Cinamono aliejaus savybės ir naudojimas

Eterinis cinamono aliejus gali padėti kovoti su stresu, pagerinti sveikatą, išvaduoti nuo daugybės negalavimų, suteikti žvalgumo, sugrąžinti gyvenimo džiaugsmą ir puikią nuotaiką. Tiesa, tai labai subtili esencija, ir naudoti ją taip pat reikėtų išmaniai.
 
Žievės ir lapų „bomba“
 
Eterinis aliejus gaunamas iš kai kurių cinamono genties medžių, augančių Madagaskare, Seišelių salose, Indijoje ir Šri Lankoje, žievės bei lapų. Iš lapų ir žievės išgauti aliejai pasižymi cinamonui būdingu aromatu: maloniai salsvu, su vos juntamomis gvazdikėlių natomis. Tačiau aliejų spalva ir cheminė sudėtis skiriasi – iš žievės gaunamas eterinis aliejus būna tamsiai rudas, iš lapų – auksaspalvis.
 
Ir vienos, ir kitos rūšies cinamono aliejuje yra aldehido – medžiagos, pasižyminčios dirginančiu, o kartais net ir toksiniu poveikiu. Yra jame ir eugenolio – fenolių klasės medžiagos ir tradicinės antiseptinių priemonių bei analgetikų komponento. Nors naudojamas eugenolis ir parfumerijos pramonėje.
 
Eterinis cinamono aliejus, sintetinamas iš medžio žievės, turi iki 70 proc. cinamono aldehido. Aliejuje, sintetintame iš lapų, priešingai – dominuoja eugenolis: jo yra 80–90 proc., o cinamono aldehido – tik apie 5 proc.
 
Įvairiems negalavimams gydyti, sveikatai stiprinti, odai bei plaukams puoselėti namuose fitoterapeutai dažniausiai rekomenduoja cinamono lapų aliejų. Todėl prieš pirkdami šį produktą būtinai pasidomėkite jo gamybos būdu ir griežtai laikykitės naudojimo instrukcijos. Atminkite: cinamono aliejus (ir ypač išgautas iš žievės) anaiptol nėra nekaltas vandenėlis. Aromaterapijoje jis laikomas viena agresyviausių bei itin alergizuojančia priemone.
 
Dėl tų pačių priežasčių cinamono aliejus beveik niekada nenaudojamas grynas. Jį būtina maišyti su kitais eteriniais aliejais – apelsinų, pušų, kadagių, gvazdikėlių, pačiulių, ramunėlių, melisų, pipirmėčių. Taip pat su vadinamaisiais baziniais aliejais, tokiais kaip migdolų, persikų. Jeigu norite, bazinį aliejų galite pakeisti medumi arba nenugriebtu pienu.
 
Cinamono aliejus beveik paprastai naudojamas išoriškai, labai retais atvejais – į vidų. Pastarajam tikslui tinka tik ypač aukštos kokybės produktas, ir jo etiketėje privalo būti raidė „I“ (nuo angliško žodžio „internal“ – tai yra vidiniam naudojimui).
 
Šio aliejaus jokiu būdu negalima naudoti nėščiosioms, sergantiesiems epilepsija bei esant individualiam nepakantumui.

 
Ir smegenims, ir skrandžiui
 
Dėl cinamono aliejuje esančių eugenolio, cinamono aldehido, fermentų, krakmolo ir dervų jis jau seniai užsirekomendavo kaip puiki antibakterinė, priešgrybelinė, antimikrobinė, jungiamoji, šildomoji ir bendrai organizmą stiprinanti priemonė. Šį eterinį aliejų tinka naudoti nemaloniems peršalimo, gripo simptomams palengvinti, sergant kai kuriomis infekcinėmis ligomis. Ypač dažnai eterinis cinamono aliejus naudojamas gydant odos ligas – pavyzdžiui, grybelines infekcijas, papilomas, karpas ir niežus.
 
Taip pat cinamono aliejus laikomas natūraliu antidepresantu bei puikia tonizuojamąja priemone. Jeigu jaučiatės pervargę, patiriate nuolatinį stresą, pabandykite reguliariai maudytis vonioje su cinamono aliejumi arba tiesiog pakvėpuoti cinamono aromatu (įlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus į specialią aromaterapinę lempą).
 
Amerikos mokslininkai jau kadais yra paskelbę, kad cinamono kvapas suaktyvina smegenų veiklą ir pastebimai pagerina jų kognityvines funkcijas – dėmesį, atmintį (taip pat ir regimąją), motoriką. Kartu nuslūgsta nerimas, nervinė įtampa, didėja atsparumas stresui.
 
Cinamono aliejus gerina virškinimo procesą, nes stimuliuoja skrandžio sulčių išsiskyrimą. Dar jis labai veiksmingai atpalaiduoja spazmus, palengvina žarnyno infekcijomis, gastritu, kolitu, diarėja, meteorizmu sergančių ligonių būklę.
 
Kadangi gerina kraujotaką ir organų aprūpinimą krauju, cinamono aliejus yra vertingas šildomųjų masažo kremų komponentas, jis nepakeičiamas aktyviai sportuojant. Tokie produktai parengia raumenis būsimiems krūviams, atpalaiduoja juos, taigi sumažina traumų riziką.
 
Naudojamas cinamono aliejus ir vaistiniuose preparatuose, skirtuose sumušimams bei reumatizmui gydyti.
 
Naminiai receptai
 
Cinamono aliejus padės įveikti stresą, nerimą, sustiprins imunitetą ir suteiks žvalumo. Bet nepamirškite: jeigu sergate kokia nors lėtine liga arba esate alergiški, prieš imdamiesi kokių nors procedūrų su bet kokiais eteriniais aliejais būtinai pasitarkite su gydytoju.
 

  • Nuo blogo burnos kvapo. Sumaišykite 10 lašų cinamono aliejaus ir 10 lašų apelsinų eterinio aliejaus ir užpilkite ant pusės šaukštelio medaus. Tada medų sukrėtę į 120 g gryno vandens gerai išmaišykite. Voniai nuo nerimo ir nervinės įtampos. Sumaišykite 5–8 lašus cinamono aliejaus su šaukšteliu bazinio aliejaus (migdolų, persikų, alyvuogių ar kito) arba nenugriebto pieno ir supilkite į vonią.
  • Gautą skystį supilkite į purkštuvą. Purkškite burną dukart per dieną prieš tai suplakę skystį.
  • Imuninei sistemai stimuliuoti. Sumaišykite 20 lašų cinamono aliejaus, 60 lašų ženšenių šaknų aliejaus ir 120 g gryno vandens, supilkite į purkštuvą ir retkarčiais papurkškite šio mišinio kambaryje (nepamirškite prieš tai suplakti). Tokia priemonė ypač naudinga šaltuoju metų laiku, kai prasideda ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir gripo sezonas.
  • Žvalinamajam mišiniui vairuotojams. Sumaišykite 110 lašų pipirmėčių eterinio aliejaus su 35 lašais cinamono žievės, 35 lašais žaliųjų citrinų ir 20 lašų pačiulių eterinio aliejaus, užpilkite 120 g vandens. Gautą mišinį pripilkite į automobilinių kvapų difuzorių, likutį laikykite tamsaus stiklo inde.
  • Masažui nuo streso. Sumaišykite 5 lašus cinamono lapų aliejaus, 4 lašus melisų eterinio aliejaus, 4 lašus ramunėlių aliejaus, 4 lašus pankolių eterinio aliejaus, 3 lašus cinamono žievės eterinio aliejaus, 3 lašus greipfrutų eterinio aliejaus ir lašą levandų aliejaus. Šį eterinių aliejų kokteilį sumaišykite su šaukštu bazinio aliejaus (migdolų, persikų – kokio tik norite) ir naudokite pečių bei sprando masažui. Masažuoti geriausia 6 valandos iki stresinio įvykio arba praėjus 6 valandoms po to, kai patyrėte stresą. Tik iš pradžių išbandykite nedidelį kiekį mišinio ant odos, kad įsitikintumėte, jog jis nesukels alergijos.
  • Nuo virusų. Į keraminę, marmurinę ar stiklinę aromaterapinę lempą įlašinkite 6 lašus cinamono eterinio aliejaus, tiek pat pušų aliejaus, 5 lašus kadagių eterinio aliejaus ir 3 lašus gvazdikėlių aliejaus.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Aldona
2023-02-07 08:25
Ačiū už vertingą informaciją