Gydomės cinamonu

Kiekviena gaminti mėgstanti šeimininkė žino, kas yra cinamonas, tačiau neretai pamiršta, kad cinamonas tai ne tik puikus prieskonis, bet ir veiksmingas vaistas.

Esame pratę, kad cinamonas – tai rusvi milteliai arba nedidelės lazdelės. Tačiau iš tikrųjų tai visas medis, kurio unikalios savybės žinomos jau ne vieną tūkstantį metų. Ir tai, kad cinamonu galima gydytis, iš tikrųjų nėra naujiena. Apie cinamono gydomąsias savybes žmonės žinojo dar tada, kai supratimo neturėjo, kiek šiame prieskonyje yra vitaminų, organizmui naudingų rūgščių, mikroelementų, angliavandenių.

Cinamono turtai
 
Mėgėjams gardinti cinamonu visokiausius patiekalus, ne tik desertus, derėtų žinoti, jog angliavandenių šiame prieskonyje daugiau nei baltymų ar riebalų. Taip pat yra mono- ir disacharidų bei gana daug sočiųjų riebiųjų rūgščių. Prieskonio kaloringumas – maždaug 247 kilokalorijos šimte gramų.

Jei kalbėtume apie vitaminus, cinamonas ypač turtingas pantoteno rūgšties (B5), piridoksino (B6) ir vitamino PP (B3). Iš mikroelementų gausu kalcio ir kalio, taip pat magnio, natrio, fosforo. Tačiau ypač daug cinamone mangano, užtektinai yra geležies ir cinko.
 
Mirtinas ginklas prieš mikrobus
 
Ne taip seniai mokslininkai nustatė, kad cinamonas pasižymi unikalia savybe – jis gali apsaugoti nuo diabeto, gerina organizmo reakciją į insuliną bei normalizuoja cukraus kiekį kraujyje. Dar šis prieskonis gerina kraujotaką, o jo aromatas skatina smegenų veiklą.

Naudingas cinamonas ir virškinamajam traktui: gerina virškinimą ir apetitą, stiprina skrandį.

Medicinoje cinamonas dažniausiai naudojamas stimuliacijai, mat suteikia organizmui tonuso, bet yra ir puikus antiseptikas. Jis nepaprastai naudingas sergantiesiems ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gripu, nes mažina karščiavimą bei padeda atsikosėti.

Dar viena cinamono savybė – jis gali prislopinti įvairius skausmus: danties, raumenų ir kt. Trumpai tariant, tai toks įvairiapusis augalas, kad jau seniai naudojama ne tik jo žievė, bet ir stiebai. Jie irgi yra puiki karščiavimą mažinanti priemonė, palengvina inkstų ir kepenų dieglius, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir kovoja su virusais, bakterijomis, grybeliais. Cinamono stiebai naudojami ir gydant tokias ligas kaip reumatas, gripas, praverčia ir esant skausmingoms menstruacijoms.

Kinijoje cinamono ekstraktai su spiritu ar vandeniu naudojami nuo neatmenamų laikų. Ir ne veltui: toks ekstraktas gali vienu sykiu sunaikinti maždaug penkiolika skirtingų rūšių ligas sukeliančių bakterijų – net ir tuberkuliozės lazdelę. Lašinamas į akis cinamono ekstraktas gerina regą ir gydo kataraktą.

Kinų įsitikinimu, cinamonas padeda ir akmenis tirpyti, ir atsikratyti pilvo ertmės navikų, ir piktybines opas užgydyti, ir net gelbsti įgėlus gyvatei.
Cinamonas naudojamas įvairiuose prieskonių bei žolelių mišiniuose gydant depresiją, neurozes, atminčiai gerinti ir protinei veiklai stimuliuoti. Jis padeda esant senatviniams psichikos pakitimams, išsėtinei sklerozei, lėtiniam bronchitui, sveikstant po insulto ir t. t., ir pan.
 
Kosulio gydymui
 
Norint išsivaduoti kad ir nuo paties bjauriausio kosulio, rekomenduojama gerti cinamono, imbiero, kardamono ir gvazdikėlių arbatą. Juolab kad ji dar ir virškinimą gerina. Tereikia visus šiuos prieskonius užvirinti kaip paprastą arbatą ir gerti 1–2 kartus per dieną. Tik turėkite omenyje, kad toks gėrimas geriamas mažomis dozėmis ir nedidelės koncentracijos: vienam kartui užteks žiupsnelio mišinio.

Labai gerai nuo kosulio padeda ir cinamono nuoviras. Užpilti prieskonį galima tiek vandeniu, tiek vynu, tada užvirinti ir atvėsinti. Gerti geriau prieš pietus ir po vakarienės – ir taip 10–15 dienų.

Naudojamas cinamonas ir kūno įtrynimams. Reikia įlašinti cinamono eterinio aliejaus į kokį nors kitą masažams tinkantį aliejų – pavyzdžiui, alyvuogių, sėmenų ar simondsijų – ir įtrinti problemines sritis, o paskui apvynioti produktams skirta plėvele. Tokios procedūros gelbsti kovojant su celiulitu, stangrina odą.

O tam, kad tiesiog pasijustumėte gaiviau, žvaliau ir patirtumėte teigiamų emocijų, užteks išsimaudyti vonioje su į vandenį įlašintais 2–3 lašais cinamono eterinio aliejaus.
 
Diabeto profilaktikai
 
Išskirtinės cinamono savybės pagelbės ir siekiant sulieknėti. Kaip žinoma, didelis cukraus kiekis kraujyje skatina kauptis riebalus. O cinamonas greitina apykaitos procesus, be to, dar ir alkį slopina. Todėl norintiesiems atsikratyti antsvorio siūlomas paprastas receptas: į stiklinę kefyro įberkite po pusę šaukštelio cinamono, imbiero ir žiupsnelį raudonųjų pipirų. Jeigu gėrimas bus pernelyg aštrus, kitąkart pipirų berkite mažiau.
Bus į naudą, jeigu cinamono bersite ir į arbatą, kavą, gardinsite juo košes, desertus ir kitus patiekalus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Rasa
2021-02-08 18:01
Ar nuo galvos, skausmo padeda cinamonas
naudojanti cinamoną
2016-11-11 15:27
naudokite tik ceilono cinamoną maltą arba lazdeles, o tas kur maximose parduodamas tikrai ne ceilono, buvo rašyta, kad toks cinamonas jis trikdo kepenų darbą. Išbandytas receptas ryte atsikėlus išgerti šilto vandens stiklinę su 1 arbatiniu šaukšteliu medaus (tikru iš bitininkų) ir trupučiu cinamono. Poveikį pajusit greitai. Stiprina visą organizmą, atsiranda daugiau energijos, pagerėja savijauta.
Jurgita
2015-09-24 22:54
Didziausias klausimas ir iskilo po sio straipsnio. Koki cinamona, naudoti? Lazdelemis, malta Maximoje ar pirkta sveiko miasto parduotuvese?!
L
2015-01-10 19:55
As tai perku cinamona sumalta ceilono cveiko maisto parduotuvese, ju yra kiekviename mieste, tikslius adresus galima rasti internete, Panevezyje tokia parduotuve yra prie stoties iki centre
Jana
2013-08-28 19:08
Atsargiai .Kai kuriuose straipsniuose rašo kad tirština kraują,tą ir pati patyriau ,gerdama kavą su cinamonu,nors labai labai mažai įsiberdavau