KMI skaičiuoklės – ar galima jomis pasitikėti?

Viena skaitytoja užadavė įdomų klausimą apie KMI skaičiuokles ir jų rodmenis – ar galima jais aklai pasitikėti ar ar verta priaugti svorio, jeigu KMI yra per mažas?

Nežinantiems apie ką eina kalba, trumpai supažindinsime – KMI arba Kūno Masės Indeksas yra rodmuo, kuris parodo, ar žmogaus kūno masė yra normali, tad juo galima remtis, norint įvertinti, ar asmuo nutukęs, ar sveria pernelyg mažai.
Šį metodą tarp 1830-ųjų ir 1850-ųjų sukūrė belgų eruditas Adolphe'as Queteletas ir šis indeksas iki šiol skaičiuojamas pagal vyro pasiūlytą formulę: svoris kilogramais dalijamas iš ūgio kvadrato metrais. Pavyzdžiui, jeigu jūsų ūgis yra 1,70 metro, o svoris – 65 kilogramai, tai skaičiuosime taip: 65 kg dalinsime iš 3 (1,7 dauginta iš 1,7 yra 3). Gausime 22.
Teigiama, kad KMI, svyruojantis nuo 18,5 iki 25 yra normalus, taigi matome, kad mūsų įsivaizduojamo žmogaus svoris teoriškai yra idealus, bet ar galime tuo pasitikėti aklai?


Pradžiai, reikėtų pripažinti, kad KMI iš tiesų yra ganėtinai tikslus rodiklis, tačiau jis turi vieną svarbų minusą – juo negalime įvertinti raumenų ir riebalų santykio. Kaip žinia, raumenys yra ženkliai sunkesni už riebalus, tad jeigu aklai tikėtume KMI, tai manytume, jog visi sportininkai yra tikri storuliai (didelės dalies sportininkų KMI gali viršyti 30). Gydytojai, vertindami paciento svorį, paprastai atsižvelgia į tris punktus: KMI, poodinį riebalų sluoksnį (matuojama suspaudžiant odą specialiu prietaisu, skanuojant elektriniais impulsais ar rentgeno spinduliais) bei rizikos faktorius (rūkymas, alkoholio vartojimas, fizinis aktyvumas, paciento ir jo šeimos ligų istorijos).

Atsakydami į skaitytojos klausimą siūlome atsižvelgti į KMI, tačiau juo nepasitikėti aklai – jeigu KMI yra per mažas, tačiau jūs puikiai jaučiatės, normaliai maitinatės, aktyviai sportuojate, tai nerimauti ir pradėti kimšti grietinėlės tortų nereikia – gali būti, kad jūsų skeleto sandara itin smulki arba turite greitą medžiagų apykaitą, todėl nepriaugate svorio. Tas pats galioja ir KMI perviršiui – jeigu sportuojate, ar iš prigimties esate skambesnių kaulų, tai nesibaiminkite ir nepulkite savęs alinti dietomis.

Kita vertus, prisiminkite ir tai, kad nuokrypiai nuo KMI standarto, pasikartosime – nuo 18,5 iki 25, neturėtų būti labai dideli – jūsų KMI gali būti maždaug dviem punktais mažesnis ir maksimaliai penkiais punktais didesnis, nei įprasta, tačiau dar ryškesni rodiklių svyravimai greičiausiai rodo ligą. Jeigu yra būtent taip, tai būtinai išsitirkite, suraskite tikrąją svorio kritimo/ augimo priežastį (kuria gali būti eilė dalykų nuo žarnyno parazitų iki širdies ligos) ir ją spręskite pasitarę su profesionalais – nepulkite patys derinti mitybos ar alinti savęs sporto salėje.

» Rašyti komentarą