Dauguma homoseksualių vyrų yra patenkinti savo žiniomis apie ŽIV/AIDS

Europos vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, internetinėje apklausoje dalyvavę 595 Lietuvos vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, pademonstravo geras žinias apie ŽIV/AIDS, tačiau beveik pusė jų nėra pasiskiepiję nuo virusinio hepatito B, kuris plinta lytinių santykių metu.

Dauguma (83 %) tyrimo respondentų Lietuvoje teisingai atsakė į penkis su ŽIV/AIDS susijusius klausimus. Tačiau šis rodiklis žemesnis nei tyrime dalyvavusių Europos šalių vidurkis (93,1 %).

Beveik 70 % respondentų teigė, kad yra patenkinti savo turimomis žiniomis apie ŽIV/AIDS ir lytiškai plintančias infekcijas, 8,9 % – nepatenkinti, likusieji – neturi tvirtos nuomonės.

2 % (12 respondentų) nurodė, kad jų ŽIV tyrimo rezultatas yra teigiamas.

Prezervatyvus, galinčius apsaugoti nuo lytiškai plintančių infekcijų, su nenuolatiniais lytiniais partneriais dažnai ar visada naudoja 67 % respondentų. Likusieji juos naudoja kartais, retai ar nesinaudoja iš viso. 49,7 % respondentų nurodė, kad neturi vieno pastovaus lytinio partnerio ir yra vieniši. 36,3 % nurodė, kad turi vieną pastovų lytinį partnerį. Daugiau nei 10 lytinių partnerių per pastaruosius 12 mėnesių nurodė turėję apie 10 % respondentų. Pastarojo rodiklio vidurkis Europoje dvigubai aukštesnis – 20 %.

Paklausus respondentų, ar jie patenkinti savo seksualiniu gyvenimu, 50 % vyrų atsakė teigiamai ir tiek pat – neigiamai. Tai panašūs rodikliai kaip ir kitose Europos šalyse. Savo seksualiniu gyvenimu patenkinti – šalių vidurkis – 55,6 % vyrų.

Tyrimo duomenimis, dideli skirtumai tarp šalių stebimi klausimuose apie atvirumą dėl savo seksualinės orientacijos. Lietuva patenka į tą šalių grupę, kur mažiausias procentas vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, yra atviri dėl savo seksualinės orientacijos (su respondentu artimai bendraujantys žmonės – šeimos nariai, draugai, bendradarbiai – žino apie netradicinę seksualinę orientaciją).

Visų tyrime dalyvavusių šalių respondentų šio rodiklio vidurkis – 39,7 % Lietuvoje – 22,7 %. Šis rodiklis žemesnis nei Lietuvoje yra tik Vengrijoje, Moldavijoje, Serbijoje ir Turkijoje. Aukščiausias rodiklis – Jungtinėje Karalystėje (66,9 %), Švedijoje (69,2 %), Norvegijoje (72,7 %).


Tyrimo duomenimis, 37,8 % (225) respondentų Lietuvoje nurodė, kad pirmuosius lytinius santykius su vyru turėjo būdami jaunesni nei 18 metų.

Europinio tyrimo koordinatorius Lietuvoje – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras – dėkoja Lietuvos gėjų lygai, padėjusiai išplatinti apklausos anketas internetu tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais.

Tokio masto tyrimas Lietuvoje atliktas pirmą kartą. Iš viso respondentai atsakė per 200 klausimų, susijusių su sveikata, seksualiniu gyvenimu, ligų profilaktika, infekcinėmis ligomis ir pan.

Internetiniame tyrime dalyvavo apie 180 tūkst. vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais, iš 38 Europos šalių.

Daugiau tyrimo rezultatų bus paskelbta artimiausiu metu.

Kontaktinis (-iai) asmuo (-enys):
Daugiau informacijos:
Beata Bukotaitė
8 614 71720, [email protected]
Švietimo ir komunikacijos skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

» Rašyti komentarą