Naujųjų metų naktį pasižadėjote pradėti sportuoti, tačiau iki šiol nieko nesiėmėte, nes niekaip neišsirenkate sporto šakos? Tuomet ši informacija jums labai pravers!
Žmogus sukurtas judėti
„Sportuoti gali visi, nuo mažiausių iki senjorų, ir tai labai svarbu, nes sportuodami mes ne tik geriname savo fizinę būklę, bet gauname teigiamus emocinius potyrius, socializuojamės“, – sako sporto ir sveikatingumo centro „VS-Fitness“ reabilitacijos skyriaus vadovas kineziterapeutas Tadas Puzara.
Specialistų teigimu, fizinio aktyvumo situacija Lietuvoje kol kas nepavydėtina. Kūno kultūros ir sporto departamento užsakymu prieš pusmetį atlikto tyrimo duomenimis, mūsų šalyje sportuoja vos 60 proc. vyresnių nei 15 metų amžiaus žmonių. Ir tik 39 proc. tai daro mažiausiai kartą per savaitę, o 15 proc. ne tik nesportuoja, bet ir neužsiima jokia aktyvia fizine veikla.
Anot T. Puzaros, žmogaus kūnas sukurtas judėti ir ne veltui sportuojant išsiskiria laimės hormonai endorfinai.
Pradžia – vizitas pas specialistą
Nusprendus sportuoti, kineziterapeutas rekomenduoja aktyvų gyvenimą pradėti nuo apsilankymo pas specialistą, kuris įvertins bendrą organizmo būklę ir patars, kokį sportą rinktis ir į ką atkreipti dėmesį. „Gali būti, kad dėl įvykusių organizmo pokyčių kai kurių pratimų reikės vengti, galbūt ką nors mankštinti labiau. Kiekvienas esame individualus, o stačia galva pulti iš pasyvaus į aktyvų gyvenimą – ganėtinai dažna klaida, neretai pasibaigianti traumomis. Tačiau nieko nedaryti būtų dar didesnė klaida“, – sako T. Puzara.
Pasak specialisto, pas kineziterapeutą rekomenduotina kartais apsilankyti net intensyviai sportuojantiems, nes, tarkime, aktyviai sportuojantiems su treniruokliais, dėl netolygiai paskirstytų apkrovų skirtingoms raumenų grupėms, taip pat gali vystytis įvairios patologijos.
Ant bangos – boksas
„Pasaulyje labai populiarėja grupinės bokso treniruotės, nes tai puikus būdas ne tik sustiprėti, bet ir išsikrauti bei gauti teigiamų emocijų. Jos labai intensyvios, tad geriausia tai išbandyti tam tikrą fizinį pasirengimą turintiems žmonėms“, – sako pasaulio čempionato bronzos medalio prizininkas Daugirdas Šemiotas.
Skirtingai nei kovinio bokso treniruotėse, čia sportininkai tarpusavyje nekovoja, bet tokią sporto rūšį kaip įvadą gali rinktis ir tie, kurie ateityje ketina boksu užsiimti ir rimčiau. Grupinės sveikatingumo bokso treniruotės daugiau skirtos žmonėms, kurie nori naudodami vien savo svorį stiprinti raumenis ir didinti ištvermę.
Dar viena itin intensyvi sporto rūšis – daugiafunkcinės jėgos treniruotės, skirtos tiems, kam svarbu per trumpą laiką sudeginti daug kalorijų ir sustiprinti raumenis. „Tai sportas, kurį renkasi net profesionalūs įvairių sportinių žaidimų atstovai kaip atletinio pasirengimo programą, nes treniruotėse stiprinami visi kūno raumenys, lankstumas“, – sako „VS Challenge“ treniruotes vedantis, daugelio sporto šakų Lietuvos čempionas ir prizininkas Kęstutis Žukas.
Pasak jo, šią sporto rūšį gali išbandyti ir mažiau pasirengę žmonės, tačiau prieš tai turėtų įspėti trenerį apie savo pajėgumą, tada jis kai kuriuos pratimus gali adaptuoti ar rekomenduos per skirtą laiką atlikti mažiau pratimų.
Pradedantiesiems – kalanetika, deginantiems riebalus – kūno dizainas
Nepratusiems prie didesnių krūvių rekomenduojama pasirinkti sporto treniruotes, kuriose krūvis ne toks intensyvus. „Tokias treniruotes itin rekomenduočiau sėdimą darbą dirbantiems žmonėms, kuriems po darbų reikia sustiprinti ir pratampyti visus kūno raumenis, sausgysles ir sąnarius“, – sako treneris Vytautas Vasiliauskas, daugkartinis Lietuvos bei tarptautinių varžybų prizininkas. Anot jo, šių treniruočių pasirinkimą gali apriboti nebent didesnės širdies ar kraujagyslių bėdos, bet jos tinkamos nuo vaikystės iki solidaus amžiaus.
Neturintys gero fizinio pasirengimo pradėti aktyviau judėti gali kalanetikos ir kūno dizaino treniruotėse.
„Nors kalanetiką dažniausiai renkasi moterys, tačiau ji puikiai tinka ir vyrams“, - sako sveikos gyvensenos specialistė Gerda Danylaitė. Kalanetika ypač rekomenduotina po jėgos pratimų su treniruokliais, kaip atsvara, leidžianti išlaikyti kūno lankstumą.
Norintiems sparčiai deginti riebalus, stiprinti sąnarius ir raumenis G. Danylaitė patartų rinktis kūno dizaino treniruotes. „Tai intensyvus sportas, kuriame sujungti aerobikos ir funkciniai jėgos pratimai, o treniruotės intensyvumas priklauso nuo kiekvieno pasirengimo lygio“, – sako sportininkė.
Kokias treniruotes rinktis, jei sportinius batelius ketinate autis pirmą kartą?
Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
@ Shutterstock
» Rašyti komentarą