Krūties vėžiu serga ir vyrai

Krūties vėžys – labiausiai tarp moterų paplitusi onkologinė liga. Beje, reikėtų pastebėti, kad nors skirstymas į moteriškas ir vyriškas ligas yra gana sąlyginis, moteris net ir teoriškai negali susirgti, pavyzdžiui, prostatos vėžiu. O štai krūties vėžiu vyrai gali, tik tai žinoma dar toli gražu ne visiems...

Nežinojo šio dalyko ir 41 metų amžiaus britas Markas Doelis. Iš pradžių vyras nekreipė didelio dėmesio į kraujo dėmes ant marškinėlių. Jis manė, kad taip nutiko dėl rūbų trinties į spenelius badmintono žaidimo metu.

Neteisingą diagnozę patvirtino ir Marko gydytojas, išrašęs pacientui tepalo nuo odos ligų. Išėjo taip, kad vyras keletą mėnesių nesėkmingai gydėsi, ir tai darė tol, kol spenelis pradėjo kraujuoti jau gana intensyviai. Po to vyras dar kartą nuėjo pas gydytoją, kuris nusiuntė išsitirti ultragarsu. Tačiau tyrimas neparodė jokios patologijos. Tik spenelio biopsija padėjo išsiaiškinti, kur slypi problemos esmė.

Laimei, liga buvo nustatyta dar ankstyvoje stadijoje, ir nespėjo išplisti. Kaip teigia gydytojai, tokiu atveju visiška paciento pasveikimo tikimybė yra gana didelė. Pašalinus spenelį ir dalį po juo esančio audinio, taip pat po chemoterapijos procedūrų, šiandien Markas Doelis yra visiškai sveikas.

Štai kokius simptomus galima išskirti vyrų krūties vėžio atveju:

 

  • Atsiranda skausmingas sukietėjimas po speneliu;
  • Pakinta spenelio išorė (jis tarytum įdumba į krūtinę);
  • Atsiranda kraujingų išskyrų iš spenelio;
  • Aplink spenelį yra žaizdų;
  • Pažastų srityje atsiranda guzų.


Kaip gali vyrai sirgti krūties vėžiu, jeigu jie jos neturi?

Nežiūrint į tai, kad vyrai tokios krūtinės kaip moterys neturi, jie turi šiek tiek krūtinės audinio. Praktiškai suaugusio vyro „krūtinė“ panaši į moters dar prieš jos lytinę brandą ir yra sudaryta iš kelių latakėlių, kuriuos supa krūtinės ir kiti audiniai. Moterims šis audinys auga ir vystosi priklausomai nuo hormoninių pokyčių.

Būtent dėl to krūtinės audinio vyrai ir gali sirgti pieno liaukos vėžiu. Praktiškai vyrai gali sirgti tomis pačiomis pieno liaukos vėžio atmainomis, kaip ir moterys, nors tų sričių, kur gaminamas ir saugomas pienas, vėžys sutinkamas labai retai.

Pasak Amerikos kovos su vėžiu draugijos, 2005 metais buvo užregistruota 1690 vyrų krūties vėžio atvejų.

Kodėl apie vyrų krūties vėžį nėra tiek informacijos, kaip apie moterų?

Vyrų pieno liaukos vėžys yra labai reta liga. Taip nutinka dėl to, kad krūtinės audinio yra mažiau, ir dėl to, kad vyrų organizme yra ne taip daug estrogenų – o juk būtent šis hormonas gali tapti moterų krūties vėžio priežastimi.

Iš esmės krūties vėžiu galo susirgti maždaug 10 vyrų iš milijono.

Kokie vyrai yra pažeidžiamiausi?

Tikimybė susirgti krūties vėžiu auga bėgant metams. Rizikingiausias periodas – sulaukus 60–70 metų. Genetinis polinkis ir krūtinės ląstos švitinimas taip pat didina susirgimo riziką.

Į rizikos grupę patenka tie vyrai, kurių krūtinės ląsta yra padidėjusi, kuriems nustatyta ginekomastija – reakcija į vaistines priemones arba hormoninį gydymą, kartais netgi į infekciją. Žmonėms su reta genetine liga, vadinama Klinefelterio sindromu, taip pat ir tiems, kurie serga sunkiomis kepenų ligomis ir kurių organizme smarkiai padidėja moteriškųjų hormonų (estrogenų) kiekis, gali išsivystyti krūties vėžys.

Ar vyrų pieno liaukos vėžys – rimta liga?

Anksčiau manyta, kad vyrų atveju krūties vėžys yra sunkesnė liga, negu moterims. Tačiau paskutiniai tyrimai rodo tuos pačius rezultatus abiejų lyčių atstovams.

Pagrindinė problema yra ta, kad vyrams pieno liaukos vėžys dažnai diagnozuojamas daug vėliau, negu moterims, kitaip tariant, vėlesnėje ligos stadijoje. Tai visiškai nenuostabu – kadangi tarp vyrų ši liga pasitaiko itin retai, niekam dažniausiai ir įtarimas nekyla, kad galima ja susirgti. Be to, nedidelis krūtinės audinio kiekis apsunkina diagnostiką.

Kokie vyrų pieno liaukos vėžio simptomai?

Simptomai panašūs į moterų krūties vėžio simptomus, tačiau, skirtingai nei dailiosios lyties atstovių atveju, vyrams dažniau pasireiškia odos destrukcijos procesai. Paprastai tokiais momentais vėžys jau būna išplitęs į limfinius mazgus.

Kaip diagnozuojamas vyrų krūties vėžys?

Vyrams taikomi tie patys metodai, kaip ir moterims: medicininė apžiūra, mamograma ir biopsija. Liga gydoma chirurginiu būdu, chemoterapija, radiacija ir hormonų terapija. Vienas iš pagrindinių skirtumų yra tas, kad vyrams hormoninis gydymas yra veiksmingesnis, negu moterims.

» Rašyti komentarą