Šiandien parduotuvėse akys raibsta nuo pačių įvairiausių arbatų gausos. Asortimentą plečia ne tik arbatos rūšių įvairovė, bet ir priedai, suteikiantys šiam populiariam gėrimui ypatingo skonio ir kvapo. Pavyzdžiui, labai didelę paklausą turi arbatos su mėtomis, bergamotėmis, čiobreliais, jazminais, įvairiais prieskoniais. Galima rasti ir mišinių su šalavijais, raudonėliais.
Rinkdamiesi arbatą paprastai orientuojamės į savo skonį, kainą, pakuotę ar matytą reklamą, bet retokai susimąstome apie gėrimo naudą sveikatai.
Dažnokai ant pakuotės galime išvysti žodį „aromatizatoriai“. Gamintojai prisiekinėja, kad jų sudėtyje – tos pačios medžiagos, kurių yra ir natūraliuose augalų aliejuose, ir jokio neigiamo poveikio žmogaus organizmui jos nedaro. Tačiau tiesa tokia, kad naudoti gamyboje kvapiąsias medžiagas ir paprasčiau, ir pigiau.
Kita vertus, natūralūs priedai arbatoje gali turėti savų trūkumų ir net pakenkti per dažnai vartojant. Ar tikrai arbata su priedais gali būti tiek naudinga sveikatai, tiek žalinga?
Arbata su mėtomis
Tokios arbatos vienos populiariausių: jos atpalaiduoja, ramina, normalizuoja kraujospūdį, palengvina kvėpavimą. Mėtos gerina virškinimą ir savijautą, kai kamuoja „moteriškos bėdos“ – taip pat ir per menopauzę, nes slopina skausmą.
Nuosaikiai vartojamos mėtos nieko blogo nepadarys. Tačiau vertėtų atsiminti, kad vyrams jos mažina hormono testosterono lygį, tai gali slopinti seksualinį potraukį. Nepatariama arbatą su mėtomis gerti nėščiosioms – ypač jeigu laukiamasi berniuko, tad visada geriau iš anksto pasitarti su gydytoju.
Arbata su bergamotėmis
Vaisiaus forma bergamotės primena kriaušę, tačiau iš tikrųjų yra priskiriamos prie citrusų. Iš bergamočių žievelių spaudžiamas eterinis aliejus, jo ir dedama į arbatą.
Bergamočių aliejus, nors jis ir silpnesnis nei citrinų, apsaugo nuo virusų. Teigiama, kad arbata su bergamotėmis gerina virškinimą, tonizuoja ir išsklaido nuovargį.
Tokiu gėrimu nevertėtų mėgautis hipertonikams, nes juodoji arbata ir šiaip didina kraujospūdį, o su bergamotėmis gali padidinti dar labiau. Taip pat atsargiau derėtų elgtis visiems, kurie alergiški citrusams, taip pat nėščiosioms, kad gimęs mažylis nebūtų alergiškas.
Arbata su čiobreliais
Čiobreliai suteikia arbatai ypatingo skonio ir kvapo. Nenuostabu, kad šis augalas populiarus ne tik kulinarijoje, bet ir medicinoje. Jis naikina bakterijas, malšina skausmą, teigiamai veikia virškinimą, gerina nuotaiką ir saugo nuo depresijos. Čiobreliais patariama gydytis peršalus ir turint bėdų dėl plaučių. Dar šis augalas gerina vyrų potenciją.
Čiobreliai į sveikatą visiems, bet tik saikingai. Perdozavus jie gali pakenkti tiems, kurie serga skrandžio ir virškinimo trakto bei kepenų, skydliaukės ligomis. Daug arbatos su čiobreliais negalima gerti mažiems vaikams ir būsimoms mamoms.
Arbata su šalavijais
Ją labai sveika gerti moterims, nes šiame augale yra fitohormonų, reguliuojančių reprodukcinės sistemos darbą. Šalavijai – tai puikiausias vaistas susirgus gerklės uždegimu, persišaldžius. Ši arbata jaunina, padeda susigrąžinti jėgas, ramina nervus, gerina savijautą sergant skrandžio ligomis, laikoma onkologinių ligų profilaktikos priemone.
Tačiau padauginus šalavijų gali pasireikšti alerginė reakcija. Negalima gerti arbatos su šalavijais laukiantis kūdikio, nes jie didina gimdos tonusą, taigi didėja persileidimo rizika.
Arbata su raudonėliais
Pasižymi raminamuoju poveikiu. Tokią arbatą patariama gerti labai emocingiems žmonėms ir kai kamuoja nerimas.
Raudonėlis vartojamas uždegimų profilaktikai, gydantis bronchitą ir peršalimą, ginekologines ir skrandžio bei žarnyno ligas. Tačiau pagrindinė šio augalo savybė – jis skatina šlapimo išsiskyrimą ir prakaitavimą.
Raudonėlių negalima vartoti nėščiosioms, nes jie skatina gimdą susitraukti. Kadaise raudonėliai net naudoti kaip liaudiška priemonė ankstyvam nėštumui nutraukti.
Nepatariama arbata su raudonėliais mėgautis ir žmonėms, kuriuos kamuoja hipertonija ir širdies ligos. Vyrams derėtų būti atsargesniems su tokiais pagardais, nes jie mažina potenciją.
Arbata su jazminais
Jazminai pabrėžia žaliosios arbatos skonį ir papildo jos naudingąsias savybes, suteikia ypatingo aromato. Be to, jazminai yra veiksminga raminamoji priemonė, taigi naudingi kamuojamiems nemigos, depresijos žmonėms. Po įtemptos darbo dienos jie padės atsikratyti nuovargio. Moterims arbata su jazminais padeda gydytis ginekologines ligas, vyrams – nuo impotencijos.
Nerekomenduojama jazminų arbata jiems alergiškiems žmonėms, tačiau tik gryna. Truputis jazminų, pagardinančių kitas arbatžoles, praktiškai nealergizuoja.
Arbatos su prieskoniais
Tokios arbatos šildo ir idealiai tinka šaltajam metų laikui. Persišaldžius jos palengvina simptomus, naikina mikrobus, suteikia jėgų. Gerti arbatas su prieskoniais sveika diabetikams – ypač jei jų sudėtyje yra cinamono, mažinančio cukraus kiekį kraujyje.
Prieskoniai lėtina senėjimo procesus, apsaugo nuo vėžinių ląstelių atsiradimo. Tiesa, viskas priklauso nuo to, kokių prieskonių dėta į arbatą.
Net ir arbata gali pakenkti sveikatai. Reikia tą prisiminti žvelgiant į visas tas spalvingas dėžutes parduotuvių lentynose.
Beje, verčiau atsisakyti arbatos pakeliais, nes juose dažniausiai būna supakuotos dulkės, liekančios apdorojant arbatos lapelius, taigi naudingųjų medžiagų tokioje arbatoje bus gerokai mažiau. Kad pagerintų šių miltelių spalvą ir skonį, kai kurie gamintojai dar prideda dažiklių, kvapiklių. Taigi gal arbatos puodelis ir atrodo smulkmena, bet ir jį rinkitės atsakingai.
Apie arbatų su priedais naudą ir... žalą
» Rašyti komentarą