vyrus nebijoti urologų ir ateiti į šį kabinetą su savo problemomis. Šiandieninė medicina siūlo įvairių vaistų šlapimo nelaikymui gydyti: pradedant žoliniais preparatais, medikamentais, leidžiančiais sukaupti daugiau šlapimo, stiprinančiais šlaplės rauką ir kt., ir baigiant operaciniu gydymu.
Iš nemedikamentinių gydymo būdų profesorius rekomenduoja Kėgelio gydomąją fizinę kultūrą. Dar 1940 m. Arnoldas Kėgelis pasiūlė pratimus, kurie stiprina dubens dugno raumenis ir taip padeda sumažinti ar išvengti šlapimo nutekėjimo. „Paprasčiausias pratimas - šlapinimosi metu bandyti sulaikyti srovę. Kartojant tokį pratimą, stiprinami raumenis. Kėgelio pratimai tinka esant įvairaus tipo šlapimo nelaikymui“, - sako urologas.
Dažnai šlapimo nelaikymą patiriantys vyrai riboja skysčių vartojimą. Tačiau, anot profesoriaus, tai nėra išeitis ir nesprendžia problemos iš esmės. „Epizodiškai, pvz., prieš svarbų susirinkimą galbūt ir galima apriboti skysčių vartojimą, tačiau nuolat tai daryti griežtai draudžiama. Juk apie 70 proc. žmogaus sudaro skysčiai, jų turime gauti pakankamai, kitaip kentėsime dėl dehidratacijos“, - pabrėžia urologas.
Labai svarbu – higienos priemonės
Yra specialiai vyrams sukurtų gaminių, pavyzdžiui, sauskelnės ar vyriški įklotai „TENA Men“.
Šios higienos priemonės gali jiems padėti, kol jie pasveiks, arba pagerinti gyvenimo kokybę, jeigu ligos išgydyti nepavyks. Vyrai turėtų žinoti, kad naudojant tinkamai parinktas sauskelnes ar įklotus, jie galės ne tik dirbti, bet ir keliauti, ir būti užtikrinti, kad niekas iš aplinkinių nepastebės jų problemos. Specialiai vyrams sukurti gerai skystį sugeriantys produktai apsaugo ne tik nuo šlapimo pratekėjimo, bet ir nemalonaus kvapo, nėra pastebimi po drabužiais. TENA sukūrusi įvairių sugėrimų ir dydžių įklotus vyrams. Visi produktai turi kvapo neutralizavimo sistemą. Išgaubta forma atitinka vyro anatomiją. Yra sukurtos ir vyriškus apatinius primenančios vienkartinės kelnaitės. Todėl svarbu raginti vyrus neužsiskleisti savyje, o problemos – šlapimo nelaikymo – sprendimą patikėti specialistams, t.y. gydytojams.
Daugiau informacijos http://www.TENA.lt/, arba teiraukitės vaistinėje.
Ar iš tiesų vyrų šlapimo nelaikymo problema didėja su amžiumi?
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2015-06-11 03:39